Presunúť na hlavný obsah

12 otázok o sexe, sexuálnom živote a sexuálnom zdraví, ktoré ste sa vždy chceli spýtať, ale báli ste sa

Sex

Človek je tvor prirodzene zvedavý, no sú určité témy, ktoré sú takpovediac tabu. Platí to hlavne o intímnom živote, sexuálnom zdraví a celkovo o sexe a sexualite.

Myslíte si, že vás už nič nedokáže prekvapiť v intímnom živote? Mýlite sa a v nasledujúcich riadkoch sa o tom presvedčíte. Zhrnuli sme tie najzaujímavejšie otázky, ktoré sa muži aj ženy boja opýtať, ale veľmi ich zaujímajú. Niektoré z nich sú skôr ohľadom praktického a každodenného sexuálneho života, iné sa týkajú špecifických situácií.

Je pravda, že ženy majú chuť na sex najviac počas plodných dní?

Áno, všeobecne platí, že práve v čase ovulácie a plodných dní sa zvyšuje hormonálna hladina u žien tak, že majú najväčšiu chuť na sex. Veľa samozrejme závisí aj od toho, či nemajú nejaké dlhodobejšie problémy, ale to ide skôr o výnimky.

Existuje známy bod G a má ho naozaj vo svojej pošve každá žena?

Áno, z biologického a fyziologického hľadiska bod G naozaj existuje, ak hovoríme o špeciálnom type tkaniva. To má každá žena vo svojej pošve, otázne je len, či ho nájde. Určite na hľadanie treba trpezlivosť a veľa skúšania.

Dá sa s pomocou sexu schudnúť alebo je to len mýtus?

Sex patrí k fyzickým aktivitám, ktoré podporujú spaľovanie kalórií, ale to, či s jeho pomocou viete schudnúť, záleží aj od toho, akú máte životosprávu. Isté je, že pri naozaj intenzívnom sexe viete za hodinu spáliť aj 800 kalórií, čo rozhodne nie je málo.

Vplýva pravidelnosť a početnosť sexu aj na plodnosť u muža?

Vplýva a existuje na to niekoľko štúdií. Tie ukázali, že ak sa muž nemiluje viac, ako 10 dní, dochádza k zhoršeniu hybnosti spermií a ich kvality. Naopak, častejšia ejakulácia podporuje tvorbu a dozrievanie nových a pohyblivejších spermií.

Platí, že ak má žena priveľa sexu, bude „tam dole“ veľmi roztiahnutá?

Práve naopak, podobne, ako aj pri iných svaloch, aj tu platí, že pravidelný sex ich skôr posilňuje a teda nehrozí, že by bola pošva vplyvom častejšieho sexu viac „roztiahnutá“. Za uvoľnením svalov je skôr vek a pravidelný sex pôsobí podporne.

Vplýva pravidelnosť a početnosť sexu aj na plodnosť u muža?

Vplýva a existuje na to niekoľko štúdií. Tie ukázali, že ak sa muž nemiluje viac, ako 10 dní, dochádza k zhoršeniu hybnosti spermií a ich kvality. Naopak, častejšia ejakulácia podporuje tvorbu a dozrievanie nových a pohyblivejších spermií.

Je ranná erekcia znamením, že muž mal erotické sny?

Nie, vôbec to tak byť nemusí, príčina je úplne inde a je veľmi prirodzená. Počas noci totiž vzniká erekcia samovoľne viac krát, ide o akýsi automatický mechanizmus. Ak sa objaví ráno, je to pozostatok nočnej erekcie a príznak, že „erekcia funguje“.

Platí, že žena s väčším klitorisom dosiahne orgazmus ľahšie?

Nie, veľkosť klitorisu nie je faktorom, ktorý by spôsobil rozdiel pri dosahovaní orgazmu. V každom jednom klitorise je totiž zhruba rovnaký počet nervových zakončení, okolo 8 tisíc, každý klitoris je preto rovnako citlivý na sexuálnu stimuláciu.

Môže žena otehotnieť alebo sa nakaziť prehltnutím spermií?

Otehotnieť pri orálnom sexe určite možné nie je, spermie sa totiž nemajú ako dostať k vajíčkam. Na druhú stranu, orálnym sexom, čiže kontaktom penisu a úst alebo pošvy a úst, sa viete nakaziť kvapavkou, AIDS, hepatitídou B aj chlamýdiami.

Ako dlho trvá, kým žena dosiahne orgazmus?

V priemere platí, že od začiatku sexuálnej stimulácie do orgazmu ubehne doba 10 až 20 minút, je to veľmi individuálne. Trvanie orgazmu je potom zvyčajne do 20 sekúnd. Výnimkou je zhruba 10 % žien, ktoré nemôžu orgazmus dosiahnuť vôbec.

A čo dĺžka doby do ejakulácie? Koľko by mal muž „vydržať“?

V tomto prípade štatistiky ukazujú, že väčšina mužov dosiahne orgazmus po 4 až 8 minútach, závisí to aj od miery vzrušenia. Ak príde k vyvrcholeniu už po 1 či 2 minútach, ide o problém s predčasnou ejakuláciou, najmä, ak je to pravidelné.

Je možné nejakým spôsobom túto dobu u muža predĺžiť?

Áno, skúsiť môžete prerušovanú súlož, rôzne znecitlivujúce gély či prezervatívy, ale aj prípravky v podobe perorálnych tabliet. Dobrým príkladom je prírodný produkt eJoy® LONG, ktorý obsahuje zmes extraktov, aminokyselín a ďalších látok predlžujúcich dobu erekcie, jej pevnosť a pomáha aj na oddialenie vyvrcholenia. Ako funguje a kde ho kúpiť? Viac sa dozviete na oficiálnej stránke eJoy® LONG.

- reklamná správa -