Presunúť na hlavný obsah

Zatajená obrúčka ako zrkadlo vzťahu: Popieranie identity nikdy neveští nič dobré

Partnerské vzťahy

Aj vám sa zdá, že nevera patrí k tejto dobe? Ako keby sa jej dostala pod kožu oveľa viac, ako to bolo kedysi. No možno je to len uhol pohľadu a dnes už len táto téma nie je tabu. Skloňuje sa totiž vo všetkých oblastiach a v každom jednom páde. Kam vlastne týmto smerujeme? A bude mať vôbec ešte štatút manželstva, vzájomnej lásky a tolerancie v budúcnosti nejakú hodnotu?

Chcete spoznať recept proti nevere? Nie, ten veru neexistuje. Bola tu už za čias Napoleona, Márie Terézie či Ľudovíta XIV. a je tu aj dnes. A vyzerá to, že v budúcnosti sa to veľmi nezmení. Osvojili sme si totiž v tejto oblasti pomyslené oko za oko, zub za zub alebo v tomto prípade – podvedieš ma, podvediem ťa.  Kde sa však takéto niečo vôbec v človeku berie? Prečo máme tendencie ubližovať svojim najbližším? A dá sa to vôbec zmeniť? 

Neprehliadnite: Vzdala som sa muža kvôli milencovi: Na scenár, ktorý nasledoval, som ani náhodou nebola pripravená

Nevera sa stáva  prirodzenou súčasťou nášho bytia

Poznáte to. Idete s kamoškou na drink a oproti vám sedia celkom sympatickí muži. Dobre sa bavia, po chvíli si vás všimnú a „nenápadne“ vám objednajú drinky. Vy ich s úsmevom prijmete. Veď o nič nejde. Nevinné flirtovanie k životu patrí. Problém však je, že o nich nič neviete vy a oni nič nevedia o vás. Ani len netušíte, že ten najaktívnejší blonďák s modrými očami, je ženatý, má doma dve malé deti, ktoré ešte ani neoslávili tretie narodeniny a manželku, pre ktorú predstavuje boloboha a verí, že má doma svojho pána „Božského“. Ani len ju nenapadne, čo jej drahý robí, keď vybehne s chlapcami na pivo. O tom, že hneď ako zabuchne dvere na dome, odloží odbrúčku do peňaženky netuší. Verí mu. Dúfa, že jej muž nepatrí do kategórie chlapov, ktorí k životu potrebujú milenky. No tých je, zdá ako šafranu. A stávajú sa ohrozeným druhom. 
 
”Ak ste už manželia a svoj prsteň vždy dáte dole z prsta, keď ste bez toho druhého, nazývame to najvyšší level hrozenia vzťahu. Je mimoriadne kritický, pretože sa v ňom už objavujú nielen klamstvá, ale aj popieranie identity. A to nikdy neveští nič dobré,” vysvetľuje psychológ Martin Miller. Nevera sa stáva akousi prirodzenou súčasťou nášho každodenného bytia a ani si to neuvedomuje. Teraz ruku na srdce. Podviedli ste niekedy svoju polovičku? Áno, aj vášnivý bozk na pery, sexchating, či nezáväzný sex na jednu noc sa ráta. Je veľká pravdepodobnosť, že ľudia, ktorí v tomto smere majú čistý štít sú v menšine.  

„Bozkával som sa s kamoškou vonku a doma ma čakala frajerka. Ale podľa mňa to nie je nevera. Bola to len pusa. Síce trošku dlhšia a s pridanou hodnotou, no pusa. A alkohol v tom zohral tiež svoju úlohu,“ hovorí 33 ročný Rudo. A nie je v tom ani náhodou sám. 

„Hej vyspal som sa so spolužiačkou z výšky v poslednom ročníku a bol som zasnúbený. Ale to bola len rozlúčka s mladosťou, to podľa mňa robí každý. Nemyslím si, že to treba nejako rozmazávať,“ dodáva 29 ročný Kamil. Každý môže zlyhať. To je jasné. No v daných prípadoch, si už ani neuvedomujeme, že je na tom niečo zlé. A to je to najhoršie.

