Presunúť na hlavný obsah

Viete, ako a kde nájsť toho správneho partnera, či partnerku? Máme pre vás mužskú radu, ktorá vám pomôže

Partnerské vzťahy

Ak sa ani vám nedarí nájsť toho správneho partnera, či vytvoriť fungujúci vzťah, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi slovami odborníka Michala Kopeckého, ktorý je expertom na vzťahy.

Spisovateľ a zakladateľ blogu Michal Kopecký má na svojom konte už dve knihy o vzťahoch a láske. Jeho slová si zamilovali mohí a jeho radami sa riadia dodnes.

Prečítajte si aj: Jednu vec som počas života s partnerom podcenila: Nakoniec to už pre neho nemalo zmysel a odišiel

Na začiatok jedna dôležitá otázka – prečo majú muži problém osloviť, zbaliť, udržať si ženy? Kedysi predsa takéto problémy neexistovali. 

Kedysi sa o tom iba nepísalo a neriešili sme to v takom rozsahu ako dnes. Kedysi ani neboli také možnosti, aké máme dnes a nebolo ani z čoho vyberať. Naši rodičia sa dávali často dokopy s prvým partnerom, na ktorého narazili a dodnes s ním sú (aj keď podaktorí už len ako spolubývajúci). Tým, že dnes už neplatíme staromládeneckú daň (true story) a nie je spoločenská hanba byť nezadaný po 25-ke, tak sa z istých nárokov poľavilo a ešte k tomu si môžeme vyberať z viacerých možností. Skúšame, hľadáme, neviažeme sa, užívame si, spoznávame a zisťujeme, čo nám vyhovuje a čo nie. Preto, že môžeme a tiež preto, že máme možnosti. Diskotéky, obchodné centrá, zoznamky, sociálne siete, zoznamovacie párty. To všetko nás privádza k otázke: „Prečo majú muži problém osloviť, zbaliť či udržať si ženy?“ Je to hlavne preto, že nevedia, ako na to. My tieto veci nemáme prirodzene v sebe od narodenia, ako si poniektorí ešte stále naivne myslia. V škole nás to neučili, nemali sme v rodinách vzor chlapa, ktorý by nám také veci ukázal a medzi kamarátmi už vôbec. Vedieť “osloviť, zbaliť a udržať” si ženy je zručnosť ako plávanie, bicyklovanie, či počítanie. Musíme sa ju teda naučiť, zlepšovať ju a mnohokrát padnúť „na hubu“, kým pochopíme, ako sa to má robiť. 

Ako tieto rady získavate? Pozorujete iných, alebo sa učíte na vlastných chybách?

Potreboval som len padnúť toľkokrát pri ženách „na hubu“, že som sa nakoniec poučil. Chyby však robím stále, len dnes ich je už menej. Väčšinou mi veci nefungujú vtedy, keď sa nedržím vlastných rád. No a tiež sa samozrejme inšpirujem aj inými. Vnímam, keď sa mi ženy na chlapov sťažujú, alebo mi naopak hovoria o chlapovi, ktorí sa im páči, no nevedia si s ním rady. Sledujem, prečo to tak je, čítam medzi riadkami a spájam si súvislosti. Najmä keď otázky a problémy ohľadom mužov, žien a vzťahov sa opakujú tak často.

Ako vnímate fakt, že ženám v dnešnom svete nestačia muži takí, akí sú, ale musia sa zmeniť? Nie je za tým iba zmena ženského vnímania?

Je pravda, že ženy sa často zamilujú do chlapov, ktorí to s nimi vedia. Ktorí v nich vedia vyvolávať emócie, s ktorými si nevedia rady, ktorí ich vzrušujú a cítia sa pri nich fantasticky. No väčšinou sú to tí “zlí” chlapci, ktorí im vyvolávajú motýliky v brušku a vlhko v nohavičkách, ale nie sú vhodní do vzťahu. Práve tých chcú “zmeniť”. Iným prípadom je, keď sú do muža až po uši zamilované, no nemajú jeho pozornosť. Dotyčný večne rieši niečo iné a nechce sa viazať, kým ony dúfajú, že sa raz zmení a konečne bude taký, akého si ho vysnívali. Prezradím vám tajomstvo o chlapoch, chcete? My chlapi sa nezmeníme, pokiaľ to sami nechceme. Kvôli sebe, nie kvôli vám. Odporúčam vám brať chlapa takého, aký momentálne je a nie takého, aký by niekedy mohol byť. Pravdepodobne sa zmeny nedočkáte a stratíte veľa času a energie na toho nesprávneho.

Veľa trendov v móde a lifestyle ukazuje mužov v jemnom svetle. Strácajú svoju mužnosť a podobne. Čím to je?

Chlap by mal zostať chlapom. So všetkým, čo k tomu patrí. Potom sa čudujeme, že ženy nás nepotrebujú a dokážu sa postarať o všetko aj samy. Načo sú vám zženštilé, nesebavedomé bábovky a bútľavé vŕby?

Veľa mužov sa na začiatku prejavuje ochranársky, prejavuje záujem o ženu, ukazuje nielen silu, ale aj city. Napriek tomu však veľké množstvo vzťahov po niekoľkých mesiacoch stroskotá. 

Áno, pretože získať si ženu je jedna vec, no udržať si ju je niečo celkom iné, náročnejšie. Na to potrebujete úplne nové zručnosti a správanie. Je to ako s kvetom. Môžete si kúpiť krásnu kvetinu a chvíľu vým vydrží aj sama, no pokiaľ sa o ňu nestaráte a nezalievate ju, tak vám postupne odumrie a nedá sa s tým už nič robiť. Tak isto je to aj so vzťahmi. Stále potrebujete spolu “randiť” a robiť veci, ktoré vás do toho vzťahu v prvom rade priviedli. Potrebujete sa podporovať, venovať jeden druhému čas a pozornosť, mať pravidelne sex, vymýšľať aktivity a výlety, prekvapovať sa, otvorene spolu komunikovať, posúvať sa dopredu…atď. Jedine tak vám to vydrží roky a desaťročia. Ako som už spomenul, tak tieto veci nemáme prirodzene v sebe a nikto nás to ani neučil. Smutné je, že väčšinou takéto prekvitajúce vzťahy nevidíme ani u našich rodičov, takže si nemáme od koho vziať príklad a nevieme, ako by to malo vyzerať.

Čítajte aj: Najhoršie chyby, akých sa ženy vo vzťahu k mužovi dopúšťajú: Týmto muža odpudzujú rýchlejšie ako si myslia

Problém so sebavedomím a uvedomením si samého seba trápi často nielen mužov, ale aj ženy. Nerozmýšľali ste nad podobným titulom určeným pre ženské pohlavie?

Všímam si to čoraz častejšie, že ženy si neveria a majú príliš nízke sebavedomie. Často sú to práve tie najkrajšie a najmilšie stvorenia. Je to spôsobené aj tým, že sa porovnávajú s inými ženami (nereálnymi, vyretušovanými a "vyfotošopovanými" modelkami v magazínoch) a majú pomýlené predstavy o dokonalosti. Určitý podiel na tom majú aj muži, ktorí ženy ponižujú, podvádzajú, nevenujú im pozornosť, nechcú mať s nimi sex, či ich len vodia za nos a nakoniec ich odkopnú. Dôvodov je viacero, no dobrá správa je, že sa s tým dá niečo robiť. Napísal som už dve knihy pre chlapov - Príťažlivosť a Ako ju získať a čítali ich aj stovky a tisíce žien, ktoré získali znovu nádej, že chlapi konečne budú vedieť, ako im prinášať lepšie zážitky. Jedným dychom tiež dodávam, že ďalšia kniha bude určená práve vám, ženám. 

Vaša kniha sa opäť dostala medzi najpredávanejšie tituly v tomto období. Ako to vnímate vy sám a čo to pre vás znamená? Máte už ďalšie vízie do budúcna?

Cítim obrovskú pokoru a radosť, že moja práca a poslanie zaujíma nielen chlapov, ale aj ženy. Podporujú ma v tom a chcú sa zlepšovať, posúvať a byť lepšími. Je to pre mňa voda na mlyn pokračovať v tom a prinášať ženám lepšie zážitky s chlapmi aj naďalej. Mojou víziou je postupne tieto dva svety prepájať čím ďalej, tým viac. Spustil som aj blog pre ženy a chcem prísť tiež s knihami, seminármi, či rôznymi zoznamovacími večierkami. Pôjde o aktivity, počas ktorých budem dávať dokopy mužov, ktorí na sebe pracujú a ženy, ktoré takýchto mužov vedia oceniť.

Knihu od autora Michala Kopeckého s názvom Ako ju získať, si môžete zakúpiť na stránke ipark.sk.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus