Presunúť na hlavný obsah

S touto diétou budete hviezdou pláže ešte toto leto: Stačí, ak zistíte, z ktorých jedál priberáte podľa typu postavy

Chudnutie a diéty

Vyskúšali ste diétu, vďaka ktorej vaša kamarátka schudla, no vy ste nezhodili ani gram? Problém je zrejme v tom, že nie ste rovnaké somatotypy. Skrátka univerzálny recept pre všetkých neexistuje a aj pri chudnutí sa treba pozrieť hlbšie.

Ak dodržíte pár zásad, vaše telo dokáže spáliť tuk rýchlejšie a vy skôr schudnete. V prvom rade by ste sa však mali pozrieť na to, do ktorého somatotypu sa radíte. U žien sa najčastejšie objavujú tieto štyri tvary postáv: hruška, jablko, presýpacie hodiny a pravítko.

Inšpirujte sa tiež: Plážové outfity, v ktorých budete toto leto hviezdiť: Najočakávanejšie horúce mesiace sú pred nami

"Jednoznačne platí, že potraviny, ktoré napríklad valcu neublížia, sa na hrušku môžu veľmi rýchlo nalepiť. A hoci somatotypy sú geneticky dané, to, ako bude naše telo vyzerať, môžeme jednoznačne ovplyvniť,” hovorí fitness tréner Adam Kubílek. 

Hruška

Tieto ženy majú boky mierne širšie než ramená a kilá navyše trápia najmä spodnú časť tela. Typickým znakom sú malé prsia a ploché brucho. Základom je dávať si pozor na jednoduchý cukor.

Riziko pre vás predstavujú aj ovsené vločky. Dokonca aj ovocie, by ste mali jesť v menšej miere. Najvhodnejším cvičením je pre vás bicyklovanie, rýchla chôdza, kruhový tréning, či skákanie cez švihadlo. 

Jablko

Ak máte širšiu hornú polovicu tela a pomerne úzke boky, patríte práve do tejto kategórie. Metabolizmus týchto žien je pomalší a bez toho, aby sa v jedle kontrolovali si údajne dobrú postavu neudržia. Vyhýbať by sa mali ťažkým, vysmážaným jedlám, škrobu, bielej múke a alkoholu. 

Ideálny jedálniček tvoria potraviny s nízkym alebo stredným glykemickým indexom. Mali by ste sa venovať aeróbnemu cvičeniu, ako je chôdza po schodoch, behanie, či drepy. 

Spoznajte trendy sezóny: Plavky, ktoré sú hitom leta 2020: Farebné pastelové kúsky si zamilujete, tento jeden strih však mnohé zaskočí

Presýpacie hodiny

Odborníci tvrdia, že ženy s touto postavou sú na tom proporčne najlepšie. Ide totiž o najsúmernejší typ. Avšak nevýhodou je, že nadbytočné kilogramy sa týmto ženám zvyčajne ukladajú po celom tele. Ich strava by mala prioritne pozostávať zo zeleniny, mäsa a rýb. Dôležité je, aby jedli v malých množstvách a apoň štyrikrát denne. Avšak občasné zhrešnie, na ich postave nebadať.

Presýpacie hodiny by sa mali venovať najmä kardio cvikom a posilňovaniu. Kardio pomôže udržať váhu, posilňovanie zaistí rovnováhu medzi spodnou a hornou polovicou tela. Výborná je kombinácia spinningu a plávania. 

Pravítko

Priberá najrýchlejšie do pása, brucha a vnútornej strany stehieh. Častejšie ako s priberaním, však daný somatotyp bojuje s ochabovaním svalstva. Práve preto by tieto dámy mali do svojho jedálnička zaradiť najmä vajíčka, celozrnné pečivo a tvrdé nízkotučné syry.

Zabudnite na cestoviny, produkty z múky, či rafinovaný cukor. Pri cvičení je dôležité zapájať všetky svaly. Perfektná je chôdza, jogging a posilňovanie ramien. 

- Najčítanejšie -