Presunúť na hlavný obsah

Bono

vedúci člen írskej rockovej skupiny U2 a bojovník za ľudské práva a oddĺženie afrických krajín
Bono

Bono

vedúci člen írskej rockovej skupiny U2 a bojovník za ľudské práva a oddĺženie afrických krajín
Miesto narodenia:
Dublin, Írsko
Partner/ka:
Alison Hewson
Rodinný stav:
ženatý
Vek:
60
Výška:
170 cm
Znamenie:
býk
Povolanie:
vedúci člen írskej rockovej skupiny U2 a bojovník za ľudské práva a oddĺženie afrických krajín
Osobný web:
officialbono.com/

Detstvo


Vlastným menom Paul D. Hewson je druhým synom Boba a Iris Hewsonových. Vyrastal v zmiešanej rodine, otec bol katolík a mama protestantka, čo je v silne katolíckom Írsku veľmi neobvyklé. Vychovali ich v protestantskej viere. Paul alebo Bono bol už od malička rád stredobodom pozornosti.
Keď mal štrnásť rokov, zomrela mu mama, zostal doma sám spolu so svojím bratom a otcom. Krátko po jej smrti sa presťahovali do nového domu. Brat s otcom pracovali do noci a Paul bol doma často sám. Jeho vzťahy s otcom sa zhoršili a často sa s ním hádal. S partiou kamarátov sa začal túlať po nociach. V tom čase sa stalo niečo, čo mu úplne zmenilo život.
Larry Mullen, Jr. vylepil na nástenku Mount Temple v roku 1976 leták, na ktorom stálo, že bubeník hľadá gitaristov. Na leták nikto nereagoval, a tak si Larry našiel spoluhráčov sám. Na prvej skúške u Mullenovcov sa zišli Larry Mullen, Adam Clayton, Dave Evans (The Edge), Dick Evans a samozrejme Paul Hewson.

Kariéra


"Feedback" bol prvý názov kapely, ktorý neskôr vymenili za "The Hype". V tomto čase dostal Paul svoju prezývku - Bono Vox (z lat. „dobrý zvuk“), z kapely odišiel Dick Evans a vznikla nová formácia s názvom U2. Čo vlastne U2 znamená nie je dodnes jasné, môže to byť skratka anglického "you too" čiže „ty tiež” alebo aj skratka špionážneho lietadla.
Kapele sa podarilo vyhrať "Limeric Civic Week Talent Contest" a získať 500 libier, spolu s možnosťou nahrania demo nahrávky v štúdiách v Keystone. Manažérsky sa ich v tej dobe ujal Paul McGuinness.
Bono v tomto čase musel pracovať na zdokonalení svojho hlasu, pretože ostatní členovia ho kvôli zlému spevu z kapely takmer vyhodili. Napokon však v kapele zostal a dokonca sa stal jej frontmanom - údajne aj vďaka skvelej nálade, ktorú v kapele vytvára.
Zaujímavosťou je, že bol vďaka svojim charitatívnym a dobrovoľníckym aktivitám nominovaný na Nobelovú cenu za mier.