Presunúť na hlavný obsah

Pre Hollywood bola príliš škaredá. Meryl Streep na konkurzoch odmietali kvôli nepríťažlivému výzoru

Zahraničné celebrity

Keď sa vo filme objaví meno Meryl Streep divákovi je hneď jasné, že môže očakávať špičkový herecký výkon, ktorý ho často krát chytí za srdce. Napriek talentu, ktorým herečka ovplýva, však bolo pre ňu o čosi ťažšie preraziť vo svete šoubiznisu.

Mary Louise Streep, dnes známa ako Meryl Streep, prišla na tento svet krátko po druhej svetovej vojne. Pochádzala z národnostne bohatej rodiny, čo jej nepochybne do života dalo viac, než jej rovesníkom. Vďaka tomu, že bol jej otec nemeckého a švajčiarskeho pôvodu a matka mala na opak anglických predkov, jej blízka krajina siahala do viacerých krajín Európy. Aj to Meryl naučilo dokonalo ovládať rôzne prízvuky, čo sa neskôr stalo jej obrovskou výhodou pri herectve. Okrem iného však stále dbala na vzdelanie, nakoľko pochádzala z pomerne váženej rodiny. Zatiaľ čo bol jej otec farmaceut, mama bola komerčná umelkyňa. Práve kvôli nej začala Meryl inklinovať k umeniu v rôznych formách - no najčastejšie ku kresbe a divadlu. V skorom veku však nikdy nemala ambíciu stať sa herečkou, no tá sa postupne začala vytvárať po tom, ako začalo nenápadné dievča prejavovať hneď niekoľko talentov úzko súvisiacich s týmto oborom.

Prečítajte si: Baby z Hriešneho tanca sa po rokoch zmenila. Spoznali by ste ju?

Talent vs krása

Herectvo očarilo Meryl na strednej škole, kde si zahrala hneď v niekoľkých divadelných hrách. To bolo prvé miesto, kedy si učitelia, ale aj diváci všimli, že mladé dievča je nesmierne talentované - s ľahkosťou totiž dokázala rozprávať spomínanými inými prízvukmi, ale aj naučenými cudzími jazykmi. Ďalšou jej obrovskou výhodou nepochybne bolo, že zapamätanie textov zvládla ľavou zadnou. Jej kroky tak poputovali na vysokú umeleckú školu, kde získala titul bakalár umenia. Neskončila však len pri ňom - pomocou svojho talentu sa dostala aj na prestížny Yale, kde si spravila magistra. Ak si však myslíte, že sa jej herecké ponuky hrnuli jedna radosť, ste na omyle. Producenti boli voči nej skeptickí a mnoho z nich Meryl odbilo ešte predtým, než videli, čo v sebe skrýva. 

Dino de Laurentiis, známy taliansky producent, na kastingu dokonca Meryl hrubo urazil. Po tom, ako ho ju jeho syn priviedol s tým, že mladá herečka má obrovský talent a mohla by stvárniť hlavú postavu v pripravovanom filme King Kong, jeho prvá reakcia nebola naozaj na mieste. „Uhh, aká je otrasná,'' povedal po taliansky a dodal, že na tomto poste chcel vidieť krásne dievča a nie ''škaredú vec''. Zrejme však nečakal, že Meryl mu všetko rozumie. Aj keď ju jeho slová veľmi zaboleli, pohotovo, v rovnakom jazyku mu odpovedala. „Je mi ľúto, že nie som taká krásna, ako by som mala byť pre tento film. Ale viete herectvo – to je ono. To je to, čo dostanete,“ odvetila zlomene, no zároveň s hrdosťou.

Raketová sláva

Napriek tomu, že Meryl nemala zo začiatku šťastie, karta sa jej obrátila po tom, ako prvýkrát dostala príležitosť účinkovať vo filme. Vo filme Júlia, kde stvárnila len malú rolu, si ju nevšimli len ďalší filmoví producenti či diváci, ale aj kritici. Jeden z nich ju označil za sľubnú mladú herečku, ktorá toho dokáže veľa - a to aj napriek netypickému výzoru. Práve ten bol podľa jeho slov vecou, ktorou sa Meryl od ostatných rádových herečiek odlišovala. A mal pravdu - už do roka si totiž herečka vyslúžila prvú nomináciu na Oscara. Dnes, za vyše 35 rokov svojej kariéry, má na konte desiatky nominácií rôznych ocenení a ďalšie desiatky víťaztiev... a jednoznačne patrí k najlepším herečkám tejto planéty.

Neprehliadnite: Shauni z Pobrežnej hliadky lámala mužom srdcia. Dnes je z nej nenápadná tetuška

- Najčítanejšie -