Presunúť na hlavný obsah

Katy Perry

speváčka

Katy Perry

speváčka
Miesto narodenia:
Santa Barbara, Kalifornia, USA
Rodinný stav:
rozvedená
Vek:
35
Výška:
173 cm
Znamenie:
škorpión
Povolanie:
speváčka
Osobný web:
www.katyperry.com/

Život a kariéra


Katy sa narodila do rodiny pastora, má staršiu sestru a mladšieho brata. Ako malá spievala v kostole. O hudbu sa začala vážne zaujímať ako tínedžerka. Prvý album vydala, „Katy Hudson“, vydala pod hlavičkou labelu Red Hill Records v roku 2001. Tento album však nezapadá do žánru, v ktorom spieva dnes. Album „Katy Hudson“ obsahuje kresťanské piesne.
V roku 2004 pracovala s nahrávacou produkciou týmu The Matrix. Presedlala na žáner pop-rock a na svojom sólovom albume spolupracovala s Glenom Ballardom, ktorý pre ňu napísal niektoré texty. Album bol hotový v roku 2005 a niektoré songy boli zverejnené tiež na oficiálnej stránke MySpace Katy Perry.
Jej rastúcu popularitu tiež podporil článok v časopise Blender, kde sa Katy vyjadrila, že nie je typická kresťanka a počas svojho dospievania urobila zopár zlých vecí.
Jedna pieseň, ktorú Katy nahrala spoločne s Ballardom, vyšla tiež na soundtracku k filmu Sesterstvo putovných nohavíc v roku 2005. O rok neskôr sa Katy objavila v skladbe skupiny P.O.D. pod názvom „Goodbye for Now“.
Katy otvorene hovorí o problémoch vo vnútri hudobného priemyslu, napríklad o tom, ako bola na začiatku svojej kariéry vyhodená z nahrávacieho štúdia. Jej piesne zaujali nahrávacie štúdio Virgin Records v čele s Jasonom Flomom, ktorý bol v čele Capitol Music Group, kde od začiatku roku 2007 tiež začala nahrávať.
Tu začala pracovať s Cathy Dennisom, Gregom Wellsom, Dr. Lukom, Butchom Walkerom, Maxom Martinom, Davom Stewartom a Tedom Brunerom. EP bolo hotové na konci roku 2007 a vyšlo v produkcii Grega Wellsa pod názvom „Ur so Gay“.
Videoklip k piesni „Ur so Gay“ bol zverejnený začiatkom roku 2008 na internete. Tento klip priniesol Katy veľký úspech a dostal sa do podvedomia dokonca aj Madonne, ktorá sa o nej zmienila v rozhovore v rádiu KISS FM s tým, že to je práve jej najobľúbenejšia pesnička. Song „Ur so Gay“ bol však aj kritizovaný pre údajnú homofóbiu.
V roku 2009 sa stretla so svojim budúcim manželom, britským hercom a hudobníkom Russelm Brandom, za ktroého sa vydala o rok neskôr. Manželstvo však trvalo len štrnásť mesiacov. Russel požiadal o rozvod, ako uviedol, kvôli „neprekonateľným rozdielom“.

V roku 2010 už sedela v porotcovskom kresle speváckej súťaže American Idol a vydala ďalší album „Teenage Dream“, do ktorého patrí aj veľmi známa pieseň „Firework“ za ktorú má 9 platinových platní.

O rok na to sa stala prvou umelkyňou, ktorá kedy mala 5 singlov na prvej priečke „Hot 100“ a takisto bola prvou, ktorá sa udržala nepretržite 69 týždňov v top 10 rebríčku „Hot 100“.

Ako herečka sa ukázala napríklad v seriály Ako som spoznal vašu mamu v epizóde „Oh Honey“ za čo jej v roku 2012 udelili cenu „People's Choice Awards“.

S turné „The Prismatic“ k albumu „Prism“ sa v roku 2015 predstavila aj Bratislave. V tomto roku spievala aj na americkom „Super Bowl XLIX“ spolu s hosťami Missy Elliot a Lennym Kravitzom. Jej vystúpenie malo väčšiu sledovanosť ako samotný priebeh Super pohára. Videlo ho 118,5 milióna ľudí, čím sa táto šou stala najsledovanejšou v histórii Super pohára.

Katy vlastní niekoľko cien „MTV Video Music Awards“ a „People's Choice Awards“.

Albumy

2001 - Katy Hudson

2008 - One of the Boys

2010 - Teenage Dream

2013 - Prism

Zaujímavosti


Jej rodné meno je Katheryn Elizabeth Hudson.

Nadabovala hlas Šmoulinky vo filmoch Šmolkovia (2011) a Šmolkovia 2 (2013).