SYPANIE MANDALY V BRATISLAVE

mnisi,tibetski,mandala,sypanie,muzeum,vystava,zabava,kultura,snm, Zobraziť galériu (2)
mnisi,tibetski,mandala,sypanie,muzeum,vystava,zabava,kultura,snm,

Tibetskí mnísi z ďalekej Indie, ktorí na pozvanie Slovenského národného múzea prišli na Slovensko, počas svojej návštevy predvedú mnoho z tibetskej tradície i kultúry. Oboznámia veriacich i neveriacich s unikátnou tvorbou sôch z masla, ktoré sa neroztopia, ukážu rituálne tance a spevy a vytvoria neopakovateľný obrazec Bohyne Milosrdenstva z piesku – tradičnú tibetskú mandalu.

Ide o komplikovaný, zložitý obrazec, geometricky orientovaný, ktorý predstavuje palác so štyrmi vchodmi. Z jemného piesku, ktorého si mnísi z Indie priniesli asi desať kilogramov, vysypú v strede hlavné božstvo – bódhisattvo Avalókitéšvar – a naokolo menej významné božstvá. Mandala sa zväčša tvorí sedem dní a na posledný deň je obetovaná, najčastejšie do vody. Symbolizuje nestálosť a pominuteľnosť. Ako tibetskí mnísi sypú mandalu sa môžete prísť pozrieť každý deň do Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave od 10.00 hod do 17.00 hod. do štvrtka 23. apríla, kedy bude mandala obradne zničená a vysypaná do Dunaja.
Zaujímavou tradíciou tantrickej školy je aj budovanie sôch z masla a vosku, z hmoty, ktorá keď sa dá uvariť, neroztopí sa. V priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave takéto netradičné poslanie tibetskej kultúry mnísi predvedú v utorok 21. apríla. Cieľom návštevy tibetských mníchov, ktorí na svojej ceste už prešli Estónsko, Litvu či Poľsko, je zmeniť postoj ľudí k utrpeniu, ako ho prežiť a priniesť ľuďom alternatívne cesty myslenia. Zároveň sa svojimi cestami snažia získať dotácie pre svoj kláštor.
Nahlásiť chybu

Varenie a recepty

Bývanie

Pre kutilov

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Ďalšie zo Zoznamu