Presunúť na hlavný obsah

Veriť tomu alebo neveriť? Populárna pomôcka na chudnutie má priaznivý vplyv na telo, ale kilá s ňou nezhodíte

Chudnutie a diéty

Fitness tréner Michael Achberger otvoril tému vibračnej plošiny, ktorú veľmi radi prezentujú reklamní a marketingoví mágovia.

Vibračná plošina je v súčasnosti veľkým módnym hitom, a to hlavne vďaka reklamám, ktoré sľubujú zázraky na počkanie. Ide totiž o prístroj, ktorý cvičí za vás. Postavíte sa na neho a viac už robiť nemusíte. Chudnutie bez námahy, odbúranie celulitídy i vyhladenie vrások, to všetko vám cvičenie na plošine má umožniť. To sú hlavné dôvody, prečo sa vibračné plošiny stali takými populárnymi.  

Je to ale skutočne tak?

Vibračná plošina pracuje na princípe buď vertikálnej alebo trojrozmernej vibračnej technológie.  Vibrácie, ktoré sú vytvárané samotným prístrojom, sa prenášajú do tela a spôsobujú samovoľné sťahovanie svalov. Sval, do ktorého prúdia vibrácie, sa stiahne až 30x počas jednej sekundy.  Tak má byť docielené rýchlym a efektívnym posilnením všetkých svalových partií, bez námahy a vo veľmi krátkej dobe. Propagátori vibračných prístrojov uvádzajú, že 10 minút strávených státím na vibračnej plošine sa vyrovná celej hodine pri cvičení na strojoch v posilňovni.

Čítajte tiež: Do akej miery dokážeme zmeniť vzhľad našej postavy? 70% tvoria gény, ktoré sme zdedili, tu je vysvetlenie

Vibračná plošina a jej vznik

Vývoj vibračných prístrojov sa odohrával v Rusku v rámci vesmírneho programu. Kozmonauti, ktorí trávili veľa času vo vesmíre v stave beztiaže, nemohli cvičiť a ich svaly atrofovali.  Vedci preto vyvinuli prístroj, ktorý kozmonautom umožnil precvičenie svalov pomocou vibrácií. Zistilo sa, že vibrácie pomáhajú ich svalom aj kostiam sa regenerovať.  Vibračné prístroje sa potom začali skúšať aj v nemocniciach. Pri ich používaní sa ukázalo, že vibračná plošina skracuje zotavenie po úrazoch kĺbov a svalov. Preto je často vibračná plošina používaná aj športovcami, ktorí tak regenerujú svalstvo po nadmernej záťaži.

Vibračná plošina a zdravotné prínosy

Vibračná plošina preukázateľne zlepšuje poúrazové stavy, urýchľuje rehabilitáciu. Pozitívne účinky má tiež pre pacientov s Parkinsonovou chorobou (zlepšuje rovnováhu a stabilitu svalov), pre pacientov s roztrúsenou sklerózou, pre ľudí so svalovými poruchami či artritídou. Posilňuje kosti i svaly, bez toho aby dochádzalo k záťaži kĺbov a väzov.
Vzhľadom na to, že pre samotné státie na plošine je telo nútené stále vyrovnávať, zapájajú sa do cvičenia aj svaly, ktoré sa bežným pohybom aktivujú len minimálne. U niektorých pacientov dochádza aj k zníženiu bolestivosti kĺbov a chrbtice. Z týchto dôvodov môže byť vhodným cvičebným prostriedkom pre starších ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi a nemôžu využiť iný typ cvičenia.

Ďalšie pozitívne účinky vibračných plošín sú:

  • Prekrvenie a vypínanie pokožky
  • Zmiernenie celulitídy
  • Stimulácia tvorby kolagénu
  • Zlepšenie krvného obehu a odtoku lymfy
  • Posilnenie hustoty kostnej drene (dobrý vplyv v prípade osteoporózy)
  • Podporuje tvorbu rastového hormónu
  • Znižuje hladinu kortizolu (stresový hormón)
  • Zvyšuje pružnosť a pohyblivosť kĺbov
  • Posilnenie hlbokého stabilizačného systému tela

Vibračná plošina a chudnutie

Populárnou sa však vibračná plošina stala predovšetkým vďaka tomu, že sľubuje rýchle chudnutie, ktoré nemá obdoby. Čo sa chudnutia týka, tu už musíme byť obozretnejší. Tvrdenie, že vám vibračná plošina zaistí chudnutie, je veľmi odvážne. Dochádza k posilňovaniu a spevňovaniu celých svalových skupín, a to možno rozhodne využiť ako doplnok k ďalšej pohybovej aktivite.
Pri státí na vibračnej plošine sa rozhodne nespotíte ani nezadýchate, nejde sa o aeróbne cvičenie. Nejaké kalórie určite spálite, ale chudnutie vám vibračná plošina sama o sebe nezaručí.  Reklamné slogany, ktoré vás chcú presvedčiť o tom, že 10 minút cvičenia vykonávaných 3x týždenne vám pomôže zhodiť kilá, sú smiešne. Musíme si uvedomiť, že k spaľovaniu tukov dochádza až po dlhšej dobe, a to po viac ako 30 minútach súvislej pohybovej aktivity.

Chudnutie, alebo zväčšenie objemu svalov?

Skúsenosti žien, ktoré na vibračnej plošine cvičili pravidelne, sa veľmi často rôzne. Dôvodom môže byť aj rozdiel v tom, ako intenzívne vibrácie vám inštruktor do tela pustí.  Pri väčších vibráciách môže dôjsť k tomu, že neschudnete, ale naopak dôjde k zväčšeniu svalovej hmoty a tým k väčšiemu objemu lýtok alebo stehien. Chudnutie pomocou vibrácií je teda prinajmenšom diskutabilné. Chudnutie na týchto prístrojoch môže byť ovplyvnené aj konkrétnym typom prístroja. Koho zaujíma najmä chudnutie, mal by mať vibrácie nastavené na nižší stupeň, než ten, kto sa usiluje o spevnenie a posilnenie svalov.  Niektoré ženy, a je ich pomerne veľa, uvádzali tiež nepríjemné bolesti hlavy spôsobené silnými vibráciami.

Vibračná plošina a jej výhody

Výhodou cvičenia na vibračnej plošine je malá časová náročnosť. Pre niekoho môže byť výhodou aj to, že sa pri cvičení nezapotí a mnohokrát nie je potrebné sa ani prezliekať do športových úborov. Tak eliminujete nutnosť sprchovania po cvičení a vibračnú plošinu môžete využiť kedykoľvek počas dňa, pričom bezprostredne po cvičení môžete pokračovať vo svojich ďalších denných aktivitách.
Prístroj si môžete kúpiť aj domov. Jeho cena je však pomerne vysoká, kvalitný prístroj stojí aj stovky eur. Aj cvičenie na týchto prístrojoch v posilňovniach je dosť drahé. Z peňaženky pravidelné cvičenie vytiahne peňazí naozaj dosť.

Vibračná plošina versus prirodzený pohyb

Otázkou je, prečo sa nevenovať nejakému prirodzenému aktívnemu pohybu, ktorý môžeme mať aj zadarmo. Aktívny pohyb na čerstvom vzduchu nemôže prekonať žiadny zázračný prístroj.  Pravidelná pohybová aktivita, či už akákoľvek, tiež pomáha v boji s celulitídou, s vráskami, napomáha chudnutiu, zrýchleniu metabolizmu a dobrej kondícii. K tomu nie sú potrebné žiadne špeciálne prístroje. Pre inak zdravého človeka je vibračná plošina vhodným doplnkom k bežným pohybovým aktivitám.

Neprehliadnite: Efektívnejší spôsob ako si vyformovať postavu: Kritické partie sa stanú minulosťou, ani sa nenazdáte

Vibračná plošina a kontraindikácie

Ďalším aspektom, ktorý môže stáť za úvahu je to, či sú vibrácie pre telo dlhodobo zdravé. V tomto smere som sa zatiaľ nestretol so žiadnym serióznym výskumom. Rozkmitanie a rozvibrovanie celého tela vrátane všetkých vnútorných orgánov nie je pre telo prirodzené. Lekári väčšinou hovoria, že zdravým jedincom správne nastavené vibrácie neuškodí. Pozor si však musia dať tí, ktorí úplne zdraví nie sú.  Kontraindikácií je pomerne veľa, a to najmä:

  • Tehotenstvo
  • Hlboká žilová trombóza
  • Kardiovaskulárne ochorenia
  • Neurologické poruchy
  • Psychiatrické ochorenia
  • Nedávne rany po operáciách
  • Umelé kĺby
  • Migrény
  • Vnútromaternicové teliesko
  • Akútna prietrž
  • Choroby bedrovej chrbtice
  • Ťažká cukrovka
  • Epilepsia
  • Akútna fáza reumatoidnej artritídy
  • Akútne zápalové ochorenia
  • Onkologické ochorenia
  • Problémy so sietnicou