Presunúť na hlavný obsah

Adele

speváčka, skladateľka

Adele

speváčka, skladateľka
Miesto narodenia:
Tottenham, Londýn, Anglicko
Partner/ka:
Simon Konecki
Rodinný stav:
vydatá
Vek:
35
Výška:
171 cm
Znamenie:
býk
Povolanie:
speváčka, skladateľka
Osobný web:
www.adele.tv/

Detstvo


Rodáčka z Londýna, vlastným menom Adele Laurie Blue Adkins, vyrástla v neúplnej rodine, iba s matkou. Spieva od svojich štyroch rokov. Vraví, že odvtedy je takpovediac posadnutá "hlasmi". Adele sa vyjadrila, že ju do veľkej miery ovplyvnila tvorba populárnej kapely "Spice Girls". „Vďaka nim som dnes tým, čím som,” tvrdí.
Keď sa s mamou presťahovali na juh Londýna, dostala sa k R&B hudbe, začala počúvať interpretov ako Aliyah, Destiny´s Child a Mary J. Blige. Za jeden z najväčších hudobných zážitkov označila vystúpenie americkej speváčky Pink na udeľovaní cien Brixton Academy, mala vtedy asi trinásť alebo štrnásť rokov a úplne ju fascinovalo, ako môže niekto naživo spievať takto úžasne.

Štúdium a kariéra


Vyštudovala "The BRIT School for Performing Arts & Technology" v Croydone, ktorú navštevovali v tom čase v súčasnosti veľmi úspešné speváčky Leona Lewis, výherkyňa X factoru a Jessie J., interpretka hitu "Price tag". Adele sa chcela skôr venovať tvorbe, skladaniu piesní pre iných interpretov. Nahrala si tri demo nahrávky, tie ukázala priateľom, ktorí ich uverejnili na stránke MySpace. Vďaka tomu nenechal telefonát z nahrávacej spoločnosti XL Recordings na seba dlho čakať a čoskoro podpísala Adele nahrávaciu zmluvu. Spočiatku dokonca pochybovala o férovosti tejto ponuky, pretože jedinú nahrávaciu spoločnosť, ktorú dovtedy poznala bola Virgin Records.
V rebríčkoch a dlho udržala jej, stále asi najznámejšia, skladba "Someone like you" v ktorej spieva o starej nenaplnenej láske. V roku 2007 prevzala cenu BRIT Awards v kategórii Cena kritikov, ktorá je udeľovaná umelcom, ktorí v tom čase ešte nevydali album.
Debutová platňa nazvaná 19, vyšla v januári 2008 a dostala sa na prvé miesto predajného rebríčka vo Veľkej Británii.
Jej diskografia sa na prvom mieste najpredávanejších albumov udržala najdlhšie zo všetkých, ktoré kedy boli vydané. Prekonala tak Rolling Stones a aj Madonnu.

DiskografiaAlbumy


2008 - 19
2011 - 21
2015 - 25

Single

„Hometown Glory“ (2007)
„Chasing Pavements“ (2008)
„Cold Shoulder“ (2009)
„Rolling In The Deep“ (2011)
„Someone Like You“ (2011)
„Set Fire To The Rain“ (2011)
„Hello“ (2015)

Zaujímavosti

Adel má so svojím manželom, podnikateľom, Simonom Koneckim syna Angela, kvôli ktorého neoprávnene získaným fotografiám dali partneri na súd britskú fotografickú agentúru. Súd vyhrali.
V roku 2012 sa objavila medzi prvými šiestimi menami v zozname najlepšie platených celebrít časopisu "Forbes".
V roku 2013 získala Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň k filmu zo série bondoviek "Skyfall"
Princ Charles jej v roku 2013 udelil Rad Britského impéria za jej prácu v oblasti hudby.
Niekoľkokrát sa objavila v rebríčku 100 najvplyvnejších ľudí sveta (naposledy v apríli 2016).