Presunúť na hlavný obsah

Travel blogerka Janka roky radí, ako cestovať lacno: Na Slovensku máme krásne miesta s dušou, no nevieme ich predať

Lifestyle

Janka Schweighoferová už niekoľko rokov prostredníctvom svojho travelhacker.blog. radí ľuďom, ako cestovať po svete lacno a šikovne. Pandémia koronavírusu aj ju „prinútila“ objavovať krásy vlastnej domoviny a nás zaujímalo hneď niekoľko jej postrehov pri potulkách Slovenskom.

Minulé leto sa sústredila na Slovensko, no ľutuje, že nestihla viac 

Už minulé leto sa Janke podarilo precestovať okolie Bratislavy a aj naše hlavné mesto podľa svojich slov spoznala lepšie než doposiaľ. Okrem toho stihla navštíviť Dudince a okolie, Banskú Štiavnicu, Banskú Bystricu, Levice či Košice. O potulkách a krásach z týchto miest si môžete dôkladnejšie prečítať na jej blogu https://travelhacker.blog/tag/slovensko/. „Čo som navštíviť stihla, tam som spísala tipy na naozaj pekné a nepoznané miesta. Trochu ľutujem, že som nestihla turistiku v Nízkych a Vysokých Tatrách, v lete je to pre mňa krásne a pobyt v prírode ma vždy teší. Teraz v zime je tam na mňa príliš zima :D,“ priznala. 

Najviac ju uchvátila Banská Štiavnica a okolie 

Na otázku, ktorý región z tých, ktoré videla, jej učaroval najviac, odpovedala: „Asi okolie Banskej Štiavnice. Má neskutočnú históriu baníctva, krásne tajchy, prírodu a tiež rozvinutý cestovný ruch. Pre mňa je dôležité mať miesto, kde sa posadím na dobrú kávu, kde sa dá ísť najesť a k jedlu mi nedajú pohár najlacnejšej Frankovky, ktorá sa nedá vypiť. Som gastročlovek a láska ide cez žalúdok :) Veľa ľudí si inak teraz asi povie, že “pche, Banská Štiavnica, to si mi nepovedala nič nové”... ale okolie Banskej Štiavnice je pomerne nepreskúmané.“ Tiež dodáva, že rovnako krásne sú aj ďalšie mestá a ich okolie ako Trnava, Košice a iné. 

Mohlo by vás zaujímať: Leto na Slovensku: Čo vás čaká v hoteloch a wellness centrách v aktuálnom období?

Slovenské poklady treba doslova hľadať 

Podľa Janky máme na Slovensku krásne miesta, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani najväčšie metropoly Európy. „To však nemusí byť úplne pozitívna správa... Máme krásnu prírodu, pútavú históriu a tiež ľudí, ktorí svoj život venujú vdýchnutiu života miestam, ktoré v minulosti chátrali. Máme však aj problém a to dosť závažný. Tieto miesta nevieme predať. Nevieme spraviť kvalitný servis, ktorý priláka turistov. Nevieme spraviť marketing, aby o nich vedeli aspoň Slováci. Namiesto toho narazíme na nevrlú pani, ktorá je otrávená, keď sa jej niečo o mieste spýtate. Ona robí do výšky svojho platu. Toto je taký slovenský fenomén. Mám pocit, že ľudia tak veľmi neveria štátu a tak ťažko drú, nech vedia vlastne slušne žiť, že na vľúdnosť, kreativitu, či zákaznícky servis jednoducho nezostávajú kapacity. A tak sa deje to, že slovenské poklady treba doslova hľadať. A tešiť sa z maličkostí, ktoré fungujú a vzdávať hold tým ľuďom, ktorí naozaj robia nemožné, aby spromovali svoju dedinku, či región,“ vysvetľuje Janka. 

Ktoré sú teda tie miesta s dušou, pre ktoré urobili ľudia maximum, aby vytvorili niečo skutočnekrásne a zaujímavé?

Želiezovce - mestské múzeum a pamätná izbe Franza Schuberta, Svetová výstava masiek a 2000 rokov staré keltské obydlie v obci Lišov, Kaštieľ v Žiari nad Hronom, či mestská hvezdáreň, Baňa Starovšechsvätých v Banskej Štiavnici, Belujská keramika v obci Beluj, Hájovňa – galéria, útulňa a kultúra v prírode v Banskej Štiavnici a tiež neďaleký Geoklub, kde si môžete uloviť vlastný kryštál v kameňolome. 

My len doplníme, že o všetkých týchto miestach sa opäť viac dočítate na Jankinom blogu. 

Z ubytovania v súkromí cítiť ľudskosť a autenticitu

Janka hovorí, že je určite milé, keď my ako Slováci poznáme svoju krajinu, avšak určite to nie je povinnosťou. Každému, čo sa páči, no na svoje si aj na Slovensku prídu či už milovníci hôr, vína, ale aj iného. Čo sa týka samotného ubytovania v rámci našej krajiny, Janka uprednostňuje ubytovanie v súkromí u ľudí, ktorí prenajímajú 1-2 izby: „Cítiť z nich ľudskosť a autenticitu.“ 

Ako a kde môžeme pohodlne a ľahko nájsť nielen takéto ubytovania? Čo by si nám odporučila? 

Klasiku Booking.com a Airbnb.com asi pozná každý. Mne pri hľadaní dosť pomáha stránka Hauzi.sk, kde sa dajú vyhľadať ponuky na bývanie na chatách, v zruboch a podobne. Nájdete tam od malých chát pre 4-6 osôb až po velikánske pre veľkú partiu. Tiež sú tam ponuky na ubytovanie v menších hoteloch, či penziónoch. V neposlednom rade, veľa zľavnených pobytov sa dá nájsť aj cez zľavové portály - Zlavadňa, Zlavomat. Tam sa dá fajn ušetriť.

Čítajte tiež: Najlepšie miesta na Slovensku, ak chcete cestovať udržateľne: Vymeňte hotel za túto krásu v obklopení prírody

Existuje niečo v rámci ponuky slovenských ubytovaní, na čo si dať pozor? 

Na extrémne zlé služby. Žiaľ, hlavne staré, komunistické hotely ešte nepochopili, že zákazníci nechcú chodiť tam, kde sa necítia dobre. Ja ako náhle vidím izbu, ktorá vyzerá ako zo starých komunistických filmov, tak zdvíham obočie. Neznamená to automaticky, že dané ubytovanie je zlé, no idem si rovno pozrieť hodnotenia. Napríklad také kúpele Dudince sú v tomto krásnou výnimkou - izby sú na prvý pohľad komunistické, no servis je na jednotku a naozaj sa tam o vás starajú ako v bavlnke. 

Na Slovensku je ťažké zohnať peniaze na elementárne veci 

Janka tiež rozpráva o tom, čo ju zaskočilo. Napríklad to, ako je tak ťažké zohnať peniaze na úplne elementárne veci. „Napríklad v obci Baďan sme boli v tuffových pivniciach. Tie slúžili ako skrýše v čase nebezpečenstva počas 2. svetovej vojny. V časoch tureckých vpádov tu zrejme bolo väzenie. Tufové pivnice vznikli približne v 9. storočí a nikto o nich nevie. Nevedie k nim poriadna cesta, nie sú na žiadnej mape. Nám na Slovensku doslova leží neskutočne veľa historicky zaujímavých miest a my s nimi nič nerobíme. Prečo? Pýtala som sa aj ja. Sú to hlavne peniaze.“ Podľa Janky by mal celkovo cestovný ruch na Slovensku veľa vecí zmeniť, ale najmä by mal začať fungovať. 

O Slovensku vo svete žiaľ nikto nič nevie 

Zaujímalo nás tiež, s akými názormi na turizmus na Slovensku sa Janka stretla pri svojich potulkách svetom. Jej zistenie nás nepríjemne prekvapilo, na druhej strane, sme to tak trocha aj čakali: „O Slovensku žiaľ nikto nič nevie. A ak vie, tak jedine to, že sme kedysi boli “Czechoslovakia” a že v Prahe je super pivo. Bratislava sa už ako-tak dostáva na mapu, a to najmä vďaka dostupnosti z Viedne, či priamym letom do Bratislavy, no o tom, že máme nejaké Tatry, Banskú Štiavnicu, Košice, vínne regióny, termálne kúpele... o tom vie málokto. A pritom napríklad Dudince majú termálnu vodu takmer rovnakú ako známe kúpele vo francúzskom Vichy. Vichy je svetoznáme, u Dudinciach akurát tak vieme, že existujú.“

Neprehliadnite: TOP destinácie, ktoré budú v lete 2021 na zelenom cestovateľskom zozname

A čo tvoje plány na tohtoročné leto 2021? 

Skôr plánujem objavovať Európu. Uvidíme však, čo prinesie situácia, pretože nie vždy sa dá vybrať. Ak by však bolo cestovanie otvorené, išla by som do Slovinska, Portugalska a objaviť nejaké nové ostrovy, tie sú moje obľúbené a v zozname mi chýba napríklad talianska Sicília. Ak situácia vydá, chcela by som spraviť trochu viac turistiky po slovenských horách.

 

- Najčítanejšie -