Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Česká gangsterská komédia Ubal a zmizni: Príbeh s krimi zápletkou odkazuje na gangsterky Guya Ritchieho

Lifestyle

České recenzie sa zhodujú v tom, že film Ubal a zmizni mladého režiséra a scenáristu Adama Hobzíka je jeho sympatickým kariérnym štartom. Hoci sa dá filmu ako gangsterskej komédii čo to vytknúť, zábavu, situačný humor a vydarené scény sa mu nedajú uprieť.

Režisérsky debut inšpirovaný filmami iného slávneho režiséra 

Pre mladého českého režiséra a scenáristu Adama Hobzíka je film Ubal a zmizni jeho debutom. Film má byť akčnou a zábavnou gangsterkou, inšpirovanou filmami slávneho britského režiséra Guya Ritchieho. Je nielen plný akčných scén, humoru, ale aj sympatických dejových zvratov a scén. Filmová snímka mala svoju premiéru tento rok na košickom Art Film Feste a v slovenských kinách ste ju mohli vidieť už toto leto.

Mohlo by vás zaujímať: Láska pod kapotou režiséra Mira Rema: Nejde len o víťazstvo v závode, ale aj o víťazstvo v živote

V centre diania tri príbehy, ktoré spája jeden vzácny kufrík plný trávy 

V zornom dejovom poli filmu Ubal a zmizni j hneď niekoľko postáv a paralelne sa vedľa seba odvíjajú tri príbehy. V jednom z nich vystupujú dvaja kamaráti, Mireček a Vilém, ktorých hrajú Matouš Ruml a Janek Gregor.

Jeden ustráchaný, druhý odvážny, s rozličnými cieľmi, avšak s  rovnakým povolaním. Títo dvaja „típkovia“ sa živia pestovaním trávy, vďaka čomu dostanú aj ponuku predať všetku, ktorú majú, za jednu jedinú noc. V dôsledku toho sa zapletú s nebezpečným Bulharom, ktorého hrá Predrag Bjelac, a uzavrú s ním obchod. Všetko sa však nečakane skomplikuje, keď im ich zásoby trávy niekto ukradne. Majú len pár hodín na to, aby vypátrali kto a aby zachránili obchod s Bulharom, na ktorom majú zbohatnúť. K tomuto sa pripletie príbeh dvoch suspendovaných policajtov zo starej školy, ktorých hrajú Martin Hofmann a Leoš Noha. Tí sa na vlastnú päsť rozhodnú vypátrať ukradnutú trávu, aby získali späť svoju prácu aj česť.

 

Do tretice vstu puje na scénu rocker André, ktorého hrá Marek Lambora. Ten práve podpísal zmluvu k natočeniu troch popových albumov pre teenegerov, avšak nemá inšpiráciu. Tú mu nečakane ponúkne jedna poriadna rockerská noc, počas ktorej sa k nemu dostane omylom cudzí kufrík. Áno, presne ten vzácny kufrík s trávou, po ktorou všetci idú. Nakoniec ešte jedna postava, striptérka Sharlota, ktorá vnesie do deja poriadnu dávku vzrušenia.

Čítajte tiež: VIDEO: Zátopek zažil po 70 rokoch opäť veľký úspech. Tentokrát na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary

Príbehy odlišných aj sympatických postáv sa pekne dopĺňajú 

Režisér Hobzík vo svojom gangsterskom debute kombinuje hneď niekoľko vecí... celkom šialenú zápletku inšpirovanú filmami slávneho Guya Ritchieho, či absurdnosť vzniknutej situácie, do ktorej sa dostane plejáda úplne odlišných, ale zároveň aj sympatických postáv. Pritom sa však príbehy všetkých pekne dopĺňajú, takže vôbec nevzniká chaos a vo filme sa rozhodne nestratíte. 

Kamera a strih filmu sú na veľmi dobrej úrovni 

Za zmienku stojí aj kamera vo filme, o ktorú sa postaral David Ployhar, ktorý hravým a vynaliezavým spôsobom predáva jednotlivé obrazy. Či už ide o detaily ako záber na kufor s trávou alebo na kapoty aút. Rovnako je na tom aj strih Adama Dvořáka, ktorý rovnako pripomína tvorbu spomínaného Guya Ritchieho. Ako kamera aj strih filmu sú na skutočne dobrej úrovni. 

Neprehliadnite: Tip na film z MFF Karlove Vary: Atlas Vtákov v hlavnej úlohe s českou legendou Miroslavom Donutilom

Pozrite si trailer k filmu Ubal a zmizni, ktorý podľa českých recenzentov pôsobí na poli českého filmu ako závan sviežeho vzduchu:

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe