Presunúť na hlavný obsah

Príroda, organickosť a farebnosť: Secesia ovplyvnila módu v každom smere, kapsulový šatník doplňte týmito kúskami

Móda

Ak aj vy práve robíte jarné upratovanie v skrini, pozrite sa, ktoré kúsky by vám v kapsulovom šatníku nemali chýbať. Sú hravé, nežné, ženské a založené na florálnych motívoch. No aj tak s nimi viete krásne variovať.

Belle epoque sa zapísala nielen v módnom svete, ale menila aj celkové vnímanie krásy ženy

Pokiaľ potrebujete aj vy malý upgrade šatníka a chcete ho držať v kapsulovom duchu, pozrite sa spolu s nami, čím ho obohatiť tak, aby to nebolo len na jednu sezónu. Štylistka a imidžová poradkyňa Michaela Sabolová, nám prezradila, ako na to. Inšpirujte sa jej tipmi a nechajte sa unášať obdobím secesie, ktoré podčiarkuje ženskosť. 

 

Secesia ovplyvnila módu, životný štýl a neopakovateľne sa zapísala i do tváre mnohých európskych miest ako Paríž, Viedeň, Berlín, alebo Praha. “Belle epoque” sa vyznačovala ornamentálnosťou, plošnosťou i záľubou v neobyčajných farebných kombináciách a obracia sa priamo k prírodným tvarom (listy, kvety, ľudské a zvieracie telo). 

Čítajte tiež: Pleťové séra pre ženy po 30-tke: Čím skôr začnete, tým viac rokov si ušetríte a budete viditeľne mladšia

"Aj secesná móda sa vyznačovala výraznými rastlinnými a geometrickými motívmi, začali sa využívať ľahké a vzdušné materiály, čipka a ženy sa pomaly začali oslobodzovať od zdraviu škodlivých korzetov. Štylizovala ženskú postavu do štíhleho X alebo S pri pohľade z boku. Módnu splývavú líniu, umožňovali ľahké a vzdušné materiály dámskych šiat. Večerné šaty boli už uvoľnenejšie a hýrili rôznorodosťou farieb, materiálov a pripomínali skôr divadelné kostýmy, čiže šaty samotné sa stávali hotovými umeleckými dielami," vysvetľuje Michaela.

1. Dlhé splývavé šaty, z ľahkého vzdušného materiálu

"A práve dlhé splývavé šaty, z ľahkého vzdušného materiálu, výraznej farby alebo s kvetinovým vzorom sú kúskom, ktorý by som odporúčala do každého kapsulového šatníka. Budete sa v nich cítiť ako femme fatale a využijete ich počas letných dní aj večerov."

2. Dlhá sukňa

Secesia ženám darovala na bežné nosenie okrem dlhých šiat aj nový typ odevu - kostým s dlhou zvonovou sukňou, blúzkou so stojačikom na krku a kabátikom. Dámy nemohli mať žiaden výstrih a vytŕčať im mohli iba špičky topánok, ale aj tie sa ale zmenili z plochých na vyššie šnurovacie, s miernym opätkom. 

"Dlhá sukňa je prvok, ktorý by vám v šatníku určite nemal chýbať. Zabezpečí, že budete vyzerať  elegantne a cítiť sa pohodlne. Široká áčková sukňa, sedí väčšine typov postáv a je veľmi všestranná. Vytvoríte si z nej elegantný ženský outfit, alebo úplne uvoľnený street style."

3. Klobúk

Nevyhnutnými doplnkami v období secesie boli malé, ale aj rozmernejšie klobúky, ozdobené živými aj sušenými kvetmi, ovocím, vypchatými vtákmi či vzácnym perím, šály, šatky, rukávniky a šperky s kvetinovým motívom. 

"Klobúky sú znovu späť. Aktuálny trend nosenia klobúkov nie je skrývaní nepoddajných vlasov, práve naopak. Ak ste sa doteraz klobúkom vyhýbali, určite je čas, jeden si zaobstarať. Ak uprednostňujete niečo jednoduchšie, stavte na bucket-hut, ktorý je hitom tejto sezóny. Ak uprednostňujete niečo živšie a ozdobnejšie určite siahnite po klobúkoch trilbies. Ozdobené bývajú pierkami, prípadne umelou kožušinou. No a slamený klobúk, nielen posunie váš outfit niekam inam, ale aj ochráni vaše oči a vlasy pred slnečnými lúčami."

Pod vplyvom nových výtvarných vplyvoch v móde prichádzajúcich z exotického Orientu, sa menila aj farebnosť odevov, decentné jemné farby ako napríklad koralová, bledofialová, či odtieň čajových ruží, vystriedali výrazné a pestrofarebné farby. Inšpirácie z Orientu mali vplyv aj na tvar pokrývok hlavy na spôsob turbanov a čeleniek s vtáčími pierkami.

NeprehliadniteMovie inspo: Móda podľa neodolateľnej Sharon Stone v erotickom trileri Základný inštink

Na prelome storočí bola vynájdená prvá podprsenka. Mala široké ramienka, mierne naberané košíky a zapínanie vpredu. Šíriť sa však začala až o14 rokov neskôr v Amerike, čím postupne vytlačila korzety.

Belle époque opvlyvnila módu naozaj v mnohých smeroch a v našich šatníkoch si môžeme toto krásne obdobie pripomínať.

- Najčítanejšie -