Presunúť na hlavný obsah

Nenechajte si ujsť: Netflix prichádza s filmom Malcolm & Marie o pandémii koronavírusu

Lifestyle

Natočiť film počas zúriacej pandémie koronavírusu, nie je vôbec jednoduchá úloha. Napriek tomu sa na scéne objavil film Malcolm & Marie, ktorý je skutočne pozoruhodnou a zamyslenia hodnou snímkou.

Výroba filmu schválená, na prvom mieste však bezpečnosť

Hoci film Malcolm & Marie režiséra Sama Levinsona je nízkorozpočtovou snímkou, je skutočnou lahôdkou pre nejedného filmového fanúšika aj kritika. Film mal premiéru na Neftlixe  5. februára a hneď na seba strhol pozornosť tým, že je čierno-biely. Film sa natáčal v dome Caterpillar v Kalifornii a vzhľadom na okolnosti pandémie musela byť jeho celková výroba schválená zväzmi filmového priemyslu. Samozrejmosťou bolo dodržiavanie všetkých dôležitých bezpečnostných opatrení daného štátu. Na filmovom pľaci mohlo byť naraz len 12 členov štábu, ktorý si museli merať teplotu ráno aj večer. Nevyhnutnosťou bola miestnosť s dezinfekciou a príslušné vybavenie.

Mohlo by vás zaujímať: Nový seriál Emily in Paris spôsobil vo svete ošiaľ. Zamilovali si ho ľudia z celého sveta

Jeden večer v podaní partnerov uprostred citovej búrky 

Do role hlavných postáv boli obsadení John David Washington a speváčka Zendaya, ktorých herecké umenie  a nadšenie bolo veľmi presvedčivé. Za svoje výkony si naozaj zaslúžia z nášho pohľadu ocenenie. Dej filmu sa točí okolo režiséra  Malcolma a jeho priateľky Marie, ktorí sa spoločne vracajú do svojho domu po premiéru jeho filmu, ktorý zožal úspech. Celý film predstavuje jeden večer v podaní hádky dvoch partnerov, milencov, počas ich dialógu začnú vychádzať na svetlo sveta ich problémy, povahy, tajomstvá. Hoci filmoví kritici si myslia, že v snímke dominujú skôr silné monológy. To však necháme už na vašom zvážení. Hlavné postavy preberajú naozaj zaujímavé, stále naliehavé a aktuálne témy a vďaka brilantným replikám ich slová a vyznania skutočne zanechávajú silný dojem. No nielen ich slová, ale aj mlčanie má svoju hĺbku, o čom sa presvedčíte sami. Ich vzťah tak prechádza skúškou, my vám však neprezradíme, či ju ustanú. 

Čítajte tiež: Dokonalý filmový zážitok si viete vytvoriť aj v doma v obývačke: Zimné príbehy, ktoré vás dostanú svojou zápletkou

Zendaya je nadšená z toho, čo sa filmom podarilo 

Za zmienku stojí aj vyjadrenie samotnej speváčky, Zendaye, ktorá na svojom Instagrame prejavila skutočné nadšenie z toho, čo sa filmom vlastne podarilo: „Som plná vzrušenia a nervozity, pretože tento film o láske, ktorý sme nakrútili v uzamknutej miestnosti s ľuďmi, ktorých milujem, vyjde v najbližších hodinách.... Urobili sme to ako rodina, natočili sme to za 14 dní s 22-členným štábom, za ktorý som večne vďačná. Za ich talent, čas, pracovitosť a ochotu veriť v tento film. Ak sa máme z tohto roka čo učiť a dúfam, že aj z nášho malého filmu, bude to vďačnosť za každú chvíľu a každú osobu, ktorú máme radi. Zastaviť sa a oceniť ľudí v našich životoch, ktorí nám umožňujú robiť prácu, ktorú robíme, a čestne, urobiť zo života život. Má mnoho podôb a niekedy je to len poďakovanie. V mene našej malej 22-člennej posádky dúfame, že sa budete smiať (prosím, smejte sa), plakať a dúfajme, že si užijete túto maličkosť, ktorú sme vyrobili s veľkou láskou...“ 

Neprehliadnite: Oslava slovenského filmu: Slnko v sieti spúšťa divácke hlasovanie

Niekedy nejde o hlbší význam, len o to, čo sa hodí, páči

Film si vyslúžil aj kritiku za to, že sa zameriava na filmových kritikov či tému rasizmu a ďalšie. V jednej scéne sa Malcolm rozčuľuje nad tým, ako sa istá filmová kritička bielej pleti, čo podľa viacerých nieslo rasový podtón, hľadala v jeho diele, ktoré aj tak zožalo úspech, hlbší význam.  On však oponuje, že niekedy režiséri nedajú scéne hlbší význam, že niekedy to je len o jednoduchosti a prvoplánovosti, o tom, čo sa z ich pohľadu hodí a páči. Mnohí sa domnievajú, že práve s touto scénou sa stotožňuje sám režisér Levinson, a že ide o jeho posolstvo. 

Tak či onak, ide o skutočne pozoruhodný film, ktorý zarezonoval v dobe pandémie a zaslúži si, aby ste mu venovali kúsok zo svojho času. Minimálne vás podnieti k ďalšiemu hodnotnému premýšľaniu. 

Pozrite si trailer k filmu Malcolm & Marie tu.