Presunúť na hlavný obsah

Ilustrátorka Tatiana si cez detské kresby plní sny

Kariéra

Už v škôlke spolužiačkam predkresľovala princezné, ktoré si potom vyfarbovali. No a potom čo sa jej narodila dcérka, sa k tomuto detskému svetu opäť vrátila. Ilustrátorka Tatiana Pliešovská maľuje nádherný svet fantázie.

Aká je Tatiana Pliešovská?

Pokojná, kreatívna, trpezlivá

Ako dlho sa venujete kresbe detských plagátov? 

Kresbe sa venujem odmalička, už v škôlke som spolužiačkam predkresľovala princezné, ktoré si potom vyfarbovali. Našla som sa v umeleckých školách. Po škole na umeleckom krúžku to bol vždy môj obľúbený čas v týždni, preto som sa aj rozhodla pre študovanie na VŠ umelecko-technického typu.

Papiernictvá sú doteraz mojimi najobľúbenejšími obchodmi, kde dokážem stráviť dlhý čas. Maľovaniu plagátov s detskou tematikou sa však venujem približne len rok a pol, odkedy sa mi narodila dcérka a prešla som z práce na materskú dovolenku.

Čo Vás k tomu priviedlo? 

S narodením dcérky som sa začala zaujímať o detský dizajn a detské témy. Keď som jej začala zariaďovať izbičku, nevedela som nájsť pekné jemné obrázky, ktoré by môjmu vkusu vyhovovali. Takže som takpovediac našla dieru na slovenskom trhu. Keď som jej namaľovala pár obrázkov do izby, stretla som sa s pozitívnym ohlasom mojich kamarátok a rodiny, ktorým som potom tiež maľovala obrázky pre ich detičky. Podporili ma a potlačili k tomu, že by som mala maľovať aj pre iných ľudí, veď moje maľby sa určite niekomu zapáčia.

Keďže dcérka bola kľudné bábätko, skúsila som tým vyplniť voľný čas na rodičovskej dovolenke a tu vidíte výsledok. Vznikol môj malý ateliér NIUMO, v ktorom sa snúbi hravý detský dizajn a minimalizmus. Založiť malý obchodík s prvými pár plagátmi bolo oslobodzujúce a s každou jednou objednávkou doteraz prichádza veľká radosť, že sa to niekomu páči.

Ako vyzerá samotný proces tvorby? 

Samotný proces som už niekoľkokrát menila a vylepšovala, aby bola tvorba čo najefektívnejšia. V prvom rade potrebujem rôzne materiály - kvalitné výkresy, štetce, farby. Keď dostanem nápad, čo by sa mi páčilo namaľované, spravím si pár náčrtov ceruzkou a určím si paletu farieb, ktoré v obrázku použijem. Potom, väčšinou keď dcérka spí, začnem maľovať.

Maľujem akvarelovými farbami, tie mi vyhovujú najviac, pretože sa dajú krásne miešať s vodou a páči sa mi, ako jednoducho a ľahko potom samotný obrázok pôsobí (napríklad v porovnaní s temperami alebo akrylom). Maľujem vo viacerých fázach, keď uschne prvá vrstva akvarelu namaľujem druhú, nakoniec dorobím detaily a nechám znovu uschnúť. 

Tým, že maľujem len akvarelom, majú moje plagáty jednotný štýl a dajú sa navzájom celkom pekne kombinovať podľa vkusu zákazníka. Moja maľba sa typovo ešte stále vyvíja a mení aj podľa nálady, takže verím že raz sa to ustáli a moje ilustrácie budú zákazníci poznať hneď na prvý pohľad.

Ide o kombinovanú techniku vo výsledku? 

Áno, plagáty sú výsledkom kombinovanej techniky. Keďže sa akvarelové farby riedia vodou, aj hrubý a kvalitný výkres sa nimi "napije". Ten je potom mierne zvlnený a keďže chcem, aby bol výsledný produkt plagátik do detskej izby pekný a rovný, tak maľbu naskenujem. Následne ju mierne upravím v počítačovom programe a potom dám plagát tlačiť v tlačiarni na kvalitný hrubší papier. Výtlačky robím priebežne podľa záujmu o daný obrázok a počtu objednávok.

Takáto technika je veľmi variabilná, výsledkom môžu byť rôzne veľkosti výkresov, od maličkých pohľadníc až po veľké plagáty v rozmere A2, prípadne na želanie viem vyhotoviť aj väčšie. Niekedy mám zákazníkov, ktorí už majú doma kúpené atypické rámy a vtedy tlač prispôsobujem presne na mieru do ich rámov. Originály mám uložené doma.

Kde beriete inšpiráciu?

Inšpirácia väčšinou príde sama buď na prechádzke v prírode alebo mi niečo zaujímavé frnkne do nosa na Pintereste či Instagrame. Niekedy mi nápad vnuknú kamarátky alebo dcérka. Keď sa o niečo začne viac zaujímať, tak sa snažím do jej izbičky vytvoriť plagát s danou témou, napríklad som takto robila abecedu a plagát s lesnými zvieratkami.

Plánov a inšpirácií mám veľa, no času na maľovanie máličko. Časť zákaziek tvoria aj maľby na želanie. Keď ma osloví klient s jasnou predstavou alebo ukážkou, čo by chceli namaľovať, vtedy inšpiráciu až tak nepotrebujem. Potom ide skôr o zručnosť, aby som sa čo najviac priblížila predstavám zákazníka.

Čo Vás na tom celom procese najviac baví? 

Najviac ma baví kreativita - samotné vymýšľanie plagátu, maľovanie, vôňa papiera a tá pokojná atmosféra, keď si pri maľovaní zapnem peknú hudbu a zapálim sviečku. Tvorím klasické plagáty do detských izieb s rôznymi motívmi, personalizované plagáty s dátumom narodenia a súhvezdím, plagáty s menom dieťatka, míľnikové kartičky pre bábätká, pohľadnice a snáď čoskoro vznikne aj kalendár. Baví ma tá rôznorodosť produktov, ktoré viem zrealizovať, vymýšľanie nových produktov a motívov. 

Tiež ma baví, že mám možnosť aplikácie eko riešenia, snažím sa používať len recyklované a recyklovateľné materiály a obaly. Chcem byť súčasťou zmeny, ktorej sa zúčastňuje naša generácia. Ja sama vždy uprednostním predajcov, ktorí mi produkt zabalia ekologicky. V dnešnej dobe sa to už našťastie stáva štandardom.

A úplne na záver, keď sa plagáty dostanú do rúk majiteľom, ma teší feedback, ich milé správy a fotky zavesených plagátov a šťastných detí. To je pre mňa úplne najviac.

Plní si človek týmto spôsobom možno aj nejaké detské sny?

Keď som bola malá, mala som peknú detskú izbu, ale až teraz pri zariaďovaní dcérkinej izby sa môžem naplno prejaviť a vymýšľať jej tam rôzne netradičné prvky, medzi ktoré určite patria aj moje plagáty.

- Najčítanejšie -