Presunúť na hlavný obsah

Zac Efron

herec, spevák, tanečník

Zac Efron

herec, spevák, tanečník
Miesto narodenia:
San Luis Obispo, California, USA
Rodinný stav:
slobodný
Vek:
36
Výška:
179 cm
Znamenie:
váhy
Povolanie:
herec, spevák, tanečník
Osobný web:
www.zacefron.com

Kariéra


Už od jedenástich rokov navštevoval hodiny spevu. Od roku 2002 sa začal sporadicky objavovať v rôznych televíznych seriáloch, napríklad "Summerland", "CSI: Miami" alebo disneyho "Tajný život Zaca a Codyho".
V roku 2003 si zahral autistické dvojča Stevea Morgana vo filme "Cesta za zázrakom", za čo si vyslúžil nomináciu "Young Artist Award" v kategórii televízny film - mladý herec vo vedľajšej úlohe.

Prelom v jeho kariére však prišiel až o tri roky neskôr, keď ho obsadili do úlohy Troya Boltona v úspešnom tínedžerskom muzikáli "High School Musical". Súčasne, počas natáčania troch dielov tohto muzikálu, si Zac zahral aj v inom projekte, tiež muzikáli - "Hairspray", za čo si vyslúžil veľmi pochvalnú kritiku.

V roku 2009 si po boku Matthewa Perryho zahral vo filme "Znovu sedemnásť." Je to rodinná komédia o mužovi, ktorý po rokoch premýšľa nad tým, či neurobil chybu, keď uprednostnil rodinu pred kariérou. Keď sa však nejakým nedopatrením znova stáva sedemnásťročným chlapcom, perspektíva pohľadu na vec sa mení.

Keďže sa mu pracovné ponuky len tak hrnú, v posledných rokoch si zahral vo viacerých úspešných aj menej úspešných filmoch.

Zaujímavosti


V prvom diele High School Musical sa jeho hlas v skladbách zmixoval s hlasom iného herca a speváka, Drewa Seeleho, pretože pri písaní skladieb nikto netušil, kto úlohu dostane. Skladby boli pre Zaca napísané príliš vysoko, napriek tomu mu úlohu nechali a ťažké časti piesní prenechali Seeleymu. V štúdiu následne zmixovali hlasy oboch hercov. Táto skutočnosť niektorých fanúšikov sklamala, no v ďalších častiach už boli skladby napísané Zacovi na mieru.

Dlhší čas tvoril pár so svojou hereckou kolegyňou z HSM Vanessou Hudgens. Pár sa rozišiel v roku 2010.

V roku 2013 podstúpil liečenie po tom, čo mal problémy s alkoholom a návykovými látkami.