Prečítajte si aj: Manželka mi bola neverná s kolegom: Na celej veci ma však naštvalo niečo úplne iné 

„To, či sa jedného dňa staneme nevernými alebo nás bude partner podvádzať, má korene ešte v našom detstve. Vzťah mamy k dieťaťu do troch rokov života je kľúčový. Spôsob, akým sa k nemu správa, ovplyvní jeho vzťahové väzby do budúcna. Ak dieťa nedostáva dostatok nehy, lásky, bozkov, emocionálnej podpory, prejaví sa to práve zložitými vzťahmi v jeho budúcnosti. Nebude veriť samo sebe, bude o sebe pochybovať. To najčastejšie vedie k tomu, že začíname hľadať vlastný, stratený potenciál a sebavedomie si zvyšujeme práve aférkami a tzv. bokovkami. V tom jednoduchšom kontexte by sa dalo povedať, že je to vlastne nespokojnosť človeka samého so sebou. A tú si následne kompenzujeme takýmto spôsobom. Rovnako to je však aj v prípade, ak neveru toho druhého nechceme vidieť. Bojíme sa pri nej otvoriť oči. Opäť máme strach z vlastného neúspechu,“ vysvetľuje Veronika Vinterová, vzťahová koučka. 

Prestaňte brať neveru ako osobné zlyhanie 

Odhaliť neveru milovanej osoby je ako dostať nožom rovno do srdca. Nasleduje spomínaný pocit osobného zlyhania, frustrácie, obviňovania sa. Cítite sa podvedená, oklamaná, nahnevaná a všetko, čo ste kedy spolu budovali, je v nejakom vzduchoprázdne. V tom momente to vyzerá, že už nič nebude ako predtým. A to je aj pravda.  Všetko je však len o uhle pohľadu a vašom vnútornom nastavení. Na to netreba zabúdať. 
 
Aj keď to na prvý pohľad síce vyzerá ako z nejakého fantastického filmu, neverou vášho partnera nadobúdate vy sama sebadôveru a istotu. Presne atribúty, ktoré jemu chýbali, keď to urobil. Odrazu v tejto situácii pochopíte, čo vlastne chcete, čo potrebujete a po čom túžite. Napriek tomu, že poznáte svoje negatívne vlastnosti, začnete ich vnímať s väčším nadhľadom. Stávate sa opatrnejšou, dôslednejšou a empatickejšou a nakoniec vyrovnanejšou. Všetko vám to dodá skúsenosti.  Skutočne je to tak. Žena, ktorá bola podvedená, môže z aféry partnera profitovať. Jednoducho je to niečo, čo ju zmení. A ak sa aj rozhodne v danom vzťahu nezotrvať, do nového vstupuje oveľa vyrovnanejšia. Ak sa rozhodnete dať partnerovi príležitosť na obnovu vzťahu aj po skúsenosti s neverou, prejdete si prerodom vlastnej osobnosti.

Nový vzťah = nové „JA“?

Najhoršie je prijať nielen fakt, že nás partner podviedol, ale aj to, prečo je odrazu niekomu inému schopný dať presne to, po čom sme my roky túžili. Prečo veci, ktoré náš drahý pri nás nerobil, odrazu nemá problém robiť pri niekom inom? Prečo, keď nás roky nepožiadal o ruku, po polročnej známosti s milenkou to urobí a odrazu im zvonia svadobné zvony? 
 
„Za týmto netreba hľadať dlhé filozofické vysvetlenia. Je to priam prozaické. Lebo verí v nové vlastné ja. Je odrazu presvedčený, že ak zlyhal v predošlom vzťahu, teraz sa začína nová éra. Taká, keď bude všetko ideálne a on sám sa bude cítiť ako kráľ, ako ten, čo udáva smer. Nie sú mu vyčítané zlyhania, ale všetko ide presne tak, ako má. To je vec, ktorú som spomínala. Všetko súvisí s prejavovaním emócií v rannom detstve. Ak je totiž človek dostatočne spokojný, vyrovnaný sám so sebou, nemá tendencie hľadať svoju osobnosť v náručí desiatok žien alebo mužov. Len si to je málokto ochotný priznať.“
 
Vzťah je o tom, že sa partneri učia jeden druhého prijímať a tiež sa mu odovzdať. To prehlbuje citovú väzbu. Samozrejme, to chce viac, ako len o tom hovoriť. Tak na to nezabúdajte. Potom nám zrejme bude svitať aj na lepšiu budúcnosť. Takú, v ktorej obrúčka nie je len symbolom oddanosti, ale jej zrkadlom... a veta „Podvedieš ma, podvediem ťa“ stratí význam.  

- Najčítanejšie -