Presunúť na hlavný obsah

3 slovenské superpotraviny, ktoré by mali byť súčasťou vašich raňajok: Postavte svoj jedálniček na tomto

Zdravie

Chcete vystavať svoje stravovacie návyky na skutočne zdravých veciach? Tak by ste do zoznamu mali zaradiť tieto superpotraviny.

Uvedomili ste si niekedy, koľko zdravých vecí si môžete vypestovať v domácej pôde? Vďaka tomu, že sa u nás striedajú štyri ročné obdobia, nie je problém založiť si vlastnú "zdravú" záhradku plnú superpotravín. Čo medzi ne patrí?

Špenátové listy

Zelená jednoducho v zozname superpotravín boduje najviac. Okrem iných benefitov sú zelené superpotraviny extrémne bohaté na chlorofyl. Je to pigment, ktorý dáva zelenú farbu a pri jeho konzumácii stúpa produkcia hemoglobínu, čoho následkom je omnoho lepšie okysličovanie krvi. Špenát má výrazne protizápalové účinky a dokáže čistiť pečeň. Ideálne je ho kombinovať napríklad s domácimi vajíčkami na raňajky, alebo si urobiť domáce smoothies s obsahom špenátových listov. 

Prečítajte si: Strava je 80% úspechu perfektného tela: Takto by mal vyzerať váš jedálniček, ak chcete stihnúť zhodiť do plaviek

Recept: 

1 banán
100 g čerstvého špenátu
50 ml pomarančovej šťavy
pažítka, škorica

Ingrediencie očistíme, ošúpeme, nakrájame a hodíme do mixéra.

Mrkva

Ďalšia zelenina, o ktorej by ste možno nepovedali, že patrí medi tie s prívlastkom super, no je to tak. Mrkva má množstvo benefitov, z ktorých môže naše telo čerpať. Mrkva podporuje zdravie pokožky, posilňuje imunitný systém, zlepšuje trávenie, prospieva kardiovaskulárnemu zdraviu, detoxikuje telo a podporuje orálne zdravie rôznymi spôsobmi. Mrkva je zdrojom beta-karotenům a vlákniny. Táto koreňová zelenina je tiež dobrým zdrojom antioxidantov. Obsahuje vitamín A, C, K, B8, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, draslík, železo, meď a mangán. Rovnako ako špenát, aj mrkva je ideálna na ranný štart organizmu. V tomto prípade môžete skúsiť mrkvovo-batátovú polievku. Áno, na raňajky.

Mohlo by vás zaujímať: 40 faktov o chudnutí, ktoré by ste mali vedieť: Počas 23 hodín spálite viac kalórií, ako za 1 hodinu cvičenia

Čučoriedky

Ak by sme mali vybrať jedno ovocie, ktoré vyniká v našich zemepisných súradniciach nad ostatnými, tak sú to práve čučoriedky. Sú veľmi silným zdrojom antioxidantov. Okrem toho majú schopnosť vyčistiť krv od škodlivých voľných radikálov. A vďaka tomu pomáhajú proti starnutiu, ktorého príznaky sú vyvolávané práve týmito radikálmi. V tomto období sa hodí aj ich ďalšia vlastnosť - bojujú s infekčnými chorobami. Ak chcete teda predísť chrípke, prvým predčasným vráskam a naopak, túžite po štíhlej postave, krásnej pleti, doprajte si každé ráno zopár bobúľ čučoriedok. Najlepšie, ak ich zjete bez akejkoľvek prípravy. Zopár kúskov každé ráno vás zasýti, dodá energiu a časom sa tento stravovací režim ukáže aj na vašej postave. 

Neprehliadnite: Zhoďte pár kíl do jedného týždňa: Dodržte 7-dňový detox, ktorý vás rýchlo vráti do formy

- Najčítanejšie -