Presunúť na hlavný obsah

Zázračné kyseliny v beauty priemysle: Nebojte sa ich, tieto dokážu zmeniť vašu pleť expresne rýchlo

Krása

Čo si predstavíte, keď sa povie kyselina? Najmä pri spojení kyseliny v kozmetike sa mnohí ľudia úplne zbytočne vydesia. Kyseliny však dokážu urobiť s pleťou zázraky. Treba si však vybrať tie správne. Ak tak urobíte, očakávané výsledky dosiahnete po pár týždňoch.

Nájdi rozdiel

V prvom rade je tu základné delenie, s ktorým sa určite stretávate najčastejšie. A to sú AHA a BHA kyseliny. AHA, teda alfahydroxy kyseliny patria medzi najčastejšie používané kyseliny v kozmetike. Poznať ich môžete napríklad aj pod označením „ovocné kyseliny“, čo samo osebe naznačuje, kde sa prirodzene nachádzajú. Medzi najpoužívanejšie v tomto smere patrí kyselina mliečna, ktorá dokáže rozžiariť vašu pleť. Môžete ju použiť, ak máte suchú a citlivú pleť, no zároveň neuškodí ani zmiešanej či mastnejšej pleti. A aké sú ďalšie výhody AHA kyselín? 

Mohlo by vás zaujímať: Beauty predsavzatia roka 2020: Sľúbte svojej pleti konečne toto

  • hydratujú pleť
  • zbavujú pleť mazu
  • zlepšujú štruktúru pleti a krásne ju rozjasnia
  • dokážu spomaľovať proces starnutia
  • zosvetľujú pigmentové škvrny

Do tejto skupiny patrí aj kyselina glykolová, ktorá je tiež bežne používanou kyselinou, no na rozdiel od tej mliečnej dokáže pleť viac podráždiť, preto pri jej používaní by ste mali byť naozaj obozretní. Ide o exfoliant (rovnako ako kyselina mliečna), ktorý zbaví vašu pleť odumretých buniek, taktiež ju rozjasní, vyhladí.  A v neposlednom rade by mali zbystriť pozornosť ženy, ktoré bojujú so strachom zo starnutia. I v tomto smere sa kyselina glykolová osvedčila. Medzi jej pozoruhodné účinky patrí napríklad znižovanie hĺbky vrások.

Druhou populárnou skupinou sú BHA kyseliny (betahydroxy kyseliny) a z tohto radu sa najčastejšie používa kyselina salicylová. Rozpúšťa sa v tukoch, preniká hlbšie do pleti. Výhody používania tejto kyseliny sú hlavne:

  • zamedzuje tvorbe čiernych bodiek
  • pôsobí protizápalovo
  • zosvetľuje pigmentové škvrny
  • preniká hlboko do pleti, takže vyčistí aj póry
  • urýchľuje obnovu buniek a liečbu akné

Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí bojujú s mastnou a aknóznou pleťou, kyselina salicylová je vhodnou liečebnou metódou pre vašu pleť. A ak chcete jej účinky zvýrazniť, kombinujte ju napríklad s kyselinou mliečnou a vyrobte si tak večerné sérum. Avšak podobne ako pri AHA kyselinách, aj v tomto prípade sa vyhnite používaniu na priamom slnku a nezabúdajte na vysokú ochranu. Ideálne je používať tieto kyseliny počas noci.

Neprehliadnite: Vlasové trendy roka 2020: Prirodzenosť je na prvom mieste. Takto ju efektívne vyzdvihnete

Kyselina kyselín

Asi nikomu netreba predstavovať kyselinu hyaluronovú. Matku kyselín? Teda tak sme ju nazvali my v redakcii, ale určite by s nami súhlasili mnohí odborníci. Ide čisto o hydratačnú záležitosť, takže ak váhate medzi výberom medzi rôznymi kyselinami, túto môžete naozaj používať so všetkým a kedykoľvek. Ak si zaobstaráte kyselinu hyaluronovú v podobe séra, nanášajte ju na navlhčenú pleť. Vo vode sa rozpúšťa najrýchlejšie, a tak sa dokáže vstrebať do pleti účinnejšie. 
Ako určite viete, nachádza sa prirodzene v tele na viacerých miestach – sliznica, ďasná, dýchacie cesty... Odborníci sa zhodujú, že ak budete používať kyselinu hyaluronovú pravidelne, naozaj dokážete „zastaviť čas“. Čo v preklade znamená, že táto kyselina je naozaj omladzujúca. Okrem rýchlej regenerácie pleti a hydratácie patrí medzi jej účinky i prevencia strií a celulitídy, zlepšenie farby pleti, ochrana pokožky pred nečistotami. 

Prečítajte si: Beauty rutina Parížaniek, vďaka čomu majú dokonalú pleť. Trik je v tejto jednej činnosti

FEMINITY TIP: Pustite kyseliny do svojej kúpeľne. Tieto dokážu s vašou pleťou zázraky

1. Copper Peel, OMOROVICZA, Rozjasňujúci dvojfázový peeling s kyselinou mliečnou, 110€ predáva www.beautysecret.sk, 2. ALPHA-H Absolute Eye Complex, Osviežujúce a hydratačné očné sérum s uhorkou a vitamínom B, 43,90€, predáva www.beautysecret.sk, 3. THE ORDINARY AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution 30ml, exfoliačný peeling, od 14€, 4. LA MER The Brilliance Brightening Essence Prejasňujúce sérum, 292€, 5. MERME, rozjasňujúci pleťový prášok s vitamínom C, 920 KČ, predáva www.byssine.com, 6. ALLIES OF SKIN, nočné sérum na pigmentové škvrny, 2250 KČ, predáva Ingredients Store, 7.VICHY Minéral 89, posilňujúci a vypĺňajúci Hyaluron-Booster, od 19,60€

- Najčítanejšie -