Presunúť na hlavný obsah

Masážna pištoľ naberá u ľudí na popularite: Hĺbková bodová masáž rozmasíruje ktorúkoľvek časť tela

Fitness

Ide o relatívne nový typ masážneho prístroja, ale zároveň o jedno z najefektívnejších a prístrojov, aké si možno v súvislosti s masážou mäkkých tkanív predstaviť

Uvažujete o pravidelnom využívaní služieb profesionálneho maséra alebo ste sa začali sami špecializovať na domáce masáže? Je to určite krok správnym smerom, pretože nie je nič lepšie ako relaxačná masáž po náročnom tréningu.  Hlavným prínosom je samozrejme výrazné zlepšenie pohody vďaka úplnej relaxácii, dokonca aj spočiatku napätých svalových plexusov. Na vykonanie skutočne liečivej a účinnej masáže celého tela však nie je vždy čas a energia. Riešenie však existuje - masážna pištoľ - určená predovšetkým na vykonanie bodovej masáže takmer na ktorejkoľvek časti tela.

Čítajte tiež: Core tréning: Cvičenie pre lepší postoj, zdravie a brucho, ktoré vám najviac zmení postavu k lepšiemu

Čo je to vlastne dokáže táto „masážna pištoľ“?

Štrukturálne je to nástroj, možno miniatúrnejší masážny prístroj, ktorého použitie vám uľahčí vykonávanie aj tej najnáročnejšej masáže bez použitia väčšej fyzickej sily. Je to takmer „váš súkromný masér“, vďaka čomu získate výraznú podporu v prípade svalovej indispozície.  

Pomocou vhodného hrotu (býva ich viac tvarov na viac použití) vykonáte masáž konkrétnej časti svalov, ktorej intenzitu si môžete ľubovoľne upraviť. Umožňuje vám vykonať hĺbkovú „klepaciu“ masáž.  Uľahčí vám to nielen boj proti svalovému napätiu, bolesti a stuhnutiu, ale aj proti bolestivosti.  Správne vedená masáž má pozitívny vplyv aj na regeneráciu po tréningu.

Používanie vibračných pištolí (masážnych prístrojov)

Podľa modelu narazíte na konštrukcie určené aj pre domáce a profesionálne použitie.  Vzhľadom na svoju aplikáciu a cieľovú skupinu ide o profesionálny produkt zameraný pre  profesionálnych športovcov, ale aj menej pokročilých športových nadšencov. Vyznačuje sa pomerne jednoduchou konštrukciou, má tvar pištole, sú v ňom umiestnené všetky mechanizmy a elektronika vrátane elektromotora so systémom napájania. To všetko v jednom súvislom bloku s hmotnosťou zvyčajne okolo 1 kilogramu. Ide o relatívne nový typ masážneho prístroja, ale zároveň o jedno z najefektívnejších a prístrojov, aké si možno v súvislosti s masážou mäkkých tkanív predstaviť.  Sada zvyčajne obsahuje niekoľko masážnych špičiek, čo z nej robí nesmierne všestranný nástroj.  Vďaka týmto vlastnostiam sú vibračné pištole k dispozícii v kanceláriách profesionálnych fyzioterapeutov, osobných trénerov a športovcov, ktorí predtým ocenili kvalitu masáže. Ich správne použitie vám umožní efektívne prerušiť napätie celých svalových pásiem bez použitia väčšej fyzickej sily - všetko za vás urobí vibračná pištoľ, stačí zvoliť správny hrot. 

Vibračnou pištoľou je možné masírovať nasledujúce časti tela:

 • biceps
 • brucho
 • predlaktia
 • stehná
 • teľatá
 • krk
 • ramená
 • späť

Ďalším problémom je hlasitosť tohto typu zariadenia, ktorá by ani v najhoršom prípade nemala mať nepriaznivý vplyv na komfort okoloidúcich v miestnosti. Ak sa rozhodnete kúpiť si vlastnú vibračnú pištoľ - mali by ste ju  môcť ľahko použiť doma aj v posilňovni.

Mohlo by vás zaujímať: Slovenka Katka vymyslela 12-týždňový program Bubble Butt: Vyčarí vám dokonalú postavu aj bez posilňovne

Masážna pištoľ - ako masírovať, aby ste sa cítili dobre?

Aby bola masáž masážnou pištoľou efektívna a hlavne bezpečná a mimoriadne príjemná - bude potrebné zvoliť správny koniec maséra.  Môže sa to zdať jasné a zrejmé, ale pri pohľade na zvláštne tvarované konce môže veľa ľudí rozhodne zmeniť názor.  Najčastejšie sada obsahuje 5 alebo 6 druhov hrotov:

 •  hrot v tvare guľky

 Je to jeden z najpresnejších typov, ktorého použitie umožňuje silnú stimuláciu bolestivých bodov (tzv. „trigger points“).  Veľmi užitočné pri práci s veľmi napätými svalmi.

 • dvojitý hrot

Tento typ hrotu je určený na masáž svalov v oblasti krku, ale aj chrbtice. Musíte byť veľmi opatrní, pretože ide o jemné oblasti tela a príliš intenzívna masáž môže skončiť mnohými bolesťami.  Je tiež ideálny pre brázdy svalov štvorhlavého svalu.

 • plochý hrot

 Bol navrhnutý na vyvíjanie mierneho tlaku.  Užitočné pri masáži veľkých častí svalov.

 • malý a / alebo veľký guľatý hrot

 V závislosti od veľkosti vyvíja hrot silný tlak (malý hrot) alebo mierny tlak (veľký hrot).

 • široký hrot

Tento typ špičky bude pravdepodobne najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí práve začínajú  s masážnou pištoľou.  Umožňuje vám masírovať aj najcitlivejšie oblasti tela.

Ak ste sa rozhodli pre kúpu masážnej pištole, tak sa vám zídu nasledujúce tipy: 

Vyhýbajte sa kritickým oblastiam. Zamerajte sa na kosti, chrbticu a veľké krvné cievy, ako sú krčné, brachiálne alebo stehenné tepny v slabinách. Ženy by nemali používať pištoľ v oblasti pŕs, pretože vibrácie môžu byť príliš silné.
Nastavte masér na najnižšiu rýchlosť. Prvá úroveň výkonu je dostatočná na vymasírovanie väčšiny problémových oblastí. Ak pištoľ neprodukuje požadované účinky počas alebo po masáži, môžete urýchliť rotáciu, ale namiesto zvýšenia intenzity je lepšie zamerať sa na oblasť dlhší čas. Bolestivé svaly nemôžu byť ešte viac znečené.

Neprehliadnite: 4-týždenný plán na chôdzu, ktorý roztopí neželané tuky: Vďaka tomuto programu schudnete na želanie

Definujte svoj cieľ. Zahrievate sa pred tréningom? Širokú hlavu (veľkú špičku v tvare gule) jemne stlačte na telo po dobu 3 až 5 sekúnd pohybom zhora nadol alebo zdola nahor. Ľahký tlak stimuluje tkanivá a pred tréningom ich neblokuje. Potrebujete po cvičení holistickú masáž? Pohybujte úzkou hlavou (napríklad hlavou, ktorá vyzerá ako malý kužeľ) po hornej a dolnej časti tela po dobu 5-10 minút so zameraním na najdôležitejšie oblasti, ako sú zadok, zadné stehenné svaly, predlaktia a oblasť medzi lopatkami (vyhnúť sa chrbtici). Ak chcete masírovať jednu namáhavú oblasť, stlačte proti nej úzku hlavu na 10-30 sekúnd a nezabudnite dýchať, keď pociťujete nepríjemné pocity.

Ak  nechcete minúť peniaze na exkluzívny prístroj na regeneráciu svalov (to je pochopiteľné), môžete si kúpiť lakros alebo golfovú loptičku za zlomok ceny pištole na masáž konkrétnych oblastí.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe