Presunúť na hlavný obsah

Migréna či nechuť na sex: 10 znakov hormonálnej nerovnováhy + Tipy, čo s tým!

Partnerské vzťahy

Premenlivá nálada, nadváha, stres, nespavosť, ťažkosti v sexuálnej oblasti - keď hormóny nie sú v harmónii, môžu pre nás znamenať nemalé problémy.

Dokonca už malé výkyvy v hladinách hormónov môžu predstavovať výrazné nežiaduce zmeny. Ak stav pretrváva dlhšie, môže táto nerovnováha viesť aj k chronickým chorobám. Ako zistíme, či sú naše hormóny v harmónii a čo dokáže pomôcť?

Čo je úlohou hormónov?

Každá časť nášho tela má špecifickú funkciu. Endokrinný systém “vysiela” hormóny prostredníctvom krvi, aby organizmu určili, čo presne má robiť a ako dlho. Je to prirodzená súčasť chodu nášho organizmu a ovplyvňuje rast buniek, vývoj, metabolizmus, sexuálne funkcie - vlastne skoro všetko.

Ako zistíme, že sú hormóny v disharmónii?

Ľudské telo pracuje ako dokonalý stroj. Keď sa však v “systéme” objaví príliš veľa alebo príliš málo hormónov, pocítime to na zmenách telesných funkcií. Telo vyšle jasný signál, ktorý spozorujete ako zmeny:

  1. metabolizmu, chuti do jedla,
  2. chuti na sex a úrovne libida,
  3. srdcovej činnosti, tepu,
  4. spánkových cyklov,
  5. reprodukčných funkcií (neplodnosť),
  6. rastu a telesného rozvoja,
  7. úrovní nálad a stresu, úzkosť,
  8. telesnej teploty,
  9. hmotnosti (prírastok aj strata),
  10. hladín cukru v krvi.

Na výkyvy hormónov sú citlivejšie ženy, ale problémom sa nevyhnú ani ich drahé polovičky. U nich môžeme pozorovať prejavy ako bolesti hlavy, zníženú sexuánu motiváciu, rednutie vlasov, zmeny chuti do jedla, dlhodobú únavu či dokonca úzkosť

Ako “vyvážiť” hormóny?

Počítajte ovečky

Svoje hormóny ovplyvňujeme tými najzákladnejšími aktivitami, ktoré vykonávame denne. Začnime spánkom. Jeho kvalita je základným faktorom, ktorý vplýva na hormóny. Poruchy spánku môžu súvisieť s cukrovkou, obezitou a chuťou k jedlu - dôležitý je tak dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Hormón melatonín sa tvorí počas spánku v tme, preto akýkoľvek zdroj svetla (lampa, mobil, počítač) môže jeho produkciu narušiť.

Hlavne kľud

Stres ako súčasť našich bežných pracovných dní môže byť nebezpečný, najmä ak sa mu vystavujeme dlhodobo. Má totiž na svedomí rozvoj obezity a kardiovaskulárnych ochorení. Dôležité je naučiť sa dostať ho pod kontrolu každý deň, a to prostredníctvom cvičenia, hudby, doplnkov výživy a ďalších aktivít, ktoré vo vás prebúdzajú šťastie.

Staré dobré vitamíny

Pohlavné hormóny hrajú veľkú úlohu pri hladine energie, hmotnosti, sexuálnej výkonnosti, ale aj plodnosti. Najmä muži sa začnú venovať ťažkostiam až vtedy, ak majú problém so splodením potomka alebo pociťujú úbytok svalovej hmoty. Dôvodom výkyvu mužských hormónov pritom môže byť nedostatočný príjem dôležitých vitamínov a minerálov, málo pohybu, ale aj zvýšené množstvo stresu.

Si to, čo ješ

Hormonálnu rovnováhu začnime budovať prostredníctvom plnohodnotnej stravy, ktorá má vyvážený obsah cukrov, tukov, dostatok bielkovín a dôležitých vitamínov. V spolupráci s kvalitným spánkom a cvičením sa tak môžeme dostať k vysnenej hormonálnej harmónii.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -