Presunúť na hlavný obsah

Dámske kabelky, ktoré sa nosili v roku vášho narodenia: Takto sa dnes vracajú do módy

Móda

Zaspomínajme si na trendy kabeliek, ktoré charakterizujú ročník, v ktorom ste sa narodili. Niektoré modely dnes zažívajú horúci comeback, ste zvedaví, ktoré to sú?

1960: Frame bag

Elegancia na jedno uško do ruky, ktorá dodala žene na svojom statuse v spoločnosti. Pomerne nadčasový model kabelky vznikal už v tomto období a hranatý tvar ju predurčil na to, aby sa rokmi udržala. Zapínanie bolo v štýle „clutch“ bag, akurát že vo väčšom prevedení.

Inšpirujte sa: Aké topánky sa budú nosiť na jar/leto 2020? Do hry sa opäť vracia najobľúbenejšia obuv žien

1970: Saddle bags

Kabelka v štýle  „saddle bags“ alebo v tvare pol mesiaca sa nosila už v 70. rokoch. Pred pár rokmi zaznamenal tento typ kabelky veľký návrat na módnu scénu. Aj keď sa objavuje u niektorých žien ešte dnes a má tzv. dozvuky, jej tvar sa spája s určitým obdobím a hoci nepatrí medzi nadčasové, ženy ju stále milujú.

1980: Birkinka

Herečka a módna ikona Jane Birkin preslávila model, ktorý sa stal rokmi taký exkluzívny, že je na zozname nejednej fanúšičky skutočnej módy. Birkinka od Hermès je nenapodobiteľná. Kabelka väčších rozmerov, ktorá sa spája s biznis lookom, je doslova v kategórii „dream“.

1990: Baguette bag

Deväťdesiate roky nás aj v tomto období zasiahli a kto by to bol povedal, že kabelka, ktorej tvar pripomína bagetu alebo rožok sa opäť vráti na scénu. Avšak, treba si uvedomiť, že vždy príde to módy to, čo už dlho nebolo a tento model je jedným z nich. Ešte len nasledovné dni budete môcť pozorovať comeback tejto mini kabelky cez rameno.

2000: Hobo bag

Rok 2000 hoci bol prelomom milénia, v móde aj celkovo v modelingu nezaznamenal extra vplyv alebo progres. Móda bola v tom čase taká nijaká a návrhári akoby nevedeli, ktorým smerom sa následne uberať. V prípade kabeliek to bolo podobne a nosili sa väčšie kabelky cez rameno, ktoré nemali žiadny tvar a miestami mohli pôsobiť ako mešce.

2010: Moon Alma alebo Doctors bag

To už neplatilo o dekádu neskôr, keď sa hitom stali tzv. „doctors bag“. Krátke uško do ruky a kabelka s pevným dnom a oválnym tvarom ako polkruh. Tento model spôsobil doslova ošiaľ a dlho sa udržal na scéne. Kto ju nemal, nebol IN. Keď éra tohto modelu doznela, kabelka bola považovaná za vyhasnutý trend

Neprehliadnite: Instagramový trend zo Slovenska: Gumičky z 90. rokov prebudia vo vás nostalgiu, skrývajú v sebe toto posolstvo

2020: Banana bag

Odvahu v schopnosti priniesť na našu scénu niečo nové získala značka Bottega Veneta. Kabelky v štýle „pouch“ spôsobili ošiaľ vo svete IT i v uliciach a hneď potom začali experimentovať s modelmi, na ktoré si doposiaľ nikto netrúfol. Návrat tvaru banánu pripomínajúci croissant v tých najrôznejších variantoch budete môcť vídať nasledujúce mesiace čoraz viac.

- Najčítanejšie -