Presunúť na hlavný obsah

Aretha Franklin

speváčka
Aretha Franklin

Aretha Franklin

speváčka
Miesto narodenia:
Memphis, Tennessee, USA
Rodinný stav:
rozvedená
Vek:
79
Výška:
165 cm
Znamenie:
baran
Povolanie:
speváčka
Osobný web:
www.aretha-franklin.com

Kariéra


Pochádza z Memphisu. Jej otec bol významným kazateľom a hudobníkom. Pôvodne spievala hlavne gospel, no po presťahovaní sa do New Yorku sa začala orientovať na jazz, R&B a pop.
V roku 1956 úspešne debutovala albumom „The Great Aretha Franklin“ a singlom „Today I sing the blues“.
Zásadný prielom sa dostavil až po prestupe do nahrávacej spoločnosti Atlantic, dovtedy bola vo vydavateľstve Columbia. Album „I never loved a man“ bol rovnako úspešný, ako aj jeho titulný singel s rovnakým názvom.
Prestížnu cenu Grammy jej priniesla skladba od Otisa Redding s názvom „Respect“. Nasledovali ďalšie veľké hity ako „Baby I love you“ alebo „Chain of Fools“.
Roky 1968 až 1974 sa niesli v znamení jej veľkej popularity a pravidelného udeľovania „gramofónov“ – cien Grammy.
Po tomto období naspievala niekoľko diskotékových hitov, čo znamenal istý ústup jej popularity, no v nasledujúcej dekáde opäť slávila úspechy s albumami „Who´s Zoomin´Who?“ a „Aretha Franklin“. Dobre sa jej darilo najmä vďaka moderným soulovým skladbám.
V roku 1987 sa jej duet s Georgem Michaelom, „I knew you were waiting“, dostal až na vrchol americkej aj anglickej hitparády. S albumom „One Lord, One Faith, One Baptism v roku 1987 opäť získala cenu Grammy.
Posledný album jej vyšiel v roku 1998.