Presunúť na hlavný obsah

VIDEO Fake alebo originál? Odborník vám poradí, ako rozoznať kvalitné slnečné okuliare

Zdravie

V posledných dňoch ste možno aj vy narazili na reklamu, ktorá predávala „kvalitné“ slnečné okuliare. Čo si však predstaviť pod slovom kvalitné? Hovoríme o značkových kúskoch, ktoré ručia za svoju kvalitu. Ako však bežný človek rozlíši, či ide o originál alebo o napodobeninu?

Značku Ray-Ban napodobňovali najčastejšie

„Po minulé roky sa najviac napodobňovali modely Ray-Ban,“ hovorí vedúci očných optík Lentiamo Jakub Odcházel. Táto značka ponúkala v minulosti okuliare za 300 eur, čo zvyšovalo záujem o napodobeniny. Kúpiť si okuliare za pár desiatok eur a mať na nich logo firmy lákalo mnohých, a to aj s vedomím, že si nekupujú originálne kúsky.

Situácia sa však podľa Jakuba Odcházela už zlepšila – a to vďaka dostupnejším cenám. „Dnes kúpite okuliare Ray-Ban už za sto eur, čo vytláča pochybných predajcov. Ľudia si radšej priplatia pár eur a majú originál, ktorý dlhšie vydrží a je aj kvalitnejší. Svoju úlohu zohráva takisto väčší výber a dostupnosť, ktorá je aj vďaka internetovým optikám lepšia každým rokom.“

Rozoznajte tie pravé

Máte vyhliadnuté značkové okuliare, ale zmocňujú sa vás pochybnosti o ich kvalite či pravosti? Okrem iného je to samotné balenie a jeho obsah. Napríklad v prípade okuliarov Ray-Ban ponúka originál navyše aj puzdro či handričku a všetko je zabalené do kvalitnej nepoškodenej krabičky. Pri luxusných okuliaroch býva v balení priložený aj certifikát pravosti. 

„V konečnom dôsledku rozhoduje aj cena. Ak nájdete napríklad Ray-Ban za päťdesiat eur, ide o napodobeninu. Za túto cenu sa predáva len zopár detských modelov, ale určite nie kvalitné originály pre dospelých,“ upozorňuje vedúci optík Lentiamo. O ďalších rozdieloch medzi pravými a falošnými okuliarmi tejto značky sa dozviete vo videu.

Pozor na nekvalitné striekané sklá

Prečo si však priplatiť za drahšie originály? „Najviac by som sa určite bál nekvalitných skiel,“ vysvetľuje Jakub Odcházel. „Napríklad spomínaná značka Ray-Ban má minerálne sklo s UV ochranou, napodobeniny zasa obyčajný plast. Časom sa plast poškodí a tým sú vaše oči oveľa menej chránené ako v prípade minerálneho skla, ktoré má dlhšiu životnosť.“

Jakub Odcházel však zároveň dodáva, že samotné plastové sklá nie sú problém, ak sú kvalitné. Ich výhodou je totiž nízka hmotnosť. Problém je, ak majú UV ochranu len nastriekanú, takže sa ľahko poškodí či zoškriabe. Často ju prezradia farebné „mapy“ alebo fľaky na povrchu. Následne sa vám do oka dostane ešte viac UV žiarenia ako obvykle. Polarizačné sklá sú takisto najmä doménou oficiálnych výrobcov. 

Kvalitný kúsok vydrží dlhšie

Hlavnými dôvodmi, pre ktoré sa oplatí kupovať kvalitné okuliare, sú zdravie našich očí, ale aj financie. Originálne modely totiž spravidla vydržia dlhšie ako napodobeniny. Vyrábajú sa v kontrolovaných továrňach, ktoré majú osvedčenie ISO a používajú bezpečné materiály. Drahšie modely sa vyrábajú priamo v Európe, najčastejšie v Taliansku alebo vo Francúzsku. 

„Originál sa ani zďaleka nepoškodí tak rýchlo ako falošný kúsok, pretože je vyrobený z kvalitných materiálov, za ktoré výrobca ručí. Záručný servis býva bezproblémový, a ak potrebujete vymeniť len určitý diel okuliarov, zoženiete aj originálne príslušenstvo,“ hovorí odborník z Lentiamo. Toto pritom platí nielen o slnečných okuliaroch, ale aj o tých dioptrických.

Základom je vybrať si spoľahlivého predajcu

Objavili ste nový internetový obchod a rozmýšľate, že si cezeň objednáte okuliare? Radšej si ho ešte pred nákupom preverte. A to nielen vzhľadom na kvalitu tovaru, ale aj na bezpečnosť vašich osobných údajov. Predajcov si podľa Jakuba Odcházela viete rýchlo skontrolovať aj na internete.

„Pozrite si obchod napríklad na portáli Heuréka a skontrolujte recenzie. Ak žiadne nemá, je to podozrivé. V prípade značky Ray-Ban hľadajte certifikovaný odznačik predajcu priamo na stránke, napríklad v pätičke webu.“

Originálne kúsky zoženiete v Lentiamo

Jedným z overených predajcov je aj Lentiamo, ktorý na Slovensku, v Česku a v ďalších 15 európskych krajinách podniká už 14 rokov. Nájdete tu širokú ponuku slnečných, ale aj dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek.

Novinkou je kamenná predajňa Lentiamo v Bratislave. V prípade, že máte akékoľvek otázky, pokojne sa v nej zastavte a odborníci vám poradia či už s výberom slnečných, alebo dioptrických okuliarov. Zároveň slúži aj ako showroom, kde si môžete dať vybrané okuliare poslať a pred nákupom naživo vyskúšať. 

POZRITE SI PONUKU LENTIAMO