Presunúť na hlavný obsah

Audrey Hepburn

herečka

Audrey Hepburn

herečka
Miesto narodenia:
Ixelles, Belgicko
Vek:
64
Znamenie:
býk
Povolanie:
herečka
Osobný web:
www.audreyhepburn.com

Detstvo


Audrey Hepburn, vlastným menom Audrey Kathleen van Heemstra Hepburn-Ruston, bola herečka belgického pôvodu a jedna z najznámejších tvárí filmového plátna. Narodila sa síce v Bruseli, ale detstvo strávila v Anglicku a Holandsku. Pôvodne chcela byť tanečnicou a vážne sa venovala baletu. Bola však na tanečnicu príliš vysoká, preto nemohla s tanečnou kariérou počítať. V baletnom súbore si ju však všimol filmový producent.

Kariéra


V roku 1953 prišiel zásadný zlom v podobe hlavnej úlohy v novodobej rozprávke „Prázdniny v Ríme“, ktorá z nej urobila hviezdu a dokonca za ňu získala najprestížnejšie filmové ocenenie – Oscara.
Od tej doby sa jej filmové ponuky len tak hrnuli a zahrala si v najklasickejších dielach svetovej kinematografie a to napr. vo filme „Sabrína“, „Vojna a mier“, „Funny Face“, „The Nun´s Story“, „Raňajky u Tiffanyho“, „Šaráda“, „My Fair Lady“, „Čakaj, kým sa zotmie“, „Robin a Mariana" a mnohých iných.
Svoju poslednú filmovú úlohu stvárnila v šesťdesiatich rokoch v Spielbergovom „Navždy“.

Ocenenia

Oscar
1954 - Prázdniny v Ríme (Hlavná herečka)
1993 - za humanitárnu pomoc
Zlatý glóbus
1954 - Prázdniny v Ríme (Najlepšia herečka - dráma)
1990 - za celoživotný prínos
BAFTA
1953 - Prázdniny v Ríme
1959 - The Nun's Story
1964 - Šaráda

Zaujímavosti


Aj keď Audrey trpela vážnou formou mentálnej anorexie a jej nízka váha narúšala aj jej osobný život (opakovane potratila), predstavovala pre mnohých nový typ krásy. Jej útly vzhľad často riadil vývoj módy a dodnes zostáva symbolom elegancie.

Audrey zomrela 20. januára vo švajčiarskom Tolochenaze na rakovinu.

V roku 2000 bol v USA nakrútený dvojdielny životopisný televízny film Príbeh Audrey Hepburn, kde hlavnú úlohu stvárnila herečka Jennifer Love Hewitt a zachytáva približne prvú polovicu jej života (od detstva po rok 1961).

© 2024 Feminity. Všetky práva vyhradené
Obsah online magazínu feminity.sk je chránený autorským zákonom a využíva spravodajstvo z databázy SITA. Prepis, šírenie či ďalšie sprístupnenie obsahu alebo jeho časti verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu zakázané.