Presunúť na hlavný obsah

Dan Brown

americký spisovateľ

Dan Brown

americký spisovateľ
Miesto narodenia:
Exeter, New Hempshire, USA
Partner/ka:
Blyth
Rodinný stav:
ženatý
Vek:
56
Znamenie:
rak
Povolanie:
americký spisovateľ

Zaujímavosti


Dan Brown je najstarším synom stredoškolského profesora matematiky Richarda Browna, ktorý v roku 1989 získal tzv. Prezidentskú cenu ako najlepší stredoškolský učiteľ matematiky v štáte New Hampshire, a profesionálnej hudobníčky, zaoberajúcou sa sakrálnou hudbou.

Dan vyštudovali elitnú internátnu strednú školu Phillips Exeter Academy. Po ukončení štúdia sa odsťahoval do Los Angeles, tu sa snažil presadiť ako hudobný skladateľ a hudobník, čo mu neprinieslo veľký úspech. Vrátil sa do New Hampshire, kde začal učiť angličtinu a popritom sa venoval kryptografií.
V roku 1996 ho jeho záujem o kódy a utajené vládne organizácie priviedol k napísaniu jeho prvého románu, "Digitálna pevnosť", (Digital Fortress), ktorý bol vydaný aj v elektronickej forme a rýchlo sa stal najlepšie predávanou elektronickou knihou v USA.
"Bod klamu" (Deception Point), tak sa volá jeho druhé vydanie, ktoré sa zaoberalo morálkou v politike, národnou bezpečnosťou a tajnými technológiami.


Dan vyrastal v prostredí, kde sa prelínala moderná veda s náboženstvom, a tak dostal námet na vznik románu "Anjeli a démoni" (Angels and Demons), kde veda reprezentovaná švajčiarskym výskumným ústavom (CERN) sa dostáva do konfliktu s reprezentovaním náboženstva Vatikánu. Jeho druhá kniha z tejto série "Da Vinciho kód" (The Da Vinci Code) zožala nebývalý úspech, keď sa stala číslom jeden v zozname bestsellerov.

Dan je v súčastnosti často kritizovaný, pretože údajne podsúva svojim čitateľom nepravdivé informácie, či už z oblasti tajnej služby, alebo náboženstva.