Presunúť na hlavný obsah

Zelený zázrak na chudnutie: Eliminuje hlad, podporuje tvorbu hormónov, ktoré vyvolávajú pocit sýtosti a je to silný antioxidant

Chudnutie a diéty

Je označovaný za malý zázrak. Odporúča sa pri chudnutí, ale aj na celkovú očistu organizmu, keďže ide o veľmi silný antioxidant. Pozrite sa, ktorú potravinu by ste určite mali zaradiť do každodenného jedálnička.

Má minimum kalórií, obsahuje veľké množstvo vody, vlákniny a navyše vás skvele a rýchlo odvodní. Tušíte o akej potravine je reč? Ide o zeler. Práve ten má v skutočnosti množstvo benefitov, ktoré vás môžu milo prekvapiť. Prinášame vám niekoľko dôvodov, prečo by ste si ho na dennej báze mali pridať do stravovacej rutiny. Ideálne je dopriať si ho každé ráno nalačno v podobe prírodného drinku. 

Je skvelým zdrojom dôležitých antioxidantov a znižuje zápaly v tele

Všetci vieme, že antioxidanty chránia bunky, cievy a orgány pred oxidačným poškodením. Samotný zeler obsahuje vitamíny A, K, C, draslík, betakarotén a flavonoidy, no v jednej stonke sa nachádza najmenej 12 ďalších druhov antioxidačných živín. Je tiež výborným zdrojom fytonutrientov, o ktorých sa preukázalo, že znižujú zápaly v tráviacom trakte, bunkách, krvných cievach a orgánoch. Môže pomôcť s mnohými chorobami, vrátane artritídy a osteoporózy.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Navyše má nízky glykemický index, čo znamená, že má pomalý a stabilný účinok na hladinu cukru v krvi. S minerálmi ako horčík, železo a sodík neutralizuje kyslé potraviny, čo sa tiež určite počíta.

Pomáha znižovať hmotnosť

Zeler je nízkokalorická zelenina, ktorá je prospešná pri chudnutí. Nerozpustná vláknina v ňom, v značnej miere zvyšuje pocit sýtosti a hlad tak človek necíti veľmi dlhú dobu. Vysoký obsah vody pomáha pri samotnej eliminácii váhy a regulácii metabolizmu lipidov. No a zbaví vás aj problémov s nafúknutým bruškom.

Zlepšuje sexuálny život

Zeler obsahuje vysoké hladiny androstenónov, mužských hormónov, ktoré stimulujú sexuálne vzrušenie u žien. Predpokladá sa, že vôňa vyžarovaná z jeho zlúčenín môže urobiť mužov atraktívnejšími a žiadanejšími pre opačné pohlavie. Extrakt zeleru tiež zvyšuje samotnú sexuálnu výkonnosť a zlepšuje počet spermií. Môže to byť preto, že má inhibičné účinky proti voľným radikálom, ktoré dokážu nepriaznivo ovplyvniť plodnosť. 

Znižuje riziko rakoviny

Zeler je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko rakoviny. Obsahuje dve silné protirakovinové zlúčeniny – apigenín a luteolín, ktoré podporujú deštrukciu voľných radikálov a podporujú smrť rakovinových buniek.

Ako si pripraviť zelerový drink

Ingrediencie:

  • 4 veľké zelerové stonky
  • 1 grep
  • 1 menší citrón
  • 1 čajová lyžička medu
  • voda podľa potreby

Všetky suroviny dôkladne poumývajte, nakrájajte na menšie kusy a vložte do mixéra. Vypite dva poháre nalačno. Už po týždni uvidíte na svojom tele pozitívne účinky. 

Čítajte tiež: Tri TOP potraviny, ktoré vám pomôžu spľasnúť brucho: Zaraďte ich do jedálnička a zmerajte si obvod pásu