Presunúť na hlavný obsah

Alain Delon

filmový a divadelný herec, režisér a scenárista

Alain Delon

filmový a divadelný herec, režisér a scenárista
Miesto narodenia:
Sceaux pri Paríži, Francúzsko
Rodinný stav:
rozvedený
Vek:
88
Znamenie:
škorpión
Povolanie:
filmový a divadelný herec, režisér a scenárista
Osobný web:
www.alaindelon.ch

Životopis


Narodil sa na predmestí Paríža. Jeho otec prevádzkoval kino a mama pracovala v lekárni. Rodičia sa rozviedli, keď mali štyri roky.
Bol problémovým dieťaťom, mával problémy s učiteľmi a vystriedal niekoľko škôl, z ktorých bol vylúčený pre zlé správanie.
V sedemnástich rokoch bol odvedený do armády a slúžil v námorníctve. Neskôr priznal, že zo 4 rokov v armáde strávil 11 mesiacov vo väzení pre časté porušovanie disciplíny.
V roku 1956 sa vrátil do Paríža, kde pracoval ako čašník, kamelot, poslíček a vrátnik v obchodnom dome Les Halles. Zoznámil sa s herečkou Briggite Auberovou, ktorá mu dala základy herectva a pomohla mu získať kontakty v umeleckých kruhoch. So svojim atraktívnym vzhľadom bol predurčený pre úlohy romantických mladíkov a rozporuplných milovníkov.

Kariéra


Medzinárodná hviezda sa z neho stala vďaka talianskemu režisérovi Luchinovi Viscontiovi, ktorý mu zveril úlohy v dvoch významných snímkach: v sociálnej dráme „Rocco Parondi“ a v incestnej tragédii „Aká škoda, že je to pobehlica“.
Postupne sa repertoár jeho úloh zúžil na postavy energických chladnokrvných a osamelých mužov vo veľkom svete, ktorí často porušujú zákon a konvencie a niekedy na to tragicky doplácajú.

V roku 1985 získal prestížne herecké ocenenie César za úlohu alkoholika Roberta Avrancha v psychologickej dráme „Náš príbeh“.

Osobný život


V roku 1999 získal švajčiarske štátne občianstvo.
Bol dvakrát ženatý. S francúzskou herečkou Nathaliou Barthelémyovou má syna Anthony Delona. Ich manželstvo však vydržalo len 5 rokov. S holandskou modelkou Rosaliou van Breemen ma dve deti - dcéru Anouchku a syna Alaina-Fabiena. Toto manželstvo však tiež skončilo rozvodom.