Presunúť na hlavný obsah

Kirsten Dunst

herečka, speváčka, modelka
Kirsten Dunst

Kirsten Dunst

herečka, speváčka, modelka
Miesto narodenia:
Point Pleasant, New Jersey, USA
Partner/ka:
Jesse Plemons
Rodinný stav:
slobodná
Vek:
41
Výška:
170 cm
Znamenie:
býk
Povolanie:
herečka, speváčka, modelka
Osobný web:
www.kirsten-dunst.org

Detstvo


Jej mama, Inéz, je výtvarnou umelkyňou a kedysi dokonca vlastnila galériu, otec pracuje ako výskumník v lekárstve. Má o štyri roky mladšieho brata Christiana. Rodičia sa rozviedli v roku 1987. V roku 1989 sa Kirsten s rodinou presťahovala do Los Angeles.
Prvé herecké skúsenosti získala už ako trojročná v televíznych reklamách.

Kariéra


Prvá menšia filmová úloha sa jej ušla vo filme Woodyho Allena „Poviedky z New Yorku“. Väčšie výzvy začali prichádzať až po roku 1994 po tom, čo sa objavila vo filme „Malé ženy“ po boku Winony Ryder a Gabriela Byrena. Objavila sa aj v šiestich epizódach obľúbeného seriálu z nemocničného prostredia „Pohotovosť“.
Najväčší prevrat v kariére však bezpochyby prišiel s úlohou vo filme „Interview s upírom“, kde si zahrala s takými hviezdami ako Brad Pitt a Tom Cruise. Dokonca si za túto rolu vyslúžila nomináciu na Zlatý glóbus.
Nezabudnuteľnou je určite aj postava Judy Shepherdovej vo filmovej rozprávke pre malých i veľkých „Jumanji“, kde si zahrala s Robinom Williamsom. Až do roku 1997 sa po nej vo filmovom svete tak trochu zľahla zem.
Jej „comeback“ prišiel s filmami „Vrtieť psom“, „Odvážne srdce“a „Anastázia“. Objavila sa aj v niekoľkých nevydarenejších kúskoch, napríklad „Smrť panien“, kde si zahrala s Joshom Hartnettom.
V roku 1999 natočila veľmi úspešnú romantickú drámu „Šialená/Krásny“, kde si zahrala po boku Jaya Hernandeza. O tri roky na to sa dočkala svojej životnej úlohy – Mary Jane vo filme „Spiderman“ v réžii Sama Raimiho. Odniesla si za ňu niekoľko nominácií a ocenení. Zahrala si aj v dvoch ďalších pokračovaniach Spidermana.
Jej kariéra sa vďaka pavučiemu mužovi rozbehla tým správnym smerom. Získala úlohu po boku Julli Roberts vo filme „Úsmev Mony Lisy“, s Jimom Carreym a Kate Winslet vo „Večnom svite nepoškvrnenej mysle“ a s Paulom Bettanym si zahrala vo filme „Wimbledon“ z tenisového prostredia.
V roku 2005 a 2006 nasledovala postava letušky v „Elizabethtown“ s Orlandom Bloomom a neskôr hlavná úloha v „Márii Antoinette“. Z novších projektov stojí za zmienku aj veľmi vydarená komédia „Ako stratiť priateľov a a zostať úplne sám“.

Zaujímavosti


V roku 2002 ju časopis People zaradil do rebríčka 50 najkrajších ľudí sveta.
Kirsten má nemeckých a švédskych predkov a má aj dve občianstva nemecké a americké.

Má prezývku Kiki.