Presunúť na hlavný obsah

Madonna

speváčka, skladateľka, spisovateľka, tanečníčka, herečka a podnikateľka

Madonna

speváčka, skladateľka, spisovateľka, tanečníčka, herečka a podnikateľka
Miesto narodenia:
Bay City, Michigan, USA
Rodinný stav:
rozvedená
Vek:
62
Výška:
155 cm
Znamenie:
lev
Povolanie:
speváčka, skladateľka, spisovateľka, tanečníčka, herečka a podnikateľka
Osobný web:
www.madonna.com

Destvo, štúdium a začiatky


Madonna Louise Ciccone pod umeleckým menom Madonna sa narodila 16. augusta 1958 v meste Bay City pri Detroite, v štáte Michigan v USA. Matka pochádzala z francúzskej časti Kanady a otec mal talianske korene. Má štyroch bratov a tri sestry. Keď mala päť rokov, mama jej zomrela na rakovinu. Jej otec sa neskôr opäť oženil.
V roku 1976 zmaturovala na strednej škole v Rochestri. Tri mesiace študovala na Michiganskej univerzite balet. O dva roky neskôr sa presťahovala do New Yorku.
V roku 1979 odletela do Paríža, kde robila vokalistku Patrickovi Hernandezovi. Potom sa vrátila do Ameriky, kde s hudobníkom Danom Gilroyom založila skupinu The Breakfast Club. Neskôr z nej odišla do skupiny Emmy.
Madonna vystupovala v rôznych kluboch, kde sa stretala s rôznymi ľuďmi z hudobného priemyslu. Pošťastilo sa jej zoznámiť sa aj s prezidentom Sire Records, Seymourom Steinom, ktorý s ňou podpísal zmluvu a jej cesta na vrchol populárnej hudby sa mohla začať.

Kariéra a úspechy


Je americká populárna speváčka, skladateľka, tanečníčka, herečka, producentka a módna ikona. Podľa Guinnessovej knihy rekordov je najúspešnejšou sólovou speváčkou na svete. Jej popularita a prínos pre populárnu kultúru sú tak významné, ako prínos skupiny Beatles a spevákov Elvisa Presleyho, či Michaela Jacksona. Okrem toho je jej vplyv viditeľný na mnohých súčasných umelcoch.
V rebríčku 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 vydal časopis Rolling Stone, má Madonna ako jediná speváčka štyri zo svojich vydaných albumov.
Do decembra 2005 mala 12 multiplatinových albumov certifikovaných spoločnosťou RIAA, podľa ktorej sa dokopy predalo 65 miliónov albumov v USA. Podľa Warner Bros dokopy predala viac ako 200 miliónov albumov.
V lete 2006 Madonna absolvovala turné s názvom The Confessions Tour, ktoré sa stalo najvýnosnejším turné v celej histórii ženských koncertov.
Jej zatiaľ posledné turné Madame X Tour odštartovalo v septembri 2019 v New Yorku.

Súkromie


V novembri 2008 sa po sedemročnom manželstve rozviedla so svojim manželom Guyom Ritchiem. Odvtedy ju vídať najmä s oveľa mladšími mužmi. Do roku 2208 žila vo Wiltshire v Anglicku so svojimi deťmi Lourdes Maria Ciccone Leon, Rocco Ritchie, Mercy James, David Banda Mwale Ciccone Ritchie. Momentálne sa zdržuje v Portugalsom Lisabone.