Presunúť na hlavný obsah

Fotografka prezrádza triky portrétovej fotografie

Lifestyle

S týmito radami od profesionálky budete fotiť portréty jedna báseň. Zborte insta s úžasnými foto-portrétmi podľa tipov od profi fotografky.

Nina sa rada vydáva na sólo výpravy do sveta s foťákom v ruke. Fotí však najmä známe tváre zo showbizu, slovenské missky či fashion-bloggerky. “Na fešný portrét treba dobré svetlo, kvalitný fotoaparát a pár trikov, ktoré vždy fungujú,” hovorí Nina.  

Svetlo sa dá vylepšiť 

Nina si ako prvé prejde miesto, kde fotí. Poobzerá sa, čo je zaujímavé a aké je  svetlo. Spraví pár cvičných záberov, aby správne nastavila fotoaparát. Pri fotení portrétov vnútri, má rada vzdušný priestor zaliaty denným svetlom. Vtedy netreba žiadne umelé svetlá. 

“Na foteniach si občas pomáham odrazkou, ktorá do tváre prinavracia stratené svetlo.” Profi look vašim portrétovým fotkám dodáte aj doma vyrobenou odrazkou - stačí kartón obalený bežnou hliníkovou fóliou.  

Najprv nastavujeme clonu 

“Momentálne najradšej fotím ľudí s tridsaťpäťkou.” Ako prvé Nina na objektíve nastavuje clonu. Podľa nej potom dolaďuje citlivosť a čas.  

Automaticky ostriť na oči 

“Pri fotení portrétov ostrím na oči. Nové fotoaparáty ako Canon EOS R50 majú túto funkciu zabudovanú, je to skvelá pomoc.” 

Fotenie dobrého portrétu zvládnete na bezzrkadlovke Canon EOS R50. “Skvelé je, že ho viete prepojiť s appkou v mobile a fotky si hneď stiahnete do telefónu.” Ešte jeden ťuk v appke a obrázok môžete vytlačiť na bezdrôtovej tlačiarni Canon Selphy CP1500 ako malý milý darček.    

Pre Ninu je však najdôležitejšou ingredienciou pri fotení radosť. “Pretože keď sa teším, tak viem, že to bude dobrá fotka.” 

Ako na dokonalý self-portrét 

Nina naučila štylistku Janku Kočišovú využívať tieto základné pravidlá na “trochu” iné selfíčko.  

“Vyberieš scénu, kde chceš fotiť. Nastavíš clonu, citlivosť a čas. A potom je už na tebe, či budeš fotiť portréty alebo celú postavu,” vysvetľuje Nina. 

Nina s Jankou do statívu pevne uchytia fotoaparát Canon EOS R10. “Pozor na línie. Vždy sa drž buď horizontu, alebo rovných stien.”  

“Cez appku vidíš presne to isté, čo tvoj foťák. Aj spúšť ovládaš z mobilu.” 

Pripomína: “Foťák ostrí na oči za teba, pamätáš?”   

Janka nájde vhodné miesto, rozloží statív s fotoaparátom, nastaví clonu, doladí čas a citlivosť. Oči už riešiť nemusí. Skontroluje, či sú fotoaparát Canon EOS R10 a mobil spárované. Zostáva len oživiť scénu vlastným úsmevom a na diaľku stlačiť spúšť. 

Vyberá najlepší záber a cez aplikáciu ho vzápätí tlačí na bezdrôtovej minitlačiarni Canon ZOEMINI veľkosti smartfónu. Jednoduchšie už to byť nemôže!  

Viacej inšpirácií nájdete tu. Navyše využite 15% zľavu na vybrané produkty v NAY e-shope s kódom 15CANON. Akcia platí od 1. 6. do 15. 7. 2023. 

- reklamná správa - 

- Najčítanejšie -