Presunúť na hlavný obsah

Angelina Jolie

herečka, modelka a producentka

Angelina Jolie

herečka, modelka a producentka
Miesto narodenia:
Los Angeles, Kalifornia, USA
Rodinný stav:
rozvedená
Vek:
47
Výška:
173 cm
Znamenie:
blíženci
Povolanie:
herečka, modelka a producentka

Detstvo a štúdiumAngelina Jolie je jednou z najúspešnejších, ale aj najotvorenejších herečiek Hollywoodu. Je dcérou herca Jona Voighta, ktorý je držiteľom Oscara a herečky Marcheline Bertrand. Nie je teda veľkým prekvapením, že k hraniu sa dostala už veľmi skoro. V piatich rokoch si odohrala svoj filmový debut v titule "Lookin to Get Out", v ktorom si zahral aj jej otec. O šesť rokov neskôr začala svoje štúdium na Lee Strasberg Theater Institute.
Keď začala navštevovať "Beverly Hills High School", šikanovali ju hlavne kvôli tomu, že nebola z vplyvnej rodiny, bola príliš chudá a nosila veľké okuliare. Matka sa z nej snažila spraviť modelku, no vtedy ešte neúspešne. Po zmene školy na "Moreno High School" sa stala punkovou outsiderkou a sama sa v dospelosti priznala, že ako tínedžerka trpela sebapoškodzovaním, poruchou príjmu potravy a nespavosťou, čo podporovala ešte drogami.
V mladosti sa dokonca dva krát pokúsila o samovraždu. Vyjadrila sa, že dosť trpela odchodom a odlúčením od otca, s ktorým sa ako dieťa stretával veľmi sporadicky a samozrejme za veľkej účasti médií.
V tomto rozpoložení a po strednej škole sa odsťahovala do vlastného bytu a začala pracovať ako modelka. Okrem toho sa objavila vo videoklipoch hudobných umelcov ako sú Rolling Stones, Meatloaf, Lenny Kravitz a ďalší no mávala problémy pri skúškach pretože stále trpela depresiami. Naďalej sa tiež venovala štúdiu herectva.

Kariéra a súkromieMedzi jej prvé úspechy v oblasti filmu patrí vedľajšia postava v sci-fi Cyborg 2: Glass Shadow (1993). Práve vďaka tomuto titulu si ju všimli tvorcovia filmu "Hackers" a Angelina získala hlavnú úlohu. Počas natáčania sa stretla s britským hercom Jonnym Leem Millerom, zamilovali sa a uzavreli manželstvo. Nevesta bola oblečená v čiernom a meno svojho manžela mala napísané krvou na hrudi. Manželstvo však netrvalo dlho, oficiálne boli rozvedení v roku 1999. Osobný život teda nebol najúspešnejší, ale, čo sa týka jej kariéry, bolo to presne naopak.

Natočila hneď niekoľko úspešných titulov, ktoré sa zapáčili nielen publiku, ale aj kritike (Without Evidence, Foxfire, Legs alebo All There Is). Vďaka filmu "Playing God" z roku 1997 sa z nej stala skutočná hviezda. A triumfovala aj naďalej, za svoje výkony v televíznych filmoch bola odmenená Zlatým glóbusom za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a za postavu Cornelie Wallace, ktorú stvárnila vo filme "George Wallace", bola nominovaná na cenu Emmy.
Svoj druhý Zlatý Glóbus a ďalšiu nomináciu na Emmy dostala za úlohu Gie Carangi v životopisnom filme "Gia", mapujúcom život úspešnej modelky, ktorá prepadla drogám. Konečne sa objavila aj na veľkom plátne.
V roku 1998 si zahrala spolu so Seanom Connerym, Ryanom Phillippoma a Gillian Anderson v snímke Podoby lásky. O rok neskôr získala rolu v Bláznivá runway a spoločne s Denzelom Washingtonom sa objavila v thrilleri Zberateľ kostí.
Vo filme Narušenie, znovu predviedla svoje herecké schopnosti a kritika sa rozhodla jej talent oceniť nomináciami na Emmy a Oscarom za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Taktiež stačila uzavrieť druhé manželstvo s hercom Billym Bobom Thortonom. Napriek ich spočiatku idylickému vzťahu sa napokon rozviedli.
Angelina ale neprepadla depresii a s plnou vervou sa vrhla na svoju prácu. Spolu s Nicolasom Cageom bola najväčšou hviezdou snímky 60 sekúnd. Svetovo známa sa stala v roku 2001, po natočení snímky "Lara Croft: Tomb Raider", adaptácii úspešnej počítačovej hry "Tomb Raider", kde stvárnila hlavnú úlohu. Film bol podporený nemenej úspešním pokračovaním v roku 2003.
Počas práce na filme Pán a pani Smithovci sa zoznámila s vtedy ženatým Bradom Pittom a zrodil sa nový hollywoodský pár, ktorý časom dostal aj svoju prezývku "Brangelina". Brad a Angie boli spolu oficiálne od roku 2006. V auguste 2014 sa vzali na zámku Château Miraval vo Francúzsku. S Bradom vychováva 6 detí, 3 vlastné a 3 adoptované. V roku 2019 sa rozviedli.
Popri práci a rodine sa venuje aj humanitárnej činnosti. Už počas natáčania filmu "Tomb Raider" v roku 2001 v Kambodži sa zoznámila s problematikou vojnových utečencov a cez "United Nations High Commissioner for Refugees" (UNHCR) sa sama zúčastnila prác v teréne v Sierra Leone a Tanzánii. Pre pomoc utečencom odovzdala tejto organizácii dovtedy najvyšší finančný dar od jednotlivca, 1 milión USD. V tom istom roku ju menovali za ambasádorku dobrej vôle UHCR. V ďalšom roku sa zúčastnila 40 misií v 30 štátoch a publikovala k nim knihu "Notes from My Travels". V roku 2012 ju menovali na post osobitého vyslanca pre otázku utečencov.
V roku 2003 kúpila v Kambodži pri národnom parku Samlout šesťdesiat tisíc hektárov pôdy a v projekte "Maddox Jolie" z nich urobila svetovú rezerváciu., za čo jej kambodžský kráľ udelil v roku 2005 občianstvo. V roku 2006 rozšírila tento projekt na "Maddox Jolie-Pitt Foundation" (MJP) v rámci budovania prvej tak zvanej "Millenium Village" v Ázii, zóny s prístupom pitnej vody, dostupnosťou základného vzdelania a zdravotnej starostlivosti, s kanalizáciou a dostupnosťou kvalitnejších osív pre rozvoj agrikultúry. okrem iného je Angie aj patrónkou "Harnas Wildlife Foundation" v Namíbii a spolu s Bradom založili "Shiloh Jolie-Pitt Foundation" na podporu záchovných prác v "Naankuse Wildlife Sanctuary".

Deti

Maddox Chivan Jolie-Pitt
- narodený v Kambodži v roku 2001, adoptovaný v 2012, rodným menom Rath Vibol
Pax Thien Jolie-Pitt
- narodený vo Vietname roku 2003m adoptovaný v 2007,rodným menom Pham Quang Sang
Zahara Marley Jolie-Pitt
- narodená v Etiópii v 2005, adoptovaná v tom istom roku, rodným menom Teena Adam
Shiloh Nouvel Jolie-Pitt
- narodená v roku 2006 v Namíbii
Knox Leon Jolie-Pitt a Vivienne Marcheline Jolie-Pitt
- narodení vo Francúzsku v roku 2008Filmografia

2019 Maleficent: Mistress of Evil
2016 Kung Fu Panda 3
2015 Pri mori
2014 Vládkyňa zla
2011 Kung Fu Panda: Secrets of the Masters (video film)
2011 Kung Fu Panda 2
2010 Kung Fu Panda slávi sviatky (TV film)
2010 Salt
2010 Turista
2008 Kung Fu Panda
2008 Wanted
2007 Beowulf
2007 Sila srdca
2006 Kauza CIA
2005 Confessions of an Action Star
2005 Pán a pani Smithovci
2004 Alexander Veľký
Príbeh žraloka
Svet zajtrajška
Zlodej životov
2003 Hranice zlomu
Lara Croft Tomb Raider: Kolíska života
2002 Život, alebo nieco také
2001 Lara Croft - Tomb Raider
Siedmy hriech
2000 International Indian Film Awards (TV film)
60 sekúnd
1999 Bláznivý runway
Narušenie
Zberateľ kostí
1998 Gia (TV film)
Podoby lásky
Zločin a trest v New Yorku
1997 George Wallace (TV film)
Krvavé ruky
Správna žena (TV film)
1996 Love Is All There Is
Mesiac nad púšťou
Škandál na strednej
1995 Hackeri
Without Evidence
1993 Alice & Viril
Angela & Viril
1993 Kyborg 2 - Sklenený tieň
1982 Lookin to Get Out

Zaujímavosti

V mladosti sa priznala k bisexualite a sklonom k sadomasochizmu.
Aby počas humanitárnych misií nebola viazaná na prepravu, urobila skúšky a má licenciu ako súkromný pilot a vlastní dve lietadlá.
Od roku 2013 sa šíria správy o jej údajnej anorexii, ktorú podporuje fotkami jej vychudnutej postavy.
Angelina podstúpila v roku 2013 preventívnu oophorektómiu a dvojitú mastektómiu, kvôli obavám z rakoviny, keďže mala na ňu genetické predispozície.
Angie má na tele 13 tetovaní, z ktorých jedno označuje súradnice 5 miest, kde sa narodili jej deti.