Presunúť na hlavný obsah

Repelent ako neodmysliteľná súčasť leta. Ako si ho správne vybrať?

Lifestyle

Obľúbené ročné obdobie je už v plnom prúde. Okrem horúcich večerov, ktoré nám umožňujú sedieť s priateľmi do noci na terasách, sú príznačne pre leto aj problémy s hmyzom, ktoré vedia pohodovú, večernú atmosféru neraz znepríjemniť.

Každý z nás sa cez leto potrápil štípancami od hmyzu, ktoré sa škrabaním následne premenili na nepekné hrčky. Aj keď po niekoľkých dňoch zmiznú, faktom vie, že vedia človeka poriadne potrápiť. Ľudia s citlivejšou pokožkou si miesto škrabú väčšinou až do krvi, nehovoriac o tom, že v niektorých prípadoch sa na tele môže zjaviť modrina. V skratke povedané - štípancom a nepríjemným bzučaniam okolo nás sa chceme vyhnúť. Je to však možné?

Prečítajte si: Tri ranné boosty, ktoré nakopnú váš organizmus. Pomôžu vám nielen ku kráse, ale aj k imunite

Ľudové rady

Už naše staré mamy poznali desiatky spôsobov na to, ako od seba odlákať komáre či kliešte. Tie sa však ukazujú dnes ako nespoľahlivé - nepochybne aj kvôli premnoženým druhom hmyzu. Eukalyptové či citrusové vône sú síce pre nás vôňou príjemnejšie, no na účel nepraktické. Môžete si nakvapkať na dlaň aj desať kvapiek oleja, no komáre odlákate len z daného miesta a čo je horšie, len na pár minút.

Odpudiť hmyz vám v malej miere pomôže aj svetlejšie oblečenie. Avšak ak vykonávate fyzickú aktivitu, pri ktorej sa potíte, zázraky nečakajte. 

Správny repelent

Aby ste skutočne odplašili dotieravý hmyz je potreba využiť repelent s obsahom diethylu, ktorý nájdete pod označením DEET. Pozor, tento typ repelentu sa aplikuje len na kožu, ktorá je potencionálne vystavená uhryznutiu od komára - to znamená len na odhalenú kožu. V prípade, že si ju nanesiete na časť tela, ktorá bude neskôr zakrytá, hrozí nepekný zápal. Látka je mimoriadne silná, a tak by ste si po každom návrate mali dať sprchu. V žiadnom prípade tento repelent nesmú užívať tehotné ženy, ale ani malé deti. Svoju prácu totiž robí dobre, no na to je potrebné dostatočné množstvo chémie, s ktorou sa nerado zahrávať.

Pre tých najmenších sa odporúča využívať repelent s látkou icaridin. Na rozdiel do diethylu nepoškodzuje umelé látky a je tak možné, aby bol aplikovaný aj na batoľatách.

Neprehliadnite: Čo sa stane s jedlo, keď vynecháme raňajky? Dôležité je neprehliadnuť tento dôležitý detail