Presunúť na hlavný obsah

Miloš Forman

režisér a herec
Miloš Forman

Miloš Forman

režisér a herec
Miesto narodenia:
Čáslav, Česká republika
Partner/ka:
Martina Zbořilová
Rodinný stav:
ženatý
Vek:
86
Znamenie:
vodnár
Povolanie:
režisér a herec
Osobný web:
https://milosforman.com/

Štúdium a prvé úspechy


Vyrastal v domove mládeže v Poděbradech, pretože jeho rodičia zahynuli počas vojny. Vyštudoval FAMU a v roku 1963 debutoval ako režisér snímkou „Konkurs“. V tom istom roku natočil svoj prvý film „Černý Peter“, ktorý získal mnoho zahraničných ocenení.
Vo veľkej miere ho preslávil film z roku 1965, „Lásky jedné plavovlásky“. O dva roky na to natočil jeden z najznámejších českých filmov hovoriacom o nezhodách českej spoločnosti s názvom „Hoří má panenko“.

Kariéra a ocenenia


Od roku 1968 po tom, čo sa mu podarilo získať prestížne ocenenie britskej filmovej akadémie BAFTA za najlepšiu réžiu, žije v USA. V tom istom roku získal aj cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes za film „Taking off“, v ktorom si dokonca zahrala medzinárodne známa spevácka diva, Tina Turner.
Najlepším filmom Miloša Formana, ktorý získal Oscara za najlepšiu réžiu, film a scenár je snímka „Prelet nad kukučím hniezdom“ z roku 1975. Okrem ceny americkej akadémie si vyslúžil aj ďalšie významné ocenenia, napríklad aj štyri Zlaté glóbusy.
O desať rokov sa mu opäť podarilo získať Oscara za film Amadeus. Film získal osem sošiek a a trinásť nominácií. Po neúspešnom filme „Valmona“ sa na istý čas stiahol do úzadia.
V roku 1996 natočil film „Ľud versus Larry Flint“, ktorý bol opäť nominovaný na Oscara, získal zaň Zlatý Glóbus a cenu na MFF v Cannes.
V jeho filme „Muž na mesiaci“, ktorý bol opäť ocenený v Cannes, si zahrali také hviezdy ako Dany De Vito a Jim Carey.
Okrem réžie sa venoval tiež herectvu, zahral si napríklad vo filmoch „Strieborný vietor“, „Rabín, kňaz a krásna blondína“, „Why Havel?“ a aj vo svojom vlastnom, „Muž na mesiaci“.