Presunúť na hlavný obsah

Matúš Jakabčic

jazzový hudobník
Matúš Jakabčic

Matúš Jakabčic

jazzový hudobník
Miesto narodenia:
Bratislava
Vek:
59
Znamenie:
panna
Povolanie:
jazzový hudobník

Štúdium


Ako prvú vyštudoval kybernetiku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Až ďalšie štúdium bolo zamerané hudobným smerom, kedy študoval klasickú gitaru na Ľudovom konzervatóriu v Bratislave a následne kompozíciu na štátnom Konzervatóriu v Bratislave a na Berklee College of Music v Bostone.

Kariéra


V 80. rokoch pôsobil v mnohých hudobných formáciách, ako napr.: Esprit, Stop Time, spolupráca s Big Bandom na bratislavskom konzervatóriu, s Big Bandom Radio Bratislava, s Big Bandom Grega Hopkinsa v Bostone a s Big Bandom Gustava Broma. Pôsobil i v gitarovom Triu Jakabčic – Burian – Jaro, v Kvintete Dušana Húščavu. Od roku 1997 v Slovenskom jazzovom kvartete.
V súčasnosti pôsobí na Konzervatóriu v Bratislave, kde vyučuje aranžovanie a jazzovú harmóniu. Je členom Euro Jazz Big Band v Paríži, pre ktorý aranžuje a komponuje. Matúš Jakabčic vystupoval po celom svete, hral napríklad v Záhrebe, na Kube, v Jeruzaleme a v Amerike.

Ocenenia


V Bostone získal cenu Charlesa Mingusa. Na Slovensku v roku 1993 získal ocenenie jazzman roka.

Diskografia


Vydal mnoho CD, napr.: Gustav Brom Big Band – Legenda, Jonáš & Jakabčic – Live, Cardalleri Peter – Live in living color a iné.