Presunúť na hlavný obsah

Jar už klope na dvere: Osviežte záhradu malým vodným prvkom

Bývanie

Finančne nenáročné, jednoduché a mimoriadne efektívne. Floristky z Ateliéru Papaver nám prezradili ako na to.

Ak ste vždy túžili po nejakom vodnom prvku vo svojej záhrade, no mali ste z toho obavy, je čas to zmeniť. Je to nielen jednoduché, má to množstvo výhod a navyše vás to vôbec nemusí veľa stáť. My sme sa nechali inšpirovať praktickými, no veľmi trendy radami, šikovných floristiek z Ateliéru Papaver, ako na to. 

Kam ho umiestniť

Najlepšie miesto je pri terase. Na prvok vidíte po celý rok a to aj z interiéru. Pri posedení počujete žblnkot vody. Vďaka umiestneniu na terasu zvlhčuje vzduch tam, kde trávite najviac času.

Z akého materiálu

Aj malý vodný prvok slúži ako dizajnový doplnok záhrady, preto ho treba zladiť s materiálmi v záhrade. Do každej záhrady sa hodí solitérny kameň obtekajúci vodou. Do záhrady vidieckeho typu skôr drevená kaďa alebo kamenný válov plný vody. Do modernej záhrady je možné zvoliť aj prvok z korténovej ocele.

Náročnosť je skutočne minimálna

Náročnosť na výrobu takýchto prvkov je nízka. Stačí mať na mieste len prívod elektriny pre malé ponorné čerpadlo. Prvky majú svoj okruh vody alebo sú úplne bez okruhu, takže prívod vody nie je potrebný.

Inšpirujte sa: Domácnosť podľa feng šuej. Takto si do života pritiahnete peniaze a šťastie

Postačí vám plastová nádoba zahĺbená do terénu. Na ňu stačí dať železnú rohož a pletivo. Následne nasypať na rohož štrk. A na neho postaviť samotný prvok, teda kameň alebo nádobu, z ktorej bude pretekať voda. Ešte jednoduchšou formou je drevená kaďa, ktorú stačí len položiť na miesto a naplniť vodou.

Najväčšie výhody vodného prvku v záhrade

  • Aj malý vodný prvok dokáže zlepšiť mikroklímu. Počas letných dní, slúži ako zvlhčovač vzduchu, čo je prospešné nielen pre vás, ale aj pre okolité rastliny.
  • Predstavte si, keď pri relaxe v záhrade počujete jemný žblnkot tečúcej vody. Pôsobí upokojujúco a pre exteriér je prirodzený. Je dôležitou súčasťou soundscapingu záhrady.
  • Vodné prvky slúžia aj ako napájadlá alebo kúpele pre vtáčiky, vážky a motýle. Čo automaticky zvýši život v záhrade.
  • Starostlivosť o takéto malé prvky je minimálna. Takže, ak chcete mať v záhrade vodu, ale nemáte čas alebo chuť sa o vodnú plochu starať, táto forma je ideálna.

Neprehliadnite: Bytový dizajnér André Sedmák: Pri prerábaní vám postačí vymeniť tieto základné veci a máte nový domov

- Najčítanejšie -