Presunúť na hlavný obsah

Amy Winehouse

speváčka

Amy Winehouse

speváčka
Miesto narodenia:
Londýn, Anglicko
Vek:
28
Znamenie:
panna
Povolanie:
speváčka
Osobný web:
www.amywinehouse.com

Kariéra

Bola britská jazzová, soulová a R&B speváčka. Z hudobnej oblasti na ňu pôsobili osobnosti rôznych žánrov, ako Carole King, Prince alebo Madonna. Prvú zmluvu s vydavateľstvom podpísala v 16 rokoch. V tom čase začala profesionálne spievať.

Jej debutový album Frank vyšiel v roku 2003. Texty si písala sama, pričom kritika na album bola pozitívna. Pohybovala sa na najvyšších priečkach v britských hitparádach. Vynieslo jej to niekoľko nominácií na Brit Awards, kde vyhrala v kategórii Najlepšia pieseň za song "Stronger than Me".

V roku 2006 vyšiel album Back to Black a debutoval na siedmom mieste. Neskôr sa dostal v britskom rebríčku na najvyššie umiestenie. Zásluhu na tom mala pieseň "Rehab", v ktorej opisuje náklonnosť k alkoholu. Jej manažér ju chcel poslať na protialkoholické liečebne. Kvôli tomu Amy vyhodila celý tím a začala spolupracovať s novými ľuďmi.

V júni 2007 bola jednou z hlavných hviezd na festivale Glastonbury.

Diskografia

2003: Frank
2006: Back to Black
2011: Lioness: Hidden Treasures

Zaujímavosti

V roku 2015 bol nakrútený životopisný dokument Amy obsahujúci doposiaľ nezverejnené archívne zábery a rozhovory. V dokumente je život Amy vyjadrený prostredníctvom jej hudby a textov.