Presunúť na hlavný obsah

Katka vybavuje dovolenky v luxusných destináciách. Kam sa toto leto oplatí vycestovať?

Lifestyle

Aj keď je leto už v plnom prúde, stále existuje mnoho ľudí, ktorí nad výberom dovolenkového miesta ešte len váhajú. Nielen pre nich má tipy azda jedna z najznámejších travel agentiek na Slovensku, Katarína Strapatá.

Katka, ty pracuješ ako travel agentka. Toto je pre rôznych ľudí celkom neznáma profesia - vedela by si nám ju priblížiť? 

Plánovanie ciest a dovoleniek je pre mnohých ľudí časovo náročný proces. Travel agenti celý tento proces klientom zjednodušujú. Či už ide o predaj celého balíka služieb alebo o predaj leteniek, rezerváciu privátneho transféra, prenájom bicyklov, organizáciu výletov. Agenti uspokojujú široké demografické skupiny ľudí a slúžia jednotlivcom aj korporáciám. Môžu sa tiež orientovať na špeciálny segment - či už ide o luxusné dovolenky, dobrodružno-zážitkové cesty, služobné cesty alebo o predaj dovoleniek podľa konkrétnej destinácie.

Primárnou prácou travel agenta je uľahčiť klientom proces plánovania cesty a zabezpečiť dovolenku podľa zadaných požiadaviek, predstáv a rozpočtu - vedieť zaradiť do ponuky hotely vybrané na základe osobných skúseností. Ide o neustálu komunikáciu s klientom a o vypracovanie podrobnej finálnej ponuky podľa konkrétnych potrieb. Pridanou hodnotou agenta je individuálny prístup ku klientovi a zastihnuteľnosť v prípade potreby 24/7. 

Hlavným pracovným nástrojom travel agenta je počítač s telefónom a systém potrebný k tvorbe dovolenkových ponúk. Ja patrím do užšej skupiny agentov, ktorí aj osobne cestujú a spoznávajú hotely, aby som následne mohla získané informácie prezentovať klientom. Rozdiel je aj v pracovnej dobe, ktorá v mojom prípade nie je fixná na rozdiel od cestovných kancelárií, ale som k dispozícii klientom vždy, keď je potrebné.

Prečítajte si: Jarka omylom kúpila letenky na St. Luciu: Dobrodružstvo v Karibiku jej zmenilo život

Na tvojom profile vidieť zábery z luxusných destinácií, no mnoho ľudí nevidí drinu za tým. Vedela by si nám opísať, čo všetko si urobila pre svoju prvú dovolenku a ako vyzerá taký tvoj pracovný deň?

Áno, je pravda, že keď si niekto pozrie môj instagramový profil, tak si povie, že mám prácu snov, nakoľko si väčšina ľudí myslí, že mojou pracovnou náplňou je cestovanie a spoznávanie hotelov, resp.práca delegáta - zamestnanca cestovnej kancelárie. Ja však cestujem na vlastné náklady.

Moja prvá dovolenka, na ktorú som si sama ako 16-ročná zarobila, bola v Bulharsku. Cestovali sme väčšia partia počas letných prázdnin autom a peniaze som si našetrila počas brigády v reštaurácii v mojom rodnom meste. Čistila som v kuchyni zeleninu a umývala riady. Počas troch týždňov a kažodennej 12 až 16 hodinovej šichte som si zarobila 4-tisíc korún a v tej dobe mi to na študentskú dovolenku stačilo. 

Môj pracovný deň vyzerá nasledovne:

  • Kontrola emailov a správ na instagrame od kientov

  • Komunikácia s klientmi (upresnenie požiadaviek k dovolenke)

  • Príprava a odosielanie ponúk

  • Vypracovanie záväznej objednávky / rezervácie

  • Kontrola, vystavovanie vouchrov k pobytu, vouchrov k privátnemu transferu, zabezpečenie  rezervácie miest v lietadle, online check-in

  • Komunikácia s poisťovňami v prípade záujmu o poistenie zájazdu

  • Vzdelávanie, získavanie informácii v oblasti cestovného ruchu o destináciach, hotelov

  • Tvorba a pridávanie ponúk  a príspevkov na instagramový účet

  • Riešenie storna, zmien termínov, prípadných reklamácii

  • Účtovníctvo / vystavovanie a odosielanie faktúr

S akými požiadavkami sa na teba ľudia najčastejšie obracajú? Respektíve, ktoré destinácie sú u teba najvyhľadávanejšie?

Moji instagramoví sledovatelia a klienti vedia, že mojou špecializáciou je destinácia Maldivy, ktoré navštevujem viackrát do roka a v ponuke hotelov sa vyznám dokonalo - teda je to zároveň u mňa aj najpredávanejšia destinácia. Maldivy sú v dnešnej dobe cenovo dostupnejšie, nakoľko počet nových rezortov každým rokom narastá a naozaj sa dá vybrať ubytovanie v každej cenovej kategórii - či už na lokálnych ostrovoch, kde sú ceny ubytovania najnižšie alebo v súkromných rezortoch, ktorých je na Maldivách viac ako 150.

S akými požiadavkami sa ľudia na teba najčastejšie obracajú? Respektíve, ktoré destinácie sú u teba najvyhľadávanejšie?

Medzi ostatné vyhľadávané exotické destinácie patrí Mexiko, Dominikánska republlika, Maurícius, Seychelly, Zanizber... v Európe najmä Grécko. Požiadavky klientov sú rôzne. Najviac vyhľadávané sú hotely zamerané na rodiny s deťmi a hotely iba pre dospelých. Ostatné požiadavky súvisia so stravovaním, veľkosťou izby, s výhľadom, s plážou, so vzdialenosťou hotela od letiska, aktivitami a programom, atď.

Po dlhom období karantény opäť pracuješ. Aký to bol pocit, po čase opäť bookovať dovolenky?

V marci 2020 zapríčinila choroba covid-19 úplné pozastavenie cestovného ruchu na tri až šesť mesiacov, čo spôsobilo nevyčísliteľné straty pre letecké spoločnosti, hotely, penzióny, výletné lode, cestovné kancelárie, agentúry. Počas leta niektoré európske destinácie umožnili vstup do krajiny, no počas jesene sa opäť väčšina krajín turistom zatvorila a dodnes mnohé, najmä ázijské krajiny, nie sú stále turistom sprístupnené.

Počas tohto obdobia bolo práce dosť, pretože sa museli riešiť storná zájazdov a zmeny termínov pobytov. Predaj sa opäť rozbehol až s exotickými destináciami počas zimy. Ten pocit vďačnosti a šťastia, keď sa to začalo, bol neopísateľný. No stále je nad cestovným ruchom veľký výkričník a s neustále meniacimi sa podmienkami cestovania aj otáznik.

Kam by si ľuďom odporúčala vycestovať? Najmä tým, ktorí nechcú navštíviť už poznané Chorvátsko či Bulhársko...

Ak Vás omrzelo klasické Chorvátsko, vyskúšajte prenájom lode aj spolu s kapitánom - pokiaľ nemáte kapitánske skúšky a spoznajte túto krásnu krajinu z mora. Je to úplne iné Chorvátsko a dovolenka, na akú ste zvyknutí a garantujem vám, že si tento druh dovolenkovania zamilujete. Ak preferujete dovolenku v destinácii, ktorá je dostupná autom, tak okrem Chorvátska navštívte napríklad Taliansko, konkrétne oblasť Toskánsko. Je to síce dlhšia trasa, ale dá sa zvládnuť a tento kút Talianska je naozaj prekrásny.

Ak preferujete európsku destináciu dostupnú leteckou dopravou, odporúčam menej turisticky známe grécke ostrovy ako napríklad Thasos, Skiathos, Lefkada alebo preskúmajte Azorské ostrovy či menej známy, druhý najväčší baleársky ostrov Menorca či ostrov večnej jari Madeira alebo tureckú oblasť Bodrum. A takto by som mohla pokračovať.

Čo ak sa chce niekto vybrať na dovolenku neskôr, povedzme v jesenných mesiacoch?

Otázne je, za kaých podmienok sa bude dať cestovať - a aká bude covid situácia v jednotlivých destináciách. V jesenných mesiacoch september - október je ideálne počasie na Seychelly alebo na Zanzibar. Ak uprednostňujete krátky let a európsku destináciu, tak v septembri teplé počasie a príjemnú teplotu mora nájdete v Turecku, ale aj na gréckych baleárskych ostrovoch či na talianskej Sicílii alebo Sardínii. 

V októbri odporúčam na kúpanie Turecko a najteplejšie grécke ostrovy Rhodos a Kos. Ak máte chuť viac objavovať ako ležať na pláži, tak sa určite vyberte na Mallorcu alebo na ostrov Malta. V jesenných mesiacoch odporúčam aj romantické talianske amalfské pobrežie a ostrov Caprri. Alebo čo tak Island a vidieť na vlastné oči polárnu žiaru? Možností je veľa a preto nám neostáva nič iné iba veriť, že nám bude umožnené cestovať, aby sme mali pasy plné pečiatok a život plný zážitkov.

Neprehliadnite: Svadba v zahraničí za cenu obradu na Slovensku. Šikovná Simona organizuje sobáše na tých najmagickejších miestach

- Najčítanejšie -