Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Alex život s vozičkárom točí na Youtube: Nemám rada, ak niekto súdi náročnosť môjho vzťahu, každý má iné kritériá

Lifestyle

Mladá, krásna, šťastne zadaná a kreatívna. Poviete si, prečo žije na prvý pohľad obmedzujúci život po boku muža vozičkára? Napriek istým nepochopeniam okolia sa ho neplánuje vzdať len kvôli tomu, že nedokáže vymeniť žiarovku alebo nevylezie na rebrík. Aká bola cesta Alex Godaly do sveta Youtube po jeho boku?

„Gymnazistka v búrlivom období puberty, kedy som ako každý teenager žila v mylnej predstave, že viem všetko najlepšie, rady rodičov som počúvala jedným uchom dnu, druhým von a väčšinu času som trávila s kamarátmi,“ presne taká bola mladá dospievajúca Alex Godaly (Godályová) tesne predtým, než stretla Denisa Kučeru, vplyvom ktorého sa jej aj takto zmenil život.  

On bol ten, ktorý ma naviedol na správnu cestu 

Alex si zaspomínala na to, ako sa vlastne s Denisom, ktorý bol už v tom čase na vozíčku, stretla prvýkrát: „Denisa som poznala z videnia, pretože sme z malého mesta, ale naše prvé „rande“ bolo super. Neboli sme sami, ale s pár kamarátmi, pre prípad, že by prišiel moment trápneho ticha. Ten však neprišiel, rozprávali sme sa, smiali. Bol uvoľnený, prirodzený a vtipný, to ma na ňom zaujalo na prvý pohľad najviac. S odstupom času môžem povedať, že práve on bol ten, ktorý mi do života priniesol trošku poriadku a naviedol ma na tú správnu cestu.“ 

Nemám rada, ak niekto súdi „náročnosť“ môjho vzťahu bez toho, aby poznal moje kritériá

Povedzme si na rovinu... Ísť do vzťahu s mužom, ktorý ma hendikep v podobe vozíčka možno nie je pre každého. No nový vzťah je vo svojej podstate výzvou pre každého tak či tak, nemyslíte? Alex na začiatku neriešila to, či bude vzťah s vozičkárom komplikovanejší či obmedzujúci. Jedinou skutočnou výzvou, ako sama priznáva, bolo oboznámenie sa s novinkami okolo Denisovho hendikepu: „Kým sa z nás stal pár, som s Denisom a jeho partiou chodievala pár mesiacov von a pozorovala som činnosti, ktoré boli pre mňa novinkou – ako sa vykladá vozík z kufra, ako ho treba nastaviť ku dverám auta, aby naňho vedel bezpečne presadnúť, ako prechádzať cez obrubníky a zdolávať schody. Toto jediné pre mňa predstavovalo výzvu, ale keď som sa to naučila, vôbec som sa nezamýšľala nad tým, či bude vzťah s vozičkárom komplikovanejší, a už vôbec nie obmedzujúci.“ Na druhej strane rozumie tomu, že nezainteresovaní ľudia akosi prirodzene zavrhnú predstavu tvoriť pár s hendikepovaným človekom: „Je to úplne v poriadku, každý si určuje kritériá svojho partnera podľa seba. Avšak nemám rada, ak niekto súdi „náročnosť“ môjho vzťahu bez toho, aby poznal moje kritériá na partnera, a či ma jeho nefunkčné nohy obmedzujú, alebo nie.“ 

Mohlo by vás zaujímať: Vyštudovala prestížnu školu, možnosť rastu doma však nevidí. Slovenka Lila o tom, ako to u nás (ne)funguje

Nevzdám sa ho len preto, že nevylezie na rebrík alebo nevymení žiarovku 

V dôsledku rozmanitosti ľudí či dokonca predsudkov vlastnej rodiny sa aj Alex stretávala s nepochopením: „Moja rodina mala obavy, aby som si týmto rozhodnutím nesťažila život. Ja som si však stále za naším vzťahom stála a snažila sa im vysvetliť, že hľadanie „toho pravého“ niektorým ľuďom zaberie celý život, a ja sa toho svojho nehodlám vzdať len preto, že nevylezie na rebrík a nevymení žiarovku.“ Ako však dodala, nakoniec jej rodina pochopila, že je s Denisom šťastná a že ich vzťah nie je pre ňu utrpením, práve naopak. Dnes majú ich plný rešpekt. 

Mali to byť vlogy o cvičení, nakoniec vlogy plné zábavných situácií o ich živote 

Hoci Alex vždy vedela, že sa chce venovať kreatívnej práci, nevedela presne akej. Denko (ako Alex svojho priateľa Denisa volá), v tom čase začal točiť motivačné videá o cvičení streetworkoutu: „Keďže zožali celosvetový úspech, prvým jeho nápadom bolo, aby som sa naučila cvičiť aj ja, aby sme takéto videá začali točiť ako pár. No keďže som si k cvičeniu s vlastnou váhou dodnes nenašla cestu, tak ma nakoniec prehovoril, aby sme skúsili točiť vlogy o našom živote, ktorý je plný zábavných situácií, ktoré môžu ľudom zlepšiť deň,“ objasňuje svoje začiatky v Youtube svete

Otvárať takéto témy sprevádza pocit veľkej zodpovednosti 

V rámci svojich vlogov idú Alex a jej Denko s vlastnou kožou na trh. Rozoberajú spoločný život do takej miery, že ľudí prirodzene zaujíma aj intímnosť ich vzťahu, o ktorej tiež bez hanby natočili vlog. No aký je to pocit, takto sa otvoriť cudzím ľuďom? „Otvárať takéto témy sprevádza pocit veľkej zodpovednosti. Všetky citlivé a intímne videá sa snažíme poňať autenticky, hovoríme veci tak, ako sú, snažíme sa ich zrozumiteľne vysvetliť, ale zároveň pre odľahčenie nešetríme humorom.“ Alex však priznáva, že to bola práve ona, ktorá mala reálne obavy z ohlasov na videá, v ktorých riešia s Denisom intímne témy: „Obaja sme však boli milo prekvapení, že naše okolie aj diváci na YouTube ocenili našu úprimnosť, nové informácie a podporili nás,“ hovorí ďalej. 

Čo je teda cieľom ich videí? Na čo konkrétne chcú verejnosť upozorniť, prípadne odkázať ľuďom? 

Našou tvorbou sa snažíme búrať predsudky spoločnosti voči hendikepovaným osobám, a ukázať, že aj takíto ľudia môžu viesť plnohodnotný život a mať fungujúci vzťah. Chceme ľuďom s hendikepom dodať odvahu a odbúrať ich strach zo socializácie. Na našom YouTube kanáli nájdete najmä zábavné videá, ale aj poučné, vďaka ktorým sa snažíme prinášať divákovi nové informácie. 
Už teraz sa obaja pohrávajú aj s ďalšími tabuizovanými témami, ktoré by chceli na svojom YouTube kanáli odprezentovať spôsobom im vlastným. No samozrejme, nič konkrétne nám Alex neprezradí, nechajme sa prekvapiť. 

Nápady prináša Denko a postprodukcia je jej parketou 

Väčšina ich nápadov sa rodí spontánne, vychádzajú zo života a ten je sám o sebe každý deň dosť podnetný. „Čerpáme z toho, čo sa aktuálne v našom živote deje, prípadne z podnetov našich fanúšikov.“ Ako Alex priznáva, väčšinou je to jej Denko, ktorý prináša nové nápady, myšlienky. Pri točení videí sa však striedajú a postprodukcia, ktorá zahŕňa strih aj úpravu videa, je zase jej parketou. 

Viete sa pri spoločnej práci na nich aj pohádať? Ako riešite, ak chce jeden to, čo druhý odmieta alebo sa viete dohodnúť vždy? 

Veru vieme... Avšak nenazvala by som to hádkou, skôr výmenou názorov. Točenie vo dvojici si vyžaduje viac komunikácie, na všetkom sa snažíme dohodnúť. Vypočujeme si argumenty toho druhého a podľa nich sa snažíme nájsť zlatú strednú cestu. Zatiaľ sa nám to vždy podarilo. 

Čítajte tiež: Rozhovor so známou slovenskou youtuberkou Peťuš: Priznať sa, že som bola znásilnená, bolo ťažké, no potrebné

Instagram je pre ňu platformou, kde vyjadruje spontánne myšlienky 

Alex má však okrem Youtube kanála s Denkom aj vlastný Instagram so slušnou fanúšikovskou základňou viac než 17 000 ľudí. Instagram je pre ňu platformou, kde pravidelne vyjadruje svoje spontánne myšlienky. Podľa vlastných slov ide často o nablne a vtipné situácie zo života, v ktorých sa veľa z jej publika nájde: „Venujem sa taktiež beauty témam, teda makeupu, starostlivosti o pleť a otvorene rozprávam o tabuizovaných ženských problémoch. Vďaka tomu sa mi na Instagrame vytvorila veľmi príjemná ženská komunita, všetky baby tam vnímam ako svoje internetové kamošky.“

V poslednej dobe je ponuka spoluprác na Instagrame bohatšia 

Instagram je zároveň miestom propagácie rôznych produktov a nielen tých... Aj Alex na rovinu priznáva, že v poslednú dobu je ponuka spoluprác na rôzne propagácie bohatšia: „No snažím sa svedomite vyberať firmy, ktoré sú mi sympatické. Veľa vypovie aj to, akým spôsobom ma firma osloví, či mám priestor napríklad na otestovanie produktu pred tým, než ho spropagujem a taktiež beriem do úvahy, či by daný produkt alebo služba mohla byť zaujímavá aj pre mojich followerov,“ objasňuje. 

Momentálne si známa ako youtuberka, tvoríš videá... Kde sa však profesionálne vidíš...možno len o rok a možno o 5? 

Keďže ma moja kreatívna práca veľmi baví, pevne verím, že o rok aj o 5 rokov sa budem tvorbe videí s Denisom naďalej venovať. Obaja sme však otvorení novým možnostiam, plánujeme rôzne projekty, ktoré sú náročnejšie na produkciu, ale veríme, že s našou snahou a podporou fanúšikov, sa nám všetky naše plány podarí zrealizovať. Taktiež si chceme založiť firmu na tvorbu videí, marketingu a reklamy.  

A aké sú tvoje plány v osobnom živote? 

Vo veľmi blízkej budúcnosti ma čakajú rýchlo sa blížiace bakalárske štátnice. Rada by som pokračovala aj v magisterskom štúdiu a popri škole sa chcem aj naďalej venovať tomu, čo ma napĺňa. Do pár rokov sa s Denisom plánujeme rozrásť minimálne o jedného člena. A nemyslím tým ďalšiu čivavu, tri nám stačia. 

Neprehliadnite: Ako býva influencerka LucyPug: V nábytku s dušou vidí budúcnosť a z funkčnej veci dokáže urobiť dizajnovú

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe