Presunúť na hlavný obsah

Po prezidentovi sa vydala za najbohatšieho muža sveta: Napriek tomu zostala Jackie Kennedy opustená

Lifestyle

Jej meno sa stalo symbolom štýlu, elegantnosti a krásy. Reč je o manželke bývalého amerického prezidenta, ktorá bola síce na výslní len krátko, no navždy sa zapísala do histórie.

Napriek tomu, že sa Jackie Kennedy radila k vyššej smotánke, nikdy ani len nemohla tušiť, že sa z nej jedného dňa stane jedna z najslávnejších žien sveta. Ešte predtým, než sa stala manželkou prezidenta, totiž študovala novinárčinu a svojej práci, ale aj rodine, venovala všetok svoj čas. Zatiaľ čo sa jej rovesníčky chodili cez víkendy v New Yorku, kde študovala, zabávať, Jacqueline radšej cestovala domov. 

Vo svojej sfére bola šikovná - to nemožno poprieť, a ako jedna z mnohých záujemcov získala stáž v prestížnom magazíne Vogue. Tá bola pre ňu splneným snom, no napriek tomu ju čoskoro opustila a zamerila si to do iného mesta. Dôvod bol jednoduchý. Hlavná editorka jej totiž povedala, že vo veku 22 rokov je už stará dievka a mala by sa radšej sústrediť na vzťahy než kariéru. 

A tak sa aj stalo. Po tom, čo kroky Jackie smerovali do Washingtonu, sa po krátkej známosti zasnúbila s mladým obchodíkom na burze, Johnom Hustedom. Po troch mesiacoch však zásnuby zrušila, nakoľko zistila, že ju mladík nielenže nudí, ale zároveň nemajú takmer nič spoločné. 

Prečítajte si: Prekliatie rodu Kennedyovcov. John Kennedy Jr. zomrel s manželkou po svojom boku

Osudová láska

Spoločné kontakty ju krátko po tom zoznámili s ambicióznym Johnom F. Kennedym, s ktorým si padla do oka. Nakoľko bol v tom čase vyťažený kampaňou na senátora - a ona ako redaktorka pokrývala príbeh kráľovnej Alžbety, dvojica udržiavala vzťah na diaľku. John krásnu Jackie požiadal o ruku, no ona povedala s opatrnosťou áno až po mesiaci. 

Manželstvo si prešlo ťažkým obdobím, ale aj odlúčeniami kvôli práci, no napriek klebetám možno povedať, že minimálne Jackie svoju polovičku milovala celým srdcom. Svedčia o tom zamilované listy, ktoré sú dnes už v dražbách - a v ktorých mu Jacqueline vyznáva lásku. 

Presne o 10 rokov však rozprávkový príbeh skončil. John F. Kennedy bol zastrelený a prvá dáma si zažila obrovskú bolesť, nakoľko pri posledných sekundách svojho manžela sedela pri ňom. Krvavý kostým si odmietla prezliecť a verejne v ňom vystúpila. Po pohrebe pre ňu a jej deti však nastala ďalšia rana - a z Bieleho domu bola vysťahovaná. 

Silná láska už neprišla

Šarmantná, vždy upravená Jackie zrazu nebola symbolom krásy a elegancie, ale opaku - ľútosti a bolesti. Všetci na ňu pozerali ako obeť, ktorá o všetko prišla, až na jedného muža, toho najbohatšieho na svete. O 23 rokov staršieho lodného magnáta z Grécka, Aristotelis Onasis, si napokon bývalá prvá dáma zobrala za manžela. Nebolo to však ani zďaleka krásne manželstvo.

„Musím odísť. Nemôžem ostať v zemi, kde hrozí, že moje deti zomrú preto, lebo sú Kennedyovcami,'' píše sa v knihe o jej živote, ktorá poukazovala na strach. Kliatba rodu Kennedyovcov bola pre ňu ako matku obrovským hnacím faktorom, prečo sa so svojím manželom rozhodla usadiť v Grécku.

Ten jej doprial slobodu na súkromnom ostrove, kde bola chránená... teda myslela si to. Po tom, čo nešťastnou náhodou zomrel syn gréckeho magnáta, zo smrti obviňoval práve Jackie. Do očí jej zvykol vravieť, že ona túto kliatbu priniesla do jeho rodiny. Za trest predal jej nahé fotografie, ktoré vyhotovil, médiám. 

Napriek všetkému s ním Jackie zostala do konca jeho života. Ten jej sa skončil až o 19 rokov, no za ten čas nenašla žiadnu lásku, ktorá by bola tak silná a nezištná, ako s Johnom. Posledné dni svojho života, keď bojovala so zákernou rakovinou, bola obklopená najmä svojou priateľkou a deťmi. V tom čase sa o ňu nezaujímal nikto z vysoko postavených ľudí, ktorí jej dovtedy dvorili. Napriek sláve ostala sama a spoločnosť jej robili len jej deti, ktoré k nej prichádzali na návštevu.

„Držala som jej ruku a povedala, že ju ľúbim. Jej syn John stál na konci jej postele a spolu s ďalšou rodinnou priateľkou sa modlili. Navždy sa mi zarylo do pamäti, ako vyzerala. Bola taká očarujúca, mala na sebe takú malú šatku s vreckovkou, paisleyovú šatku na hlave a vyzerala tak krásne a tak kráľovsky akoby bola konečne doma,“ prezradila blízka priateľka Jackie pre NBC.

Je vám Jackie Kennedy sympatická?

spolu hlasovalo 227 ľudí

Neprehliadnite: Dobehnúť otcovu slávu sa jej nikdy nepodarilo. Čo dnes robí jediná dcéra legendárneho Elvisa Presleyho?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe