Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Kostýmová výtvarníčka Alexandra obliekala hercov do filmu Známi Neznámi: Čo všetko obnáša jej práca?

Kariéra

Kostýmová výtvarníčka filmu Známi Neznámi, Alexandra Grusková nám porozprávala, ako vyzerá jej bežný pracovný deň a s čím všetkým musí pri natáčaní filmu rátať.

 

VIDEO: Film Známi Neznámi si môžete pozrieť aktuálne v kinách

 

 

Ako vyzerá proces príprav kostýmov do filmu? Bol pri snímke Známi Neznámi v niečom tento proces špecifický? 

Na začiatku je oslovenie režisérom alebo producentom. Okrem prečítania scenára sú dôležité spoločné rozhovory o celkovej poetike, zadefinovaní žanru, miere štylizácie, výtvarných výrazových prostriedkoch. Často režisér vie presne, čo chce a ako to dosiahnuť. Väčšinou sa však jeho predstava, ako docieliť koncepčný zámer, upresňuje až po stretnutiach s najbližšími tvorivými zložkami ako sú kameraman, architekt a kostýmový výtvarník. Pri tvorbe kostýmov je veľmi doležité nielen rozobrať charakter jednotlivých postáv, ale vedieť aj kto ich stvárňuje a rozprávať sa o konkrétnom hercovi, herečke a celom obsadení. Kostýmové navrhy kreslím, ak sa kostýmy šijú, inak pracujem s referenčnými obrázkami, tzv. mood boardami, pomocou ktorých vizualizujem svoju predstavu o kostýmovej výprave. Pre film Známi Neznámi som zvolila kombináciu dostupnej konfekcie zakúpenej v obchodoch pre mužských protagonistov a navrhnutých, šitých kostýmov pre dámy.

Čítajte tiež: Lukáš vytvára vizuálne efekty pre hollywoodske filmy. Napriek obrovskému potenciálu chce rozvíjať talent doma

Kto všetko sa ku návrhom kostýmom zvyčajne vyjadruje?

Kostýmové návrhy konzultujem hlavne s režisérom, ale producent nad všetkým drží ochrannú ruku a má v princípe posledné slovo. Pre film zo súčasnosti sa kostýmy kupujú, prípadne požičiavajú a preto sa ich finálna podoba skladá až na kostýmových skúškach, kde sa prezentujú, fotia, dolaďujú a finalizujú. Na nich je prítomný okrem režiséra a makeup artistov aj kameraman, s ktorým si upresňujeme hlavne farebnosť a vhodnosť použitých materiálov.
K použitým látkam majú často pripomienky aj zvukári, keďže mikroporty nalepené na tele hercov môžu niektoré materiály nevhodne zvuk skresľovať.

Odkiaľ sú kostýmy vo filme Známi Neznámi - dajú sa bežne kúpiť alebo sú šité na mieru?

Náš film odohrávajúci sa na Silvestra sme realizovali v letných mesiacoch, kedy nebol dostatočný výber zimného sezónneho oblečenia. Keďže sme chceli vytvoriť uveriteľný, ale harmonický celok, kde je každá postava zaujímavá, osobitá, ale zároveň fungujúca v celkovej kompozícii, kombinácia konfekcie z obchodov a  šitých kostýmov bolo ideálne riešenie. Zaujímavosťou je aj to, že kostýmy sme realizovali minimálne v dvoch kópiách, nakoľko sme si nemohli dovoliť ohrozenie natáčania v prípade ich poškodenia, napr. pri konzumácii jedla na scéne, keďže sa prevažná časť príbehu odohráva pri stole počas večere.

Myslíte si, že na Slovensku máme dostatok značiek a široký sortiment určený pre rôzne typy postáv? Najmä u žien. 

Slovenské ženy normálnych proporcií nemajú u nás dostatočný výber kvalitného, cenovo dostupného a originálneho oblečenia. Niektoré značky sa u nás úplne vytratili a kupovať si odevy online bez skúšania a ohmatania si materiálu je náročné aj pre nás profesionálov.

Kde nakupujete látky na kostýmy?

Spolupracujem s niekoľkými obchodmi, ktoré sa venujú predaju textílií. Ich dodávatelia sú z Talianska, Nemecka a Británie. Majú k dispozícii vzorkovníky množstva materiálov a veľkej škály farebností. Často zvažujem naozaj nuansy v odtieňoch alebo charaktere látky.

Celý dej filmu sa odohráva v jeden večer, v jednom byte, to znamená, že postavy mali na sebe celý film jeden outfit. Laikovi by sa mohlo zdať, že okolo toho nie je tým pádom veľa práce. Tak to ale asi nie je... 

Filmový kostým je dobrý vtedy, keď nevyrušuje, nepúta na seba pozornosť, ale je akoby zrastený s hercom. To je ale väčšinou to najťažšie, vymyslieť to, akoby to ani inak nemalo byť. Je za tým veľa práce a skúseností. Všetko by malo pôsobiť prirodzene nenútene, uveriteľne a zároveň presne, aby každý detail prispieval k pôsobivosti celku.  

Inšpirujte sa: Dve sestry sa pustili do podnikania. Založili štýlový sekáč, ktorý konkuruje módnym značkám

Príbeh filmu sa odohráva takmer celý v interiéri a keďže ste natáčali aj v noci, osvetlenie je asi iné ako v exteriéri. Museli ste sa pri výbere kostýmov prihliadať aj na to?

Svetlo je výrazový prostriedok, ktorý môže meniť atmosféru, farebnosť. Je dôležité si uvedomiť, ako s ním kameraman pracuje, dopredu si niektoré veci odkomunikovať, vyskúšať. Od začiatku príprav ma rovnako zaujíma aj farebnosť a charakter dekorácie. Je to pozadie, na ktorom vnímame herca v kostýme. Kostým sa dá vymeniť, dekorácia ťažšie, všetko treba komponovať, aj kontrast alebo disharmónia by mala byť premyslený zámer. Je to taká alchýmia, ktorá keď funguje, tak to všetci zainteresovaní pocítia.

Podľa čoho ste vyberali oblečenie pre jednotlivé postavy? A čo farebnosť oblečenia? Bolo dôležité, či sú k sebe farebne zladení - ako jednotlivé páry, tak aj ako skupina?

Do príprav na filme som vstúpila, keď už bol schválený istý koncept a kostým na jedného herca. Mladí výtvarníci Jakub Straka a Katarína Vicherková pripravili isté východisko, ktoré som dotvorila a doplnila. Spoločne sme vytvorili tím, s ktorým som potom spolupracovala hneď na ďalšom filme, čomu vďačím práve tomuto projektu. Oblečenie vychádzalo z charakterov jednotlivých postáv, ale hlavnou inšpiráciou boli samotní herci. Dôkazom toho je, že po preobsadení jedného z hercov tesne pred natáčaním kvôli zraneniu, sme zmenili aj kostým pre túto postavu. Páry som ladila tak, aby fungovali ako dvojice z jednotného sociálneho, ale čiastočne aj vkusovo-hodnotového, prostredia. Bolo to dôležité pre podporenie dramatickej krivky. Farebnosť bola premyslená až do posledných detailov, nakoľko všetci boli stále prítomní spolu v jednom priestore, ktorý bol sám o sebe výrazný.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Premiéra filmu Známi Neznámi: Táňa Pauhofová, Petra Polnišová a prišla aj pani prezidentka Zuzana Čaputová

Čo sa deje s oblečením po ukončení natáčania?

Kostýmy po natáčaní si necháva producent pre ďalšie projekty, kde ich može použiť kusovo pre iné účely. Občas sa tiež stane, že obľúbené kúsky si odkúpia herci alebo členovia štábu.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe