Presunúť na hlavný obsah

Movie inspo: Móda podľa neodolateľnej Sharon Stone v erotickom trileri Základný inštinkt

Móda

Robia skutočne šaty človeka alebo je to zaužívaná fráza, ktorá je dnes už prekonaná snahou dívať sa na druhých cez oveľa širšiu optiku?

Nech našej garderóbe prisudzujeme akýkoľvek význam, pravda je niekde uprostred. Oblečenie skutočne ovplyvňuje naše správanie, pocity a vyžarovanie. Vedecká štúdia s názvom Enclothed cognition uvádza, že odev výrazne podnecuje mentálne procesy, pocity a prežívanie v oblastiach, ako je pozornosť, sebavedomie alebo abstraktné myslenie. Ak chceme pôsobiť autoritatívne a efektívne rokovať, formálne oblečenie nám vo veľkej miere pomôže. Pohodlný outfit môže zvýšiť našu otvorenosť a schopnosť byť priateľský. Pri výbere outfitu, ktorý považujeme za sexi, automaticky stúpa naše sebavedomie a vysielame akési fluidum. Podvedomie sa do istej miery snaží zladiť to, ako konáme, s naším výzorom.

Inšpirujte sa: V hlavnej úlohe ženy. Filmy o inšpiratívnych zástankyniach nežnejšieho pohlavia, ktoré musíte vidieť

Túto jeseň určite využite možnosť cítiť sa ako pravá ,,femme fatale“ a doprajte vášmu sebavedomiu extra dávku navyše. Poprední návrhári značiek Bottega Veneta, Saint Laurent, Brandon Maxwell, David Koma, Jil Sander a ďalší predstavili pre nadchádzajúcu sezónu priliehavé šaty dokonale kopírujúce tvary ženského tela. Prevažujú maxi dĺžky, no chybu neurobíte ani v prípade modelov nad kolená. Veľmi populárny je túto sezónu rolákový strih či stojačik. 

Práve takéto minimalistické a dnes už legendárne šaty mala na sebe neodolateľná Sharon Stone v erotickom trileri Základný inštinkt. Ich brilantnú podobu, ktorá bola inšpirovaná pôvodným modelom Kim Novakovej v Hitchcockovom Vertigu, navrhla kostýmová dizajnérka Ellen Mirojnick. Sama Sheron sa o spolupráci s ňou vyjadrovala iba v superlatívoch a vďaka šatníku, ktorý vytvorila pre jej postavu, spisovateľku Catherine Tramell, dokonale splynula s jej charakterom. Na popularite jej ikonického bieleho outfitu pridala aj vypočúvacia scéna s prekríženými nohami, samozrejme, bez spodnej bielizne. Jej finálnu verziu má na svedomí režisér Paul Verhoeven, ktorý presvedčil Stone, že jej bielizeň sa odráža v kamere a sama ju videla až pri prvej projekcii. Spočiatku s jej uvedením nesúhlasila, no Verhoeven ju presvedčil, že scéna patrí k identite postavy. Tento okamih sa zapísal ako jeden z najviac pozastavených momentov v ére VHS kaziet. Film zaznamenal neuveriteľný úspech a s celosvetovým zárobkom 350 miliónov dolárov sa stal kultovým. Obrovskému úspechu dopomohlo aj obsadenie hlavného detektíva Nicka Currana, ktorého stvárnil Michael Douglas. Na kastingu sa objavili mená ako Brad Pitt, Tom Cruise či Patrick Swayze, no najhorúcejším kandidátom bol Peter Weller (Robocop). Režisér nakoniec zvolil Douglasa a ako sa ukázalo, urobil dobre. So ženským obsadením to nebolo vôbec jednoduché a hlavnú rolu postupne odmietali herečky ako Kim Basinger, Michelle Pfeiffer, Julia Roberts či Meg Ryan. Sheron Stone pred natáčaním vážne uvažovala o ukončení hereckej kariéry na úkor štúdia práva, no rozhodla sa rolu vziať. Dnes už je jasné, že vďaka nej sa stala obrovským sexsymbolom a potvrdila svoj status superhviezdy.

Neprehliadnite: Trpký osud Fridy Kahlo. Jej manžel ju podviedol s vlastnou sestrou, a tak sa začala meniť na muža

Štýl, ktorý Mirojnick pre Stone vytvorila, podtrhli nadčasové šperky, luxusné materiály a voľne uhladené blond vlasy. Návrhári sa k minimalizmu 90. rokov neustále vracajú a je iba na vás, v ktorom outfite podtrhnete vašu ženskosť a individualitu.Nezabudnite, že šaty síce robia človeka, no dôležitejšie je, ako sa v nich cítite.

- Najčítanejšie -