Presunúť na hlavný obsah

Poznáte menštruačný kalíšok? Toto sú jeho výhody a nevýhody! Oplatí sa ho vyskúšať?

Zdravie

Pomôcka pri menštruácii, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, peňaženke, a najmä k ženskému telu? Menštruačný kalíšok!

O čo sa vlastne jedná a aké sú výhody a nevýhody jeho použitia?

Čo to vlastne je?

Menštruačný kalíšok je malá, pružná a spoľahlivá pomôcka vyrobená z lekárskeho silikónu, ktorá je určená na opakované použitie. Táto alternatíva tampónov a vložiek si získala obľubu vďaka tomu, že neobmedzuje pri žiadnej činnosti, ani pri športe a voľnočasových aktivitách.

Výhody a nevýhody používania menštruačného kalíška

Začneme s nevýhodami - ktorých je prekvapivo menej, než by ste čakali.

Nevýhoda #1: Technika vyprázdňovania kalíška

Na to, ako kalíšok vyprázdňovať, je potrebné opakovaný cvik. Keď si však osvojíte spôsob “ako na to”, ide to ako po masle.

Nevýhoda #2: Čistenie na verejnom mieste

Cestovanie alebo šport nás často zavedie na miesta, kde sa stretáva viac žien (kúpeľne vo fitness centre, toalety na čerpacích staniciach). Nepríjemné pocity môžete zažívať práve vtedy, keď potrebujete kalíšok vyprázdniť a vyčistiť.

Pozrime sa teda aj na druhú stranu mince. Aké pozitíva má používanie kalíšku?

Výhoda #1: Ekonomické hľadisko a dlhá životnosť

Prostredníctvom možnosti opakovaného použitia odpadá opätovné nakupovanie menštruačných vložiek alebo tampónov. Schválne - skúste si vypočítať, koľko peňazí ste už približne minuli na tieto hygienické pomôcky. Aj vám práve prebehol mráz po chrbte?

Výhoda #2: Šetrí životné prostredie

Kalíšky zabraňujú tvorbe zbytočného odpadu, ktorý by vznikol používaním iných  hygienických pomôcok na jedno použitie z nerozložiteľnej a nerecyklovateľnej buničiny preloženej plastom. Rovnako sa šetria aj prírodné zdroje, z ktorých sa materiály na tieto pomôcky získavajú.

Výhoda #3: Bez toxického šoku a infekcie

Pri použití menštruačného kalíška nevznikajú alergie, nie sú známe prípady vzniku syndrómu toxického šoku, nespôsobuje zápaly a infekcie, nevysušuje sliznice, neovplyvňuje vaginálne prostredie. Používaním kalíška chránite svoje telo od nepriaznivých vplyvov chemických látok, ktoré sa nachádzajú v bežných chlórom bielených vložkách a predovšetkým tampónoch. Tým sa predchádza vzniku toxického šoku.

Po každom cykle stačí kalíšok iba sterilizovať vriacou vodou, poprípade inými prostriedkami určenými na dezinfekciu. A hotovo.

Výhoda #4: Nevytvárajú zápach

Pri použití vložiek sa môžeme stretnúť s nepríjemným zápachom, ktorý vzniká, keď je krv absorbovaná a vystavovaná vzduchu. Tomuto sa pri používaní kalíška vyhnete.

Výhoda #5: Viac času pre seba

Menštruačný kalíšok môžete používať bez toho, aby ste ho po niekoľkých hodinách museli vymeniť za nový. Môžete ho mať zavedený až 12 hodín, kým ho vyprázdnite.

Výhoda #6: Pohodlie na prvom mieste

Pohodlie, ktoré poskytuje používanie menštruačného kalíška, je na nezaplatenie. Pri pohybe nie je cítiť jeho prítomnosť - narodiel od bežných tampónov netlačí, a v porovnaní s vložkami vám nevzniknú nepríjemné zapareniny.

Náš tip na záver

Menštruačné kalíšky s názvom Gaia Cup od Tierra Verde sú bezpeční a ľahko použiteľní pomocníci na prekonanie obdobia menštruácie. Na e-shope Zerex.sk ich nájdete v dvoch veľkostiach.

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -