Presunúť na hlavný obsah

Barack Obama

politik, prezident USA (2009 - 2017)

Barack Obama

politik, prezident USA (2009 - 2017)
Miesto narodenia:
Honolulu, Havajské ostrovy
Partner/ka:
Michelle Obamová
Vek:
59
Znamenie:
lev
Povolanie:
politik, prezident USA (2009 - 2017)

Detstvo

Barack Obama sa narodil v Honolulu na Havaji Barackovi Husseinovi Obamovi st. z mesta Nyangoma Kogelo z Kene a Ann Dunhamovej, belošskej Američanke z mesta Wichita v Kansase. Jeho rodičia sa stretli v roku 1960 počas štúdií na Havajskej univerzite v meste Manoa, kde bol jeho otec zahraničným študentom.
Pár sa zosobášil 2. februára 1961, rozišli sa keď mal Barack Obama dva roky a v roku 1964 sa rozviedli. Obamov otec sa vrátil do Kene a videl svojho syna ešte raz predtým, než zomrel pri automobilovej nehode v roku 1982.
Po rozvode sa Ann Dunhamová znovu vydala za Indonézana Lola Soetora a rodina sa v roku 1967 presťahovala do Indonézie, kde mladý Obama do desiatich rokov navštevoval tamojšiu školu v Jakarte. Potom sa vrátil do Honolulu, kde žil so svojimi starými rodičmi z matkinej strany, Madelyn Dunhamovou (zomrela 2. novembra 2008 na rakovinu) a Stanleyom Dunhamom. Tam od roku 1971 až do roku 1979 navštevoval Punahou School. Obamova matka sa v roku 1972 na niekoľko rokov vrátila na Havaj, späť do Indonézie sa vrátila v roku 1977. V Indonézii pracovala ako antropologička. Zostala tam väčšinu života, definitívne sa na Havaj vrátila v roku 1994. Zomrela v roku 1995 na rakovinu vaječníkov.

Kariéra

Po strednej škole najprv dva roky študoval v Los Angeles a neskôr nastúpil na newyorskú Columbia University, kde vyštudoval medzinárodné vzťahy. Jeho nasledujúca práca však mala s oblasťou medzinárodných vzťahov málo spoločného, od roku 1985 pracoval v Chicagu pre organizáciu starajúcu sa o zlepšenie životných podmienok chudobných. Zároveň si tiež doplňoval vzdelanie, keď nastúpil na právnickú fakultu Harvardskej univerzity. Dokončil ju s červeným diplomom.

Po dokončení právneho vzdelania nastúpil Obama do advokátskej kancelárie Miner, Barnhill & Galland, zároveň od roku 1993 vyučoval ústavné právo na Chicagskej univerzite. V roku 1996 bol zvolený do Senátu štátu Illinois. Obama však mieril vyššie, chcel sa presadiť v politike na federálnej úrovni. V roku 2000 sa mu to však pri voľbách do Snemovne reprezentantov nepodarilo. V druhých voľbách na národnej úrovni už bol úspešnejší. V decembri 2004 ľahko zvíťazil nad náhradným republikánskym kandidátom Alanom Keysom, keď mu svoj hlas odovzdalo 70% voličov. Stal sa tak senátorom za Illinois, len ako piaty Afroameričan v histórii USA.

44. prezident Spojených štátov amerických

Vo februári 2007 Obama vystúpil so svojim úmyslom stať sa demokratickým kandidátom na prezidenta. Aj keď bol už podľa prvých prieskumov demokratickou dvojkou, strácal pomerne veľa na Hillary Clintonovú, onedlho začal pomerne razantne svoju stratu znižovať. V prieskume z júna 2007 už boli obaja hlavní kandidáti pomerne vyrovnaní, Obama bol o 1 percento bodu za svojou rivalkou.

Dňa 4. decembra 2008 zvíťazil v prezidentských voľbách, keď porazil republikánskeho kandidáta Johna McCaina. Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili asi 2 milióny ľudí.

V roku 2011 oznámil svoju kandidatúru na ďalšie obdobie. V nasledujúcich voľbách v roku 2012 porazil republikána Mitta Romneyho a v januári 2013 bol slávnostne inaugurovaný.

Zaujímavosti

Náboženstvo: kresťan
Záujmy: basketball, písanie kníh
Obľúbená hudba: Miles Davis, John Coltrane, Bob Dylan, Stevie Wonder, Johann Sebastian Bach, The Fugees
Obľúbené filmy: Casablanca, Godfather I, II, Lawrence of Arabia, One Flew Over the Cuckoos Nest
Obľúbené knihy: Song of Solomon (Toni Morrison), Moby Dick, Shakespeares Tragedies, Parting the Waters, Gilead (Robinson), Self-Reliance (Emerson), The Bible, Lincolns Collected Writings
Obľúbené TV programy: Sportscenter