Presunúť na hlavný obsah

Vyskúšala množstvo brigád a oplatilo sa, dnes si plní sen: Kristína sa miešaniu vôní venovala vo francúzskom Grasse

Kariéra

Mladá baba vyskúšala popri škole množstvo brigád, len aby si privyrobila. A oplatilo sa. Dnes si plní veľký sen a venuje sa tvorbe prírodných vegánskych sviečok, pričom umenie miešania vôní sa učila v centre parfumérstva, vo francúzskom Grasse.

 

Ako vznikla myšlienka vyrábať vegánske sójové sviečky a kto za samotnou značkou stojí?

Už počas študentských rokov na strednej škole som bola aktívna prácou pre viacero firiem v Bratislave, či už priamo v maloobchode, kaviarňach, alebo v jogovom štúdiu ako recepčná. Z úvodu išlo o možnosť privyrobiť si počas štúdia a mať aj vlastné zdroje na študentský život. Musím povedať, že som bola celkom vyťažená a niekedy som mala aj 2-3 brigády vrámci jedného dňa. Bola to veľmi prínosná skúsenosť z 2 pohľadov –  získala som možnosť nahliadnuť „za pult“ na druhú stranu, mala so možnosť spoznať ľudí, ich správanie – či už nákupné, alebo ľudské a v neposlednom rade sa mi podarilo odložiť si peniaze aj na rozbeh niečoho vlastného.

Samozrejme, netušila som čo to bude a ktorým smerom sa vyberiem. Chodila som však s otvorenými očami a ako sa hovorí, čakala som na myšlienku. Za mojou značkou teda stojím čisto ja sama, s odhodlaním robiť veci najlepšie ako sa dá... 

Nedá mi nespomenúť ale, že za celkovým grafickým dizajnom (etikety, packaging,...), ktorý je pre náš produkt dôležitou súčasťou na ktorej si dávame veľmi záležať, stojí jedna kreatívna a úžasná osoba – Patrícia Potančoková. Aj touto cestou by by som sa jej chcela poďakovať! 

 

No a ako mnohí mladí ale aj starí ľudia, patrím aj ja k tým, ktorí si vážia našu planétu, životné prostredie a nechcú byť len dočasní ničitelia svojho okolia v širšom slova zmysle.

Nechcem na planéte zachovať spúšť a hŕbu problémov pre nasledujúce generácie. Týmto smerom som sa snažila hľadať aj moje pôsobenie – nevedela som presne čo chcem, ale chcela som priniesť niečo, čo nebude mínus pre planétu a plus pre zákazníka. 

Prečo práve sójové a čím sú originálne?

Prečo práve sójové ? Moja odpoveď nadviaže na predchádzajúcu odpoveď a trochu ju doplním. Tým, že som chcela pre zákazníka priniesť niečo, čo nebude škodiť jeho zdraviu a zároveň nezaťaží zbytočne planétu, napokon som sa dostala k sójovým sviečkam.

Bežne dostupné sviečky majú prioritu v cene – priniesť zákazníkovi niečo lacné a možno aj pekné. Proste niečo, čo ho na pulte zaujme, zoberie to do ruky, nechá tam peniaze a hotovo. Moja myšlienka je nerobiť veci lacné, nekvalitné a škodlivé. Preto nepoužívam parafín, ale prírodný sójový vosk, preto nepoužívam umelé knôty, ale knôty z dreva. So sviečkami SO.SLOW máte istotu, že pred Vami nehorí ropný produkt.


Aké ingrediencie používate?

Čo je najdôležitejšie je to, že do našich sviečok nepridávame akékoľvek aditíva – či už na úpravu farby vosku, úpravu jeho vlastnosti. Používame iba najkvalitnejšie suroviny, z overených zdrojov. 

Čo pre Vás znamená vôňa?

Vôňu považujem za rozhodujúcu pre úspech našich sviečok u zákazníkov, preto som sa na úvod orientovala na výber toho najlepšieho, čo svet prináša. Vône používané v SO.SLOW sú z Francúzska, z mesta Grasse, ktoré je svetovým centrom parfumérii u niekoľko storočí. Priamo tam som sa učila základy, ako vône miešať, históriu a ako sa vyrábajú vône dnes. V tejto oblasti spolupracujeme s najlepšími firmami vo svojom odbore. Niektoré druhy vôní, ktoré sú dostupné aj na Slovensku sa snažíme tiež nakupovať lokálne. 

Aké asociácie majú Vaše sviečky vyvolávať?

Ponúkame rôzne druhy vôní. Na jednej strane bylinkové ako napr. Medovka, tá patrí medzi najsilnejšie liečivé esenciálne oleje. Blahodárne pôsobí na našu pamäť, znižuje úzkosť, upokojuje a zlepšuje našu náladu.

Na druhej strane sú orientálne ZEN, kde sme využili prenikavú esenciu jazmínu, ktorý patrí k najpodmanivejším a zároveň najdrahším na svete. Je to známe afrodiziakum. Santal dodáva tejto kompozícií sladkú, drevito-balzamovú arómu a  navodzuje pocity tepla a vášne.

V neposlednom rade musím spomenúť vôňu RUŽA/IBIŠTEK. Podmanivá vôňa ruže sa spája s romantikou a fantáziou. V ríši esenciálnych olejov je ruža považovaná za kráľovnú pre svoju prenikavú, jemnú vôňu a jej vzácne dlhú trvácnosť. Ibištek dodáva sviečke nádych rannej rosy. 

Ako dlho trvá výroba jednej sviečky?

Čas výroby jednej sviečky zodpovedá starostlivosti pri ručnej výrobe. Proces spočíva v príprave vosku, knôtov, pohárov, vôní. Ďalej nasleduje etiketovanie, balenie a to najdôležitejšie – výstupná kontrola.

Čo mate na tom celom procese najradšej?

Vo všeobecnosti ma baví celý proces, ale asi najviac ma napĺňa, keď je zákazník spokojný a vráti sa k nám pre ďalšie sviečky. Máme zákazníkov, ktorí s nami komunikujú aktívne, pýtajú sa na vône, novinky a niekedy si dokonca dajú vo výnimočných prípadoch namiešať vôňu na mieru.

Vaša najobľúbenejšia vôňa a prečo?

Mojou najobľúbenejšou vôňou z našej aktuálnej ponuky je jednoznačne ORIENT. Je tu výrazne cítiť esenciu YLANG-YLANG, ktorá vás svojou silou vtiahne do iného sveta.  

Je podnikanie na Slovensku náročné a prečo ?

Pochádzam z podnikateľského prostredia, takže sa na mňa čo – to už nalepilo samo. V zásade sa na Slovensku nepodniká zle, porovnajúc to s podnikaním v zahraničí, nemyslím si, že by sme boli v niečom viac komplikovaní ako inde.

Študujem ekonómiu a aktívne sa zaujímam aj o tieto veci v zahraničí. Študovala som strednú školu v Kanade a tiež môžem par vecí porovnať aj odtiaľ. Jediné, čo ma zarazilo pri mojom štarte je to, že sa roky rozpráva o podpore mladých podnikateľov o všetkom okolo, ale v praxi neexistuje jedno jediné komplexné poradenské centrum, kde by sa mohol mladý budúci podnikateľ zastaviť a na odbornej úrovni prebrať právne, daňové, organizačné a regulačné veci v kocke. Smutné, ale verím, že moji nasledovníci sa dožijú aj takejto podstatnej drobnosti. Bola by to iste vítaná pomoc!

Prečítajte si: Rodina z Oravy vyrába krásne veci z prírodných materiálov: Ich tvorbu si hneď na prvý pohľad zamilujete

Čo Vás ženie dopredu?

Podnikanie je jeden vlak, do ktorého keď vstúpite, musíte robiť maximum každý deň. Vlak ide svojou rýchlosťou a vy musíte šľapať spolu s ním, inak vypadnete von. Ale inak – okrem tohto ma ženie aj dobrý pocit, že robím niečo sama, tak, ako najlepšie viem.

Vízie so značkou do budúcna?

Každý, kto začne podnikať má plán robiť to dlhodobo a úspešne. Verím, že sa mi podarí značku zdokonaliť a rozvinúť najviac, ako to pôjde. Veď uvidíme.

- Najčítanejšie -