Presunúť na hlavný obsah

Ktorý alkohol nám v malom množstve pomáha a ktorý vyslovene škodí? Týmto druhom sa radšej vyvarujte!

Zdravie

Vraveli to už naše staré mamy - všetkého veľa škodí. V akej miere je však pre nás prospešný čoraz populárnejší alkohol? Pozrime sa na to!

Biele víno

Vedeli ste, že pohár bieleho vína v pravidelnom intervale dokáže hotové zázraky? Okrem toho, že biele víno obsahuje flavonoidy, ktoré sú mimoriadne prospešné napríklad ako prevencia rakoviny. Často sa zabúda na to, že práve biele víno má taktiež povzbudzujúce účinky a môže konkurovať samotnej káve. Jedno deci čarovného nápoja obsahuje zároveň fosfáty, železo a vitamín B12. Netreba však zabúdať na to, že pri presiahnutí denného limitu, čo sú dve deci vína, nastáva presný opak. Množstvo alkoholu totiž ovplyvňuje a výrazne redukuje spomínané pozitívne účinky. Viac než tri poháre vína všetky jeho pozitíva znižujú na číslo nula. A to by bola predsa veľká škoda!

Prečítajte si: Superpotravina, ktorá je liekom na zlé trávenie, vrásky, či akné: Rakytník dokáže s telom zázraky

Červené víno

Obľúbený nápoj Francúzov sa každý rok teší čoraz väčšej obľube. Niet sa čomu čudovať - už storočia sú červenému vínu pripispované zázračné vlastnosti, vďaka ktorým je práve tento typ alkoholu doslova vyhľadávaným. Okrem toho, že má najmenej kalórií, ponúka kvantná benefitov. Medzi najznámejšie patrí vysoký obsah antioxidantov, ktoré sa starajú o to, aby naše telo tlmilo zápaly a vírusové ochorenia, ale aj pomerne veľký obsah vitamínov a minerálnych látok. Červené víno však nielenže výrazne prispieva k nášmu zdraviu, zároveň má čo-to dočinenia s krásou. Dokáže totiž regenerovať unavené oči a priaznivo pôsobí proti rôznym opuchom. Aj v tomto prípade však platí, že všetkého veľa škodí - a tak vysoká konzumácia červeného vína zvyšuje riziko depresií, demencie, cukrovky, ale aj rakoviny. Odporúčaná denná dávka pre ženy by nemala obsahovať viac než 1,5 pohára.

Gin s tonicom

Aj vy si radi doprajete tento nápoj? Máme pre vás dobrú a zároveň zlú správu - v skutočnosti vám prospieva len jeden pohárik, ktorý je ideálne vypiť zriedený. Gin dokáže napomôcť pri lepšom trávení, a tak sa hodí po výdatnej večeri, no jeho väčšia konzumácia tento pozitívny účinok otočí. Je totiž dokázané, že nadmerná konzumácia ginu vám dokáže ''pomôcť'' ku kilám navyše a dokonca v dlhšom časovom intervale aj k obezite. Je teda potrebné, aby ste si na tento drink dávali o čosi väčší pozor a pamätali, že radšej menej ako viac.

Vodka

Znie to neuveriteľne, no obľúbený alkohol z Ruska má aj zdravotné benefity. Oproti ostatným druhom alkoholu sa však jeho denná konzumácia neodporúča. V prípade, že vám vďaka tvrdému alkoholu dokáže lepšie tráviť, viac než poldeci denne by ste si nemali v žiadnom prípade dopriať. Okrem toho, že vodka obsahuje obrovské množstvo alkoholu a tým pádom si človek dokáže rýchlo vytvoriť návyk, vo väčšom množstve zabíja imunitný systém a neplechy dokáže urobiť aj s vašou pokožkou a pleťou. Na druhú stranu - ak si z času na čas doprajete symbolické poldeci, nemusíte sa cítiť previnilo. Vodka totiž obsahuje antiseptické účinky a niektoré štúdia dokonca tvrdia, že jej občasná, primeraná konzumácia dokáže byť prevenciou voči Alzheimerovi.

Neprehliadnite: Potraviny, ktoré majú liečivý vplyv na naše orgány: Ak chcete posilniť hrubé črevo, neprehliadnite tento zoznam

Šampanské

Vedeli ste, že šumivý nápoj dostal pomenovanie podľa miesta, v ktorom vznikol? Champagne sa stal rodiskom šampanského po tom, ako vzniklo zcela náhodou. Prvýkrát dokonca dostalo pomenovanie diablov nápoj.

Aj keď má šampanské väčšinou lahodnú chuť a je konzumované pri spoločenských udalostiach, pravdou je, že množstvom blahodarných účinkov sa veru chváliť nemôže. Oproti ostatným druhom alkoholu totiž o niečo zaostáva. Šumivému nápoju sa však okrem negatívnych dôsledkov, medzi ktoré patrí napríklad bolesť hlavy, nevoľnosť a únava, priznáva aj jedno väčšie pozítivum. Šampanské totiž obsahuje zinok, ktorý je mimoriadne prospešný pri ukľudnení nervovej sústavy a ak sa chcete uvoľniť, respektíve zabaviť v miere, už jeden pohár drinku vás dokáže dostať do tej správnej pohody.

 

- Najčítanejšie -