Presunúť na hlavný obsah

Ema Tekelyová vám odkazuje: Nerobte túto chybu!

Zdravie

Keď zomrela jej najbližšia priateľka na rakovinu a mala len 40 rokov, rozhodla sa prehovoriť Slovenkám do duše. Pretože až 300 žien ročne zomiera zbytočne iba preto, lebo zanedbá prevenciu.

Presvedčili ju alarmujúce čísla. Emma Tekelyová sa spolu s dcérou Emou stala ambasádorkou osvety Zachráň svoje prsia, ktorá má motivovať k prevencii ženy všetkých generácií. Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou žien a jej výskyt u nás stále rastie. Prečo podceňujeme prevenciu a veríme mýtom o mamografii? Ťažká odpoveď. „Každá žena má strach, nie som iná a človek skutočne nikdy nevie. Táto strašná diagnóza totiž prichádza nenápadne, potichu,“- hovorí Emma, ktorá na podporu kampane, ktorú organizuje aliancia NIE RAKOVINE, dokonca predviedla svoje ukážkové nohy. Aliancia totiž spolupráci s BEPON-om podporila iniciatívu aj kampaňou Obleč sa srdcom. Kúpou pančušiek s ružovým srdiečkom môžete finančne podporiť boj žien s týmto ochorením. Výrobca sa vzdáva zisku z ich predaja.

„Pre mňa je prevencia úplná samozrejmosť, dostanem termín, za polhodinu som hotová. Žiadna veľká časová záťaž.“- prezrádza obľúbená moderátorka, ktorá mamografiu nikdy nevynechá. Fámam o jej škodlivosti neverí. Presne vie, že pri mamografii sa používa mäkké röntgenové žiarenie. Dávka je taká nízka, ako povoľuje norma pre skríningovú mamografiu a jej dodržiavanie je prísne sledované. Dávka je zmenšená aj jemnou kompresiou prsníkov. Táto kompresia znižuje radiačnú záťaž a v žiadnom prípade nevedie k vzniku rakoviny prsníka. Onkologička, MUDr. MIROSLAVA MALEJČÁKOVÁ, si tiež myslí, že Slovenky sú rovnaké ženy ako ostatné Európanky. „Niektoré uponáhľané, niektoré majú strach, niektoré sú menej poučené. Problém je, že ako posledná krajina v Európskej únii sme doteraz nemali skríning na karcinóm prsníka. Ženy nepoznali dôležitosť včasného zachytenia ochorenia, nevedeli, kto ich má poslať na mamografiu, kam ísť, kedy a ako často sa dať vyšetriť.“- myslí si. Mamografie nie je dôvod sa báť, z 1000 vyšetrených žien má 970 normálny nález. Len u šiestich sa zistí včasné štádium rakoviny prsníka. A slovíčko včasné zachraňuje ľudský život.

Práve vďaka Aliancii NIE RAKOVINE a jej 12 ročnej práci štát v týchto dňoch. zaviedol pozývací skríningový program troch karcinómov, ktoré sa dajú včas odhaliť. Národný pozývací skríning je zameraný na ženy vo veku 50 až 69 rokov. Ak medzi ne patríte, čoskoro dostanete zo svojej zdravotnej poisťovne pozvánku na bezplatné preventívne mamografické vyšetrenie. Štátom garantovaný celoplošný, kontrolovaný, vyhodnocovaný mamografický skríning rakoviny prsníka je úžasná pomoc, tak ju príjmime a poďme sa dať vyšetriť.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -