Presunúť na hlavný obsah

Vzostupy a pády Kate Moss: Čerstvá 50-tnička si v živote prešla skutočne búrlivými obdobiami

Zahraničné celebrity

Tomu, že Kate Moss oslávila 50-tku veru ťažko uveriť. Prešla si mnohými náročnými obdobiami. Čo však formovalo jej život a kariéru?

Jej život je už dlho predmetom bulvárnych špekulácií

Keď sa povie Kate Moss, azda každá si predstaví útle sexi žieňa s rozcuchanými blond vlasmi, peknou tváričkou, ktoré je vždy chic s nádychom rock'n'rollového štýlu. Hoci nedávno oslávila 50-tku, zostáva rovnakou ikonou, ako keď sa pred viac ako tromi desaťročiami objavila a zažiarila. V 14-tich ju objavili modelingoví agneti a v 16-tich už bola v časopisoch a reklamách.

"Bola to len také namyslené dieťa z Croydonu. Nebola ako modelka, ale vedela som, že bude slávna," prezradila fotografka Corinne Day, ktorá Kate zachytila ​​pre jej prvú Vogue obálku v marci 1993.

Mohlo by vás zaujímať: Zrútila by sa kráľovská rodina bez Kate? Bývalý komorník Lady Diany vidí v Middleton budúcnosť monarchie

Nasledoval raketový vzostup k sláve. Čoskoro Kate stála na čele kampaní pre ikonické módne domy vrátane Burberry, Chanel a Calvin Klein. Počas svojej kariéry sa objavila na viac ako 40 obálkach britského Vogue. Aj keď je možné povedať, že to boli skôr jej offsetové vystúpenia, ktoré upútali pozornosť verejnosti viac ako jej fotenia. Modelkina záľuba vo vintage štýle a jej zdanlivo nenáročná schopnosť zostaviť jedinečné outfity jej vyniesli často opakované označenie "ikona globálneho štýlu".

"Kate má jedinečnú krásu, ktorá má univerzálnu príťažlivosť," vyjadril sa legendárny fotograf David Bailey, ktorý nafotil niektoré z najikonickejších záberov Kate a vysvetlil tak, prečo je taká úspešná. 

Jej život je však už dlho predmetom bulvárnych špekulácií. Okrem známych románikov s Johnnym Deppom, redaktorom magazínu Jeffersonom Hackom a frontmanom The Libertines Peteom Dohertym, britské médiá v roku 2005 začali písať o jej údajnom užívaní drog, čo viedlo k tomu, že prišla o lukratívne modelingové zmluvy s Burberry, Chanel, či H&M.

Neskôr sa verejne ospravedlnila a na jeseň dobrovoľne nastúpila na rehabilitačnú kliniku v Arizone. 

"Prišlo mi z toho celého zle a bola som dosť nahnevaná, pretože každý, koho som poznala, bral drogy," spomínala pre BBC v rozhovore v roku 2022. 

Po istom čase však opäť viedla v rebríčku najlepšie zarábajúcich modeliek sveta. Od oficiálneho odchodu z modelingovej dráhy si založila vlastnú modelingovú agentúru, ako aj svoju značku Cosmoss.

Kate sa objavila v hudobných videoklipoch pre Johnnyho Casha, Paula McCartneyho, Primal Scream, The White Stripes a Eltona Johna, čím si akosi priridzene zabezpečila miesto v histórii popkultúry. Dokonca podľa nej zhotovil umelec Marc Quinn zlatú sochu, pričom ide o najväčšiu zlatú sochu od čias starovekého Egypta. 

Neprehliadnite: Kráľ Karol III. a Meghan Markle sú vraj v kontakte prostredníctvom správ: Aký je ich obsah?

Známa topmodelka si prešla naozaj rôznymi životnými obdobiami a jej aktuálny prerod z divokej párty girl na wellness guru a človeka, ktorý sa snaží žiť v harmónii a rovnováhe je fascinujúci.