Presunúť na hlavný obsah

Alicia Keys

speváčka R&B a soulu, skladateľka, klaviristka, producentka

Alicia Keys

speváčka R&B a soulu, skladateľka, klaviristka, producentka
Miesto narodenia:
Manhattan, New York, USA
Partner/ka:
Swizz Beatz
Rodinný stav:
vydatá
Vek:
39
Výška:
168 cm
Znamenie:
vodnár
Povolanie:
speváčka R&B a soulu, skladateľka, klaviristka, producentka
Osobný web:
www.aliciakeys.com

Ďalšie informácieCelým menom Alicia J. Augello-Cook, sa narodila do rodiny írsko-talianskej herečky Terri Augello a jamajčana Craigovi Cookovi. Rodičia sa rozviedli a Aliciu vychovávala iba matka. V roku 1985 dostala šancu účinkovať v jednom diely seriálu The Crosby Show. O tri roky neskôr začala hrať na klavír, prevažne klasiku.
V 14-tich rokoch napísala svoju prvú skladbu, Butterflyz, ktorá sa neskôr objavila na jej debutovom albume. O dva roky neskôr dokončila školu Professional Performing Arts School, a aj napriek tomu, že bola prijatá na Columbia University, rozhodla sa venovať svojej hudobnej kariére.


Jermain Dupri jej ponúkol zmluvu s jeho spoločnosťou So So Def, kde nahrala pieseň Dah Dee Dah, ktorá sa objavila aj na soundtracku k filmu Muži v čiernom.
Po tejto skúsenosti jej ponúkol novú zmluvu Clive Davis pre spoločnosť Arista Records, neskôr prešla k jeho vlastnej J Records. Neskôr v roku 2001 vydala svoj debutový album, Songs in A Minor.

Alicia sa objavila aj na filmovom plátne, v roku 2007 debutovala vo filme Smokin Aces. Neskôr účinkovala aj vo filmoch The Nanny Diaries, The Secret Life of Bees a Dove: Fresh Takes, kde sa predstavila v hlavnej úlohe filmu.


Alicia je uznávanou umelkyňou, počas svojej kariéry vyhrala množstvo cien, 9 Grammy, 11 Billboard Music Award a 3 American Music Award.


Magazín Billboard ju zaradil do prvej desiatky zoznamu Top 50 R&B/Hip-Hop umelcov za posledných 25 rokov. Vo februári 2012 sa dostala na 14. miesto v zozname VH1's 100 Greatest Women in Music a bola tiež ohodnotená číslom 33 v zozname VH1's „50 Greatest Women of the Video Era“.
13. októbra 2008 koncertovala v Bratislave v Expo Aréne.

31. 07. 2010 si na Korzike vzala svojho priateľa Swizza Beatza a 14. 10. sa im narodil syn Egypt Daoud Ibarr Dean.

DiskografiaSongs in A Minor (2001)

The Diary of Alicia Keys (2003)

Uplugged (2005)

As I Am (2007)

The Element of Freedom (2009)

Girl on Fire (2012)

Here (2016)

Alicia (2020)