Presunúť na hlavný obsah

Letné dovolenkové tipy známych Sloveniek, Viktória Nolan: Spoznala som Starý Dubaj, Paríž, Miláno či Marbellu

Slovenské celebrity

Krásna, mimoriadne talentovaná videographerka a bookerka v jednom, Viktória Nolan sa stala v modelingovej agentúre Elite, vďaka svojej profesionalite, odhodlaniu a túžbe napredovať stálicou. Toto inšpiratívne žieňa, ktorému nechýba kreativita má však aj skvelé cestovateľské tipy.

"Letíme až kde sa končí naša obloha

To sa láske podobá

Letíme, je nekonečná naša sloboda"

To sú slova jednej z mojich obľúbených piesní Jany Kirschner a Pary a tie mi znejú aj keď som od domova ďaleko. Vďaka práci videographera a bookerky v agentúre Elite, mám šťastie cestovať a spoznávať a zároveň mi tento text pripomína cennosti doma. 

V uplynulej dobe som spoznala Starý Dubaj, Paríž, Hamburg, Miláno, Marbellu. Často zvyknem zavítať do Prahy, kde sa pripravuje väčšina produkcií a fotení. Táto cesta sa vždy zakončí na mojom obľúbenom mieste, doma v Trnave, kde nájdem odpočinok a svojich najbližších. 

Starý Dubaj ma očaril ako milovníčku miest s charakterom histórie a odkazom na architektúru a umenie predošlých generácii. Na jar ma sem priviedol tím Elle Czech, pre ktorý som vytvorila módne video s topmodelkou Michaelou Kocianovou a fotografom Matúšom Tóthom. Tím pod vedením art directorky Márie Kohútik bol výnimočne nápomocný, štedrý a vďačím im, že som spoznala Dubaj z tejto stránky.

Neprehliadnite: Slovenská topmodelka, inžinierka a žena, ktorá miluje ekológiu. Rozhovor s Barborou Bruškovou 

Akosi viac sa do popredia dostáva jeho moderná časť rezortov, no ako milovníčka atmosféry starých uličiek, rustikálneho tmavého nábytku, kamenných podláh, vintage doplnkov, tkaných kobercov, charakteristickej vône korenín a olejov, som si práve v starej časti prišla na svoje. Každý kút v nás prebúdzal inšpiráciu pre fotostory a zaradil sa tak do najkrajších miest, aké som navštívila.

Ubytovaní sme boli v starej časti v hoteli Hilton, ktorý však architektonicky súladil s okolitým charakterom starej štvrte. Na mieste vzniklo niekoľko editoriálov, jeden z nich sme pripravili i v púšti. Zachytili sme nádherné scenérie terakotových pieskových dún a aj sme tu povečerali na typickom nízkom sedení. Miestni nás ponúkli arabským chlebom, jahňacím a hummusom na mnohé spôsoby.

Taliansko mi je blízke ako architektonická špička bazilík a fresiek, kde viem kupoly pozorovať a fotografovať hodiny. Pri poslednej ceste v Miláne som mala štastie na aktuálne prebiehajúcu výstavu fotografii Helmuta Newtona, prechádzali od prvopočiatkov Helmutovych čiernobielych aktov až po ikonické editoriály pre Americký Vogue nafotený v Austrálii na hore Uluru, v roku 1964.

Pri práci velikánov ostávam dojatá a načerpávam ďalšiu silu a inšpiráciu, ktorú prenášam do projektov. Popri bazilikách som navštívila aj Fondazione Prada a Museo delle culture (mudec), kde je veľké zastúpenie moderného umenia a jeho samotná sklenená konštrukcia zvlnených stien je jedinečná.

Rok začal dynamicky, medzizastávka v slnečnej Marbelle s najbližšími priateľmi nám dodala síl, fyzicky i emocionálne. Absolvovali sme spoločne degustačné menu, ktoré priamo pri nás pripravila priateľka Dani, majiteľka cateringovej firmy, ktorá svojim klientom ponúka tiež ubytovanie v typicky španielskej vile.

Zažili sme spolu i zvukovú terapiu so sklenenými nádobami, či pravé španielske Flamingo s tanečníkmi, ktorí tomuto umeniu zasvätili desaťročia. Voňavé pomarančovníky, vzorovaná keramika, Limoncello, vlhký morský vzduch a vždy srdeční ľudia, ktorí sú hrdí na svoje kultúrne bohatstvo a kuchyňu, sa mi vybavia pri spomienke na toto miesto.

Obľúbená destinácia - domov

Aktuálne pripravujem niekoľko krátkych módnych filmov pre magazíny v Čechách. Na každý z nich nazerám nielen cez optiku módy, ale snažím sa postavy z editoriálu vnímať v kontexte krátkeho príbehu. Každý má svoju atmosféru. Niektoré videá sú viac grafické a majú minimalistický, farebný výraz, dynamický strih. Iné su jemné, o konkrétnej žene. Pomáha mi neustále sledovanie filmových snímkov a toho, čo sa deje vo svete kamery.

Aby postprodukcia nebola pre mňa monotónna, rada sa presuniem aj do obľúbených kaviarní v Trnave, ako Synagóga, Leháro, Nádvorie. Počas leta navštívim v Čechách aj vily Tugendhat a Volman, ktoré patria medzi klenoty českého funkcionalizmu a sú vyhľadávanou lokáciou fotografov a filmárov.

Prečítajte si: Mikloškove kostýmy sú ako majstrovské dielo. Návrhár poodhalil proces tvorby na Let’s Dance, je to celkom dobrá matematika

Ak sa vám neušli lístky, vilu Tugendhat môžete navštíviť zatiaľ cez snímky filmu Sklenená izba, kde sa melodráma nakrúcala. Sú v nej kamerovo pekne zachytené dominanty ako onyxová stena, ktorá svetelne pracuje so slnkom počas dňa, i ikonické kusy nábytku v kovových konštrukciách, ako kreslo Barcelona, aj na interiérovom dizajne sa priamo podieľal architekt vily, Ludwig Miese Van der Rohe. V čase postavenia v roku 1928 bolo priekopnícke použitie oceľového skeletu, ktorý dovtedy do statiky rodinných víl priniesol architekt Le Corbusier.