Presunúť na hlavný obsah

Hygge pravidlá, ktorých sa držia úspešné ženy: Prezradili nám, čo naozaj funguje

Zábava

Ak chcete byť úspešná, najlepšie je v živote nájsť balance. Rovnováha, totiž v tomto prípade funguje dokonale. Pozrite sa spolu s nami, ako relaxujú mimoriadne úspešné ženy a prečo je bezpodminečný oddych, absolútne kľúčový.

Ako trávite večery? Uvaríte si obľúbený čaj, sadnete si do pohodlného kresla a len tak si užívate daný moment? Tak presne vyzerá definícia dánskeho života ”hygge”.

Jednoducho sa úplne odovzdáte prítomnému okamihu, uvoľníte si myseľ, zabudnete na každodenné problémy a tešíte sa z absolútnych maličkostí. Hygge je predovšetkým pocit bezpečia, tepla, pokoja. Pozrite sa spolu s nami, akých pravidiel sa držia mimoriadne úspešné ženy.

Neprehliadnite: Kráľovské cvičenie na predĺženie veku: Vyskúšajte každé ráno robiť cvik pre dlhovekosť

Dizajnérka, šperkárka, topmodelka - hoci je každá úplne iná, na jednom sa zhodujú

Linda Nývltová - topmodelka

"Pre mňa osobne hygge znamená comfort, taký pocit cozy radosti, keď vonku prší a ja som pod dekou. Jesenné obdobie si to vyslovene pýta. Ale tento pocit si môžem navodiť aj tým, že z domu vyjdem v teplých kašmírových ponožkách, spravím si môj obľúbený čaj zo zázvoru, pozvem kamarátov a spolu si uvaríme. Myslím, že je veľmi dôležité vedieť vypnúť, vypnúť telefón a oddychovať. A skutočne si vychutnať moment. Potom máme energiu a entuziazmus pustiť sa znovu do práce," prezrádza jedna z našich najúspešnejších topmodeliek Linda Nývltová.

Anna Kristyna Sion - umelecká šperkárka

"Priznám sa, že svoj ideálny "hygge" ešte len hľadám, ale o tom je asi celý život.  O hľadaní samých seba. Som 200%  jesenný a zimný typ - áno aspoň niekto na svete musí milovať zimu viac než leto ... (úsmev). Takže teraz pre mňa nastáva tá najkrajšia časť roka. Celkovo jesenné počasie a dážď, ktorý predovšetkým v podkroví má nádherny zvuk, mi pomáha upokojiť myseľ a spojiť sa s prírodou. 

V tomto období sa viac ako inokedy teším, keď večer dorobím všetky povinnosti a budem môcť vypnúť. Najradšej by som bola úplne offline, vypla a odložila telefón ... ale pretože moji najbližší sú zatiaľ na rôznych miestach, tak s nimi nechcem stratiť kontakt. No do budúcnosti určite plánujem striktnejšie pravidlá, ohľadom vypínania mobilu a počítača doma. 

Akonáhle nastane magický jesenný, či zimný večer, zapálim si veľa sviečok. Rada tiež používam vonné tyčinky a kadidlo - len s nimi treba byť opatrnejší. Všeobecne mám pocit, že prastarý element ohňa, z nášho moderného života skoro úplne vymizol, takže ako to len ide ho k sebe prinášam späť. Prakticky celý večer mi hrá Peter Gaundry, keltská alebo klasická hudba. Tento čas je pre mňa o maximálnom pokoji, o snahe zastaviť "overthinking", ktoré zrovna v tomto roku, v karanténe je veľmi nebezpečné.

Snažím sa vypnúť prúd vlastných myšlienok pri čítanie knižiek (záber je obrovský, od učebníc z právnicke fakulty, cez životopisy osobností, knihy o drahých kameňoch alebo o osobnom rozvoji ...) alebo sledovanie .... áno sledovanie Netflix ... Ale na svoju obranu musím povedať, že si vyberám aspoň trochu "vzdelávacie" seriály ... ako je The Crown, Fauda. Človek by možno odo mňa čakal originálnejší spôsob oddychu, ale je to aj tým, že už v podstate rok som takmer stále zatvorená doma a nič iné sa veľmi robiť nedá. No viac - menej vo väčšine vecí, ktoré cez deň robím, si svoju kreativitu dostatočne vybijem a potom už len potrebujem skutočne oddychovať," hovorí umelecká šperkárka Anna Kristyna Sion, ktorá je absolútnou špičkou vo svojom obore, nielen u nás, ale aj vo svete.

Prečítajte si: Barefoot running: Behanie naboso je pre telo prirodzenejšie, posilníte ním srdcovo-cievny systém i imunitu

 Simona Šándorová - bytová dizajnérka

"Životný štý Hygge life mňa osobne mierne obchádza, nakoľko venujem práci veľmi veľa času. Vždy som pracovala tvrdo a veľa a najlepší reset je u mňa jednoznačne opustiť mesto... ideálne krajinu. Bali je pre mňa ostrov, kde cítim slobodu a štastie len tak. Milujem vôňu cudzej pôdy, inú kultúru, fascinuje ma všetko ,,iné”, netradičné, ,,od veci” a čím viac tým lepšie. Momentálne to u mňa doma vyzerá ako v Afrike a tráviť tu čas je napriek aktuálnej situácii pre mňa veľmi vzácne.

Upratovanie - tento typ psychohygieny u mňa funguje na maximum. Stojí ma to síce vždy celý víkend ale stojí to aj za to.

Vaňa bola prvá vec v mojom byte a bola by posledná, ktorej by som sa vzdala. Prichádza jej sezóna a neviem sa dočkať.

Hudba - som dosť emocionálny človek, emócia u mňa zohráva veľa... vkladám ju do projektov, do bežných aktivít a hudba mi ju dokáže dokonale prehĺbiť. 

Masáž - tak, ako si na čokoľvek iné ťažko hľadám čas... masáž  je môj rituál, bez ktorého si viac ako dva týždne neviem predstaviť... samozrejme aj tu si potrpím na atmosféru a preferujem miesto, kde Áziu cítit už pri vstupe.

Self time - mám okolo seba skvelých priateľov a úžasnú rodinu. Avšak práca s ľudmi si vyžaduje občas aj obyčajnú a oslobudzujúcu samotu. No a záver moja obľúbená hygge aktivita - túžiť! ... snívať, želať si, predstavovať, zhmotňovať svoje túžby, trvať na nich a ani na chvíľu si nepripustiť,  že by to mohlo byť inak... pretože za úspechom vačšinou nestojí plán B," dodáva úspešná a nádherná, bytová dizajnérka Simona Šándorová. 

Každý deň si vytvorte vlastný malý rituál. Skúste večer prestať myslieť na prácu a stres nechajte za dverami. Pokojne si pustite obľúbený film, zabaľte sa do deky, nalejte si pohár vína, vyložte nohy a je to. Žite ”hygge”. Užívajte si tieto najbežnejšie momenty absolútne naplno. Rozmaznávajte sa práve takýmito drobnosťami. Podľa Dánov je práve to tajný repect na spokojný a harmonický život. A asi na tom skutočne niečo bude, veď práve detaily, tvoria dokonalú mozaiku. No nie? 

- Najčítanejšie